پونه

پونه

بررسی اجمالی خواص پونه


پونه یک گیاه است. روغن و برگ های آن برای ساخت دارو استفاده می شوند. در طول تاریخ هر دو نوع آمریکایی و اروپایی این گیاه به صورت متناوب به عنوان یک منبا روغن استفاده می شدند.

با وجود نگرانی های جدی سلامتی، این گیاه برای سرما خوردگی  ها، ذات الریه و دیگر مشکلات تنفسی استفاده می شود. همچنین این گیاه برای درد های معده، نفخ، ناراحتی های روده و کبد و کیسه صفرا مورد استفاده قرار می گیرد.

زنان از این گیاه برای شروع یا تنظیم دوره های قاعدگی و یا سقط جنین استفاده می کنند.

همچنین این گیاه برای کنترل گرفتگی های عضلانی، ایجاد عرق و افزایش ادرار استفاده می شود.

بعضی افراد از آن به عنوان محرک و مقابله با ضعف استفاده می کنند.

این گیاه روی پوست برای کشتن میکروب ها، دور نگه داشتن حشرات و درمان بیماری های پوستی اعمال می شود. همچنین به صورت موضعی برای نقرس، نیش های سمی و زخم های دهان استفاده می شود. به عنوان fela-killing bath هم مورد استفاده قرار می گیرد.

پونه در غذا ها به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

در صنعت، روغن پونه  به عنوان دافع کک برای حیواناتی مثل سگ و گربه و همچنین به عنوان ماده معطر برای مواد شوینده، عطر و صابون استفاده می شود.

چطور عمل می کند؟

مدارک کافی برای اینکه بدانیم این گیاه چگونه عمل می کند در دسترس نیست.
 

موارد استفاده پونه


مدارک ناکافی برای: منجر به سقط جنین. دوز های بالا که باعث سقط جنین می شوند میتواند باعث مرگ مادر یا ناراسایی غیر قابل برگشت کلیه و کبد او شود. کاهش گرفتگی ها. نفخ. ذات الریه. دردهای معده. رفع ضعف. حفظ مایعات. کشتن میکروب ها. بیماری های پوستی و دیگر موقعیت ها. مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان پونه را برای موارد استفاده ذکر شده موثر شمرد.

 

عوارض جانبی پونه


روغن پونه به صورت خوراکی یا استفاده ی موضعی روی پوست احتمالا خطرناک است. این گیاه می تواند آسیب های جدی به کلیه و کبد برساند، همانطور که می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی شود. سایر عوارض جانبی شامل درد معده، حالت تهوع، استفراغ، سوزش گلو، تب، سردرگمی، بی حسی، تشنج، سرگیجه، مشکلات بینایی و مشکلات شنوایی، فشار خون بالا، سقط جنین، از کار افتادن ریه و آسیب مغزی می شود.

استفاده مجدد از عصاره برگ پونه الكلي در طول 2 هفته با مرگ همراه بوده است.

به مقدار کافی در مورد سلامت استفاده ی برگ پونه به عنوان چای نمی دانیم.

هشدار ها و هشدار های ویژه:

استفاده ی این گیاه برای تمام افراد احتمالا خطرناک است. اما به طور مخصوص برای کودکان و افرادی با موقعیت های زیر خطرناک می باشد.

بارداری و دوران شیر دهی: اگر شما باردار هستید یا دوران شیردهی را سپری می کنید، این گیاه برای مصرف خوراکی و استفاده موضعی پوستی احتمالا خطرناک است. مدارکی وجود دارد که نشان می دهد این گیاه می تواند با ایجاد انقباضات رحمی منجر به سقط جنین شود. اما دوز مورد نیاز برای این اثر می تواند باعث مرگ مادر یا آسیب کلیوی و کبدی در تمام طول وی شود.

به نظر می رسد چای برگ پونه می تواند باعث شروع قاعدگی شود که همچنین می تواند حاملگی را تهدید کند.

کودکان: استفاده ی خوراکی این گیاه برای کودکان احتمالا خطرناک است. دو نوزاد بعد از مصرف پونه دچار آسیب جدی کبدی و مغزی شدند و یکی از آن ها مرد.

بیماری کلیوی: روغن این گیاه می تواند کلیه را تحریک کند و بیماری کلیوی موجود را بدتر کند.

بیماری کبدی: روغن این گیاه می تواند کبد را تحریک کند و بیماری کبدی موجود را بدتر کند.

 

تداخلات پونه


ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تداخلات این گیاه نداریم.

مقدار مصرفی مجاز پونه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
پوریا پشنگه
پوریا پشنگه