پیاز

پیاز

پیاز،  یک گیاه است که بخش پیاز آن جهت تولید دارو استفاده می شود. 

پیاز به طور رایج جهت رفع اسکار و جای زخم استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

پیاز حاوی مواد شیمیایی است که به نظر می رسد تورم، تنگی ریه در افراد مبتلا به آسم، سطح کلسترول و قند خون را کم می کنند. 

ممکن است در موارد ذیل موثر باشد: 

اسکار: بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که مصرف ژل حاوی عصاره پیاز به تنهایی یا با اجزای دیگر به مدت حداقل ۱۰ هفته باعث بهبود ظاهر زخم می شود. مصرف عصاره پیاز با سایر اجزا در مدت زمان کمتر به نظر نمی رسد که موثر باشد. 

شواهد کافی جهت کاربرد پیاز در موارد ذیل موجود نیست: 

ریزش مو(آلوپسی آره آتای): تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف عصاره پیاز بر روی پوست کف سر به مدت ۸ هفته ممکن است باعث تقویت رشد مو در افراد مبتلا به کچلی آره آتای شود. 

دیابت: تحقیقات اولیه نشان داده است که مصرف ۲۰ گرم پیاز خوراکی همراه با رژیم غذایی مناسب به مدت ۸ هفته در افراد مبتلا به دیابت، قند خون را بهتر از حالت داشتن رژیم غذایی به تنهایی کاهش می دهد. 

بالا بودن فشار خون: تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف عصاره پیاز به مدت ۶ هفته فشار خون سیستول (حد بالای فشار خون) را در افراد مبتلا به پرفشاری خون اندکی کاهش می دهد. همچنین این تحقیقات نشان داده اند که مصرف عصاره پیاز به همراه سایر اجزا به مدت یک هفته فشار خون سیستول را در افراد مبتلا به پرفشاری خون، کاهش می دهد. البته هیچ کدام از مکمل ها (مکمل پیاز به تنهایی یا پیاز و اجزای دیگر) فشار خون دیاستول (حد پایین فشار خون) را تغییر نمی دهند. 

چاقی: تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف عصاره پوست پیاز به مدت ۱۲ هفته وزن را اندکی در افراد چاق و دارای اضافه وزن تغییر می دهند. البته تغییر به لحاظ بالینی قابل ملاحظه نبوده است. 

سندروم تخمدان پلی کیستیک: مصرف مقادیر زیاد پیاز خام قرمز (۸۰-۱۲۰ گرم) نسبت به مقادیر کم آن (۲۰-۳۰ گرم) تاثیری در کاهش سطح کلسترول و قند خون در افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ندارد. خوردن مقادیر زیاد می تواند باعث افزایش اندک شاخص توده وزنی شود. 

سرطان پروستات: افرادی که پیاز بیشتری مصرف می کنند احتمال ابتلا به سرطان پرستات در آنها کم نمی شود. 

خط کشش: تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف کرم حاوی عصاره پیاز، آب قاشقی و هیالورونیک اسید به مدت ۱۲ هفته جای زخم را بهتر می کند. 

شواهد بیشتری جهت اثبات اثر بخشی پیاز در موارد ذیل نیاز است: آسم، برونشیت، ناراحتی معده، تب، سرماخوردگی، سرفه، تورم دهان و گلو، زخم، کاهش اشتها، سخت شدن جداره عروق. 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی