ان-استیل گلوکوز آمین

ان-استیل گلوکوز آمین

بررسی اجمالی خواص ان-استیل گلوکوز آمین


ان-استیل گلوکوز آمین از جدار خارجی نرم تنان به دست می آید. همچنین می تواند در آزمایشگاه ساخته شود. 

ان-استیل گلوکوز آمین را با سایر اشکال گلوکوز آمین مثل گلوکوز آمین سولفات و گلوکوز آمین هیدروکلرید اشتباه نگیرید. اشکال مختلف آن ممکن است اثرات مشابه نداشته باشند. 

بروشور دارویی فرآورده گلوکوز آمین را به دقت جهت اجزای آن مورد مطالعه قرار دهید. بسیاری از فرآورده های گلوکوز آمین حاوی گلوکوز آمین سولفات و گلوکوز آمین هیدروکلرید هستند. با وجود اینکه گلوکوز آمین سولفات و هیدروکلرید در ترکیب با ان-استیل گلوکوز آمین در فرآورده های موجود در بازار دارویی هستند، مطالعات انسانی در رابطه با آنها جهت درمان التهاب مفاصل و استخوان وجود ندارد. 

کیتوزان نیز یکی از اجزای فرآورده های حاوی گلوکوز آمین می باشد. کیتوزان یکی از اشکال تغییر یافته ان-استیل گلوکوز آمین می باشد. 

ان-استیل گلوکوز آمین به صورت خوراکی در موارد زیر استفاده می شود: التهاب مفاصل و استخوان، بیماری التهابی روده مثل کولیت زخمی و بیماری کرون.

ان-استیل گلوکوز آمین بصورت پوستی استفاده می شود تا لکه های تیره ناشی از پیری و تماس با آفتاب را کاهش دهد. 

چگونه کار می کند؟

ان-استیل گلوکوز آمین می تواند به حفظ جدار داخلی معده و روده کمک کند. 

موارد استفاده ان-استیل گلوکوز آمین


شواهد کافی جهت مصرف ان-استیل گلوکوز آمین در موارد زیر موجود نیست: 

لکه های تیره ناشی از پیری و تماس با آفتاب: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف کرم حاوی ۲% ان-استیل گلوکوز آمین و ۴% نیاسینآمید بر روی صورت، لکه های تیره ناشی از پیری و تماس با نور خورشید را کاهش می دهد. 

بیماری التهابی روده: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی یا مقعدی ان-استیل گلوکوز آمین ممکن است علایم بیماری التهابی روده  مثل کرون یا کولیت زخمی را در کودکان کاهش دهد. 

التهاب مفاصل و استخوان از دیگر مواردی است که نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی ان-استیل گلوکوز آمین می باشد. 

عوارض جانبی ان-استیل گلوکوز آمین


مصرف خوراکی ۳-۶ گرم ان-استیل گلوکوز آمین و مصرف پوستی یا مقعدی  ۳-۴ گرم از آن بصورت روزانه، ممکن است بی خطر باشد. 

این نگرانی وجود دارد که فرآورده های حاوی گلوکوز آمین در افراد حساس به صدف، حساسیت ایجاد کند. گلوکوز آمین از پوسته خارجی لابستر، میگو و خرچنگ تهیه می شود. در صورتی که واکنش های حساسیتی نسبت به صدف به دلیل خوردن گوشت آن و نه پوسته آن اتفاق می افتد. هیچ گزارشی مبنی بر حساسیت به گلوکوز آمین در افراد حساس به صدف وجود ندارد. بنابرین می توان گفت که افراد حساس به صدف، با خیال راحت می توانند گلوکوز آمین مصرف کنند. 

همچنین این نگرانی وجود دارد که مصرف گلوکوز آمین ممکن است باعث افزایش مقدار انسولین در بدن شود. مقادیر بیش از حد انسولین ممکن است باعث افزایش فشار خون، افزایش کلسترول و تری گلیسیرید می شود. با وجود اینکه تحقیقات حیوانی نشان داده اند که گلوکوز آمین باعث افزایش کلسترول می شود، در انسان چنین اثری دیده نشده است. تا کنون، نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف گلوکوز آمین در افراد بالای ۴۵ سالی که به مدت ۳ سال گلوکوز آمین سولفات مصرف کرده اند، باعث افزایش فشار خون یا سطح کلسترول نمی شود.  

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص مصرف ان-استیل گلوکوز آمین در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است که احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

آسم: گلوکوز آمین ممکن است آسم را در برخی از افراد بدتر کند، هر چند که نتایج تحقیقات در این خصوص قطعی نیست. در صورت ابتلا به آسم، ان-استیل گلوکوز را با احتیاط مصرف کنید. 

دیابت: برخی از تحقیقات نشان می دهد که گلوکوز آمین ممکن است باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود. البته تحقیقات قابل اعتمادتر نشان می دهند که گلوکوز آمین اثر قابل ملاحظه ای بر کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ندارد. در صورتی که قند خون خود را منظم چک می کنید، می توانید با اطمینان گلوکوز آمین مصرف کنید. 

جراحی: ان-استیل گلوکز آمین ممکن است سطح قند خون خود را در هنگام جراحی و پس از آن تغییر دهد و با کنترل قند خون تداخل ایجاد کند. از مصرف ان-استیل گلوکوز آمین حداقل ۲ هفته قبل از جراحی اجتناب کنید. 

تداخلات ان-استیل گلوکوز آمین


تداخلات شدید: از این دسته ترکیب دارویی اجتناب کنید: 

وارفارین: تحقیقات مختلفی وجود دارد که نشان می دهد مصرف گلوکوز آمین به تنهایی یا مصرف آن با کندروتین باعث افزایش اثر ضد انعقادی وارفارین می شود. این تداخل می تواند باعث کبودی یا خون ریزی جدی شود. در صورت مصرف وارفارین، از مصرف گلوکوز آمین اجتناب کنید. 

تداخلات متوسط: در مورد این دسته از ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

داروهای شیمی درمانی: این نگرانی وجود دارد که مصرف ان-استیل گلوکوز آمین ممکن است باعث کاهش اثربخشی برخی از داروهای شیمی درمانی شود. البته هنوز زود است که بدانیم آیا این تداخل حتما اتفاق می افتد یا نه. 

داروهای ضد دیابت: این نگرانی وجود دارد که مصرف گلوکوز آمین ممکن است باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود. همچنین این نگرانی وجود دارد که مصرف گلوکوز آمین ممکن است باعث کاهش اثربخشی داروهای ضد دیابت شود. البته تحقیقات کنونی نشان می دهند که گلوکوز آمین احتمالا باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نمی شود. بنابرین احتمالا مصرف گلوکوز آمین با داروهای ضد دیابت تداخلی ایجاد نمی کند. در صورت ابتلا به دیابت و مصرف ان-استیل گلوکوز آمین، قند خون خود را به دقت کنترل کنید. 

تداخلات ضعیف: مراقب این دسته از ترکیب دارویی باشید: 

استامینوفن: این نگرانی وجود دارد که مصرف همزمان ان-استیل گلوکوز آمین و استامینوفن با هم ممکن است باعث اختلال در عملکرد هر دو شود. اما اطلاعات بیشتری نیاز است تا در مورد شدت این تداخل اظهار نظر کرد. 

مقدار مصرفی مجاز ان-استیل گلوکوز آمین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی