پونه

پونه

پونه یک گیاه است. روغن و برگ های آن برای ساخت دارو استفاده می شوند. در طول تاریخ هر دو نوع آمریکایی و اروپایی این گیاه به صورت متناوب به عنوان یک منبا روغن استفاده می شدند.

با وجود نگرانی های جدی سلامتی، این گیاه برای سرما خوردگی  ها، ذات الریه و دیگر مشکلات تنفسی استفاده می شود. همچنین این گیاه برای درد های معده، نفخ، ناراحتی های روده و کبد و کیسه صفرا مورد استفاده قرار می گیرد.

زنان از این گیاه برای شروع یا تنظیم دوره های قاعدگی و یا سقط جنین استفاده می کنند.

همچنین این گیاه برای کنترل گرفتگی های عضلانی، ایجاد عرق و افزایش ادرار استفاده می شود.

بعضی افراد از آن به عنوان محرک و مقابله با ضعف استفاده می کنند.

این گیاه روی پوست برای کشتن میکروب ها، دور نگه داشتن حشرات و درمان بیماری های پوستی اعمال می شود. همچنین به صورت موضعی برای نقرس، نیش های سمی و زخم های دهان استفاده می شود. به عنوان fela-killing bath هم مورد استفاده قرار می گیرد.

پونه در غذا ها به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

در صنعت، روغن پونه  به عنوان دافع کک برای حیواناتی مثل سگ و گربه و همچنین به عنوان ماده معطر برای مواد شوینده، عطر و صابون استفاده می شود.

چطور عمل می کند؟

مدارک کافی برای اینکه بدانیم این گیاه چگونه عمل می کند در دسترس نیست.
 

مدارک ناکافی برای: منجر به سقط جنین. دوز های بالا که باعث سقط جنین می شوند میتواند باعث مرگ مادر یا ناراسایی غیر قابل برگشت کلیه و کبد او شود. کاهش گرفتگی ها. نفخ. ذات الریه. دردهای معده. رفع ضعف. حفظ مایعات. کشتن میکروب ها. بیماری های پوستی و دیگر موقعیت ها. مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان پونه را برای موارد استفاده ذکر شده موثر شمرد.

 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
پوریا پشنگه