نعنا

نعنا

بررسی اجمالی خواص نعنا


نعنا یک گیاه است که برگ و روغن آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

نعنا جهت موارد ذیل استفاده می شود: سرما خوردگی، سرفه، التهاب دهان و گلو، عفونت سینوس، عفونت دستگاه تنفسی، مشکلات گوارشی مثل سوزش معده، حالت تهوع، استفراغ، حالت تهوع دوران بارداری، سندروم روده تحریک پذیر، انقباض مجاری گوارشی فوقانی و مجاری صفراوی، ناراحتی معده، اسهال، رشد بی رویه باکتری در روده کوچک، نفخ. 

همچنین برخی از مردم نعنا را جهت مشکلات گوارشی، ناراحتی کبد و کیسه صفرا، پیشگیری از گرفتگی در هنگام اندوسکوپی و به عنوان محرک استفاده می کنند. 

روغن نعنا بر روی پوست جهت موارد ذیل استفاده می شود: سردرد، درد عضلانی، درد اعصاب، دندان درد، التهاب دهان، بیماری های مفصلی، خارش، راش التهابی، عفوت ویروسی و باکتریایی، آرام سازی روده در هنگام استفاده از انمای باریوم، دفع پشه. 

برخی از مردم روغن نعنا را جهت درمان سرماخوردگی، سرفه و به عنوان مسکن تنفس می کنند. 

در غذا و نوشیدنی ها روغن به عنوان یک طعم دهنده رایج استفاده می شود. 

در صنایع روغن نعنا به عنوان عطر صابون، مواد آرایشی و اسانس مواد دارویی استفاده می شود. 

در سال ۱۹۹۰، سازمان غذا و داروی آمریکا، دادن روغن نعنا را به عنوان داروی بدون نسخه جهت مشکلات گوارشی ممنوع کرد، زیرا اثربخشی این دارو جهت مشکلات گوارشی اثبات نشده است. امروزه، نعنا به عنوان مکمل غذایی فروخته می شود. البته مکمل های غذایی تحت تائید سازمان غذا و داروی آمریکا نیستند. همچنین مکمل های غذایی جهت پیشگیری از بیماری یا درمان آن جایگاهی ندارند. 

چگونه کار می کند؟

روغن نعنا گرفتگی مجاری گوارشی را کاهش می دهد. روغن نعنا وقتی بر روی پوست استفاده می شود، گرمی ایجاد می کند که درد را کاهش می دهد.

موارد استفاده نعنا


نعنا احتمالا در موارد ذیل موثر باشد: 

سندروم روده تحریک پذیر: با وجود اینکه مطالعات اولیه نشان داده اند که روغن نعنا اثری بر سندروم روده تحریک پذیر ندارد، بسیاری از تحقیقات اخیر نشان داده اند که مصرف خوراکی روغن نعنا می تواند باعث کاهش نفخ، حرکات شکمی و درد معده در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر می شود. 

نعنا ممکن است در موارد ذیل موثر باشد: 

آرام سازی روده در هنگام معاینات پزشکی: از نعنا جهت آرام سازی روده در استفاده از انمای باریوم استفاده می شود. نعنا بخشی از انمای باریوم می باشد. همچنین مصرف خوراکی روغن نعنا، گرفتگی را قبل از استفاده از انمای باریوم کاهش می دهد. 

ناراحتی شیردهی: تحقیقات نشان داده اند، که مصرف روغن نعنا بر روی پوست، ترک خوردن پوست و احساس درد نوک سینه را کاهش می دهد. 

سوزش معده: مصرف روغن نعنا به همراه روغن زیره به نظر می رسد احساس پری و گرفتگی معده را کاهش می دهد. فرآورده( berogast, Medical Futures, Inc) علایم سوزش معده مثل ترش کردن، گرفتگی معده، تهوع و استفراغ را کاهش می دهد. این فرآورده حاوی برگ نعنا، خردل، بابونه آلمانی، زیره، شیرین بیان، خارمریم، آنژلیکا، مامیران و بادرنجبویه می باشد.

گرفتگی ناشی از اندوسکوپی: تحقیقات نشان می دهند که روغن نعنا می تواند باعث کاهش درد و گرفتگی ناشی از اندوسکوپی شود. 

سردرد میگرنی: مصرف محلول نعنا بر روی پوست قبل از شروع سردرد و نیم ساعت پس از آن می تواند باعث کاهش سردرد شود. 

سردرد تنشی: مصرف روغن نعنا بر روی پوست سردرد تنشی را برطرف می کند. 

نعنا ممکن است در موارد ذیل موثر نباشد

تهوع پس از جراحی: تنفس نعنا می تواند از طریق بهبود الگوی تنفس، تهوع پس از جراحی را برطرف کند. البته تنفس روغن نعنا به نظر نمی رسد موثرتر از تنفس الکل یا محلول نمکی جهت کاهش تهوع پس از جراحی باشد. 

بهبودی پس از جراحی: مصرف یک فرآورده نعنا به نام copermin به مدت ۵ روز و ۳ بار در روز پس از جراحی تاثیری بر سوزش معده و نفخ آن نداشته است. 

شواهد کافی جهت کاربرد نعنا در موارد ذیل وجود ندارد: 

کارایی ذهنی: تحقیقات اولیه نشان می دهند که نعنا ممکن است باعث افزایش حافظه و کارایی ذهن شود اما سرعت و دقت انجام کارهای فکری را تغییری نمی دهند. 

پلاک دندانی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که روغن نعنا یا عصاره آن به همراه سایر گیاهان احتمال تشکیل پلاک دندانی را کمتر می کند. البته مصرف نعنا بهتر از داروهای رایج نمی باشد. 

بوی بد دهان: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف یک فراورده مخصوص حاوی نعنا، بادرنجبویه و روغن درخت چای به مدت ۳ دقیقه می تواند بوی بد دهان را برطرف کند. 

گرفتگی مری: تحقیقات اولیه نشان داده اند که نوشیدن آب حاوی ۵ قطره روغن نعنا می تواند گرفتگی مری را برطرف کند. 

گرگرفتگی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف یک اسپری حاوی بهار نارنج و نعنا می تواند گرگرفتگی را در خانم های مبتلا به سرطان سینه تحت شیمی درمانی کاهش دهد. 

درد ناشی از زونا: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف روغن نعنا بر روی پوست می تواند درد ناشی از زونا را کاهش دهد. 

خارش: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف یک فرآورده حاوی نعنا، منتول، کافور و فنول می تواند خارش پوست کف سر را کاهش دهد. 

استرس: تحقیقات اولیه نشان داده اند که عطر درمانی با نعنا می تواند استرس را کاهش دهد، 

سل: تحقیقات اولیه نشان داده اند که تنفس نعنا به مدت ۲۰ دقیقه و برای ۲ ماه اثربخشی داروهای رایج ضد سل را افزایش می دهد. 

سایر کاربردهایی که نیاز به شواهد بیشتر دارند شامل موارد ذیل می باشند: دندان درد، عفونت، حالت تهوع صبحگاهی، تهوع، استفراغ، قاعدگی های دردناک، رشد بی رویه باکتری در روده، عفونت ریه، سرفه، علایم رایج سرماخوردگی، التهاب دهان و مجاری تنفسی، درد عضلانی و اعصاب. 

عوارض جانبی نعنا


مصرف دارویی نعنا و روغن نعنا به صورت خوراکی یا موضعی (مصرف روی پوست) به اندازه مقادیر موجود در غذا احتمالا بی خطر است. مصرف برگ آن به صورت خوراکی در مقادیر دارویی برای کوتاه مدت (تا ۸ هفته) ممکن است بی خطر باشد. ایمنی مصرف برگ نعنا برای طولانی مدت هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. 

نعنا می تواند عوارض جانبی از قبیل سوزش معده، واکنش های حساسیتی، گرگرفتگی، سردرد و زخم دهانی ایجاد کند. 

مصرف قرص های روغن نعنا که حاوی روکش روده ای هستند، ممکن است در کودکان ۸ ساله و بزرگتر بی خطر باشد. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: احتمالا مصرف نعنا در مقادیر خوراکی (مقادیر موجود در غذا) در بارداری و شیردهی بی خطر باشد. البته اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف مقادیر بیشتر از مقادیر خوراکی به عنوان دارو موجود نیست. بهتر است در صورت باردار بودن یا شیردهی، از مصرف مقادیر زیاد این گیاه اجتناب شود. 

فاقد اسید معده بودن: شرایطی که معده هیدرو کلریک اسید تولید نمی کند. در این شرایط از مصرف قرص نعنا دارای روکش روده ای اجتناب کنید. زیرا ممکن است روکش آن در فرآیند گوارشی به سرعت حل شود و از بین برود. 

اسهال: در صورت داشتن اسهال، مصرف قرص نعنا حاوی روکش روده ای می تواند موجب سوزش شود. 

تداخلات نعنا


تداخلات متوسط: در مورد این ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

سیکلوسپورین (نئورال و سند ایمیون): بدن سیکلوسپورین را می شکند و دفع می کند. روغن نعنا باعث کاهش سرعت شکست سیکلوسپورین توسط بدن می شود. مصرف همزمان روغن نعنا با سیکلوسپورین می تواند باعث افزایش عوارض سیکلوسپورین شود. 

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP1A2: روغن نعنا و برگ آن می توانند باعث کاهش سرعت شکست برخی از داروها توسط آنزیم CYP1A2 شوند. قبل از مصرف روغن نعنا و برگ آن با اعضای تیم درمانی خود در خصوص مصرف هر یک از داروهای متابولیزه شونده با این آنزیم مشورت کنید. 

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP2C19: روغن نعنا و برگ آن می توانند باعث کاهش سرعت شکست برخی از داروها توسط آنزیم CYP1A2 شوند. قبل از مصرف روغن نعنا و برگ آن با اعضای تیم درمانی خود در خصوص مصرف هر یک از داروهای متابولیزه شونده با این آنزیم مشورت کنید. 

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP3A4: روغن نعنا و برگ آن می توانند باعث کاهش سرعت شکست برخی از داروها توسط آنزیم CYP1A2 شوند. قبل از مصرف روغن نعنا و برگ آن با اعضای تیم درمانی خود در خصوص مصرف هر یک از داروهای متابولیزه شونده با این آنزیم مشورت کنید. 

تداخلات ضعیف: در مورد این دسته از تداخلات دقت کنید: 

ضد اسیدها: برخی از داروهای حاوی روغن نعنا دارای روکش روده ای هستند. ضد اسیدها باعث کاهش اسید معده می شوند. کاهش اسید معده سبب می شود روکش داروی دارای روکش روده ای سریع حل شود و دارو در معده باز شود. باز شدن دارو در معده می تواند باعث سوزش معده و حالت تهوع شود. بنابرین بهتر است این دسته از داروها حداقل ۲ ساعت بعد از ضد اسیدها استفاده شوند. 

داروهای کاهنده اسید معده (H2 بلاکر): برخی از داروهای حاوی روغن نعنا دارای روکش روده ای هستند. ضد اسیدها باعث کاهش اسید معده می شوند. کاهش اسید معده سبب می شود روکش داروی دارای روکش روده ای سریع حل شود و دارو در معده باز شود. باز شدن دارو در معده می تواند باعث سوزش معده و حالت تهوع شود. بنابرین بهتر است این دسته از داروها حداقل ۲ ساعت بعد از ضد اسیدها استفاده شوند. 

 

مقدار مصرفی مجاز نعنا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی