آقونیطون، تاج الملوک

آقونیطون، تاج الملوک

آقینیطون گیاهیست که ریشه آن کاربرد درمانی دارد. اما این گیاه حاوی بعضی ترکیبات سمی بوده و در هنگ کنگ رایج ترین عامل مسمومیت با گیاهان به شمار می رود. در آسیا، مسمومیت با آقونیطون معمولا مربوط به مصرف آن در طب سنتی است. در کشورهای غربی، مسمومیت با این گیاه معمولا از طریق مصرف (خوراکی) آن اتفاق می افتد.

با وجود نگرانی هایی که در مورد بی خطر بودن این گیاه وجود دارد، بعضی از مردم آقونیطون را بصورت خوراکی در مواردی از جمله فلج عضلات صورت، درد مفاصل، نقرص، بی حس شدن انگشت ها، سردی دست و پاها، تنفس دردناک، مشکلات قلبی، تب، بیماری های پوستی، ریزش مو و پلورزی (وجود مایع در فضای اطراف ریه)، استفاده می کنند.

همچنین آقونیطون به دلیل داشتن خواص ضدعفونی کننده، برای درمان زخم و بهبود تورم استفاده می شود.

برخی آقونیطون را بصورت روغن مالشی، جهت درمان درد صورت و مفاصل و پادرد استفاده می کنند.

اثر درمانی آقونیطون، تاج الملوک

ریشه آقونیطون حاوی مواد شیمیایی می باشد که گردش خون را بهبود می بخشند اما همچنین حاوی موادی هستند که می توانند سبب آسیب جدی به قلب، ماهیچه ها و اعصاب شوند.

  • مدارك ناكافي در مورد: نارسايي قلبي. بررسي هاي اوليه پيشنهاد مي كنند كه مصرف روزانه ١٠٠٠ ميليگرم از اقونيطون به مدت ٧ ماه ممكن است عملكرد قلبي و كليوي را در افراد دچار نارسايي قلبي بهبود بخشد. 
  • احساس سرما. بررسي هاي اوليه نشان مي دهد مصرف اقونيطون با ديگر گياهان دارويي ممكن است سبب بهبود احساس سرما در دست ها و پاها شود. 
  • مدارك بيشتري نياز است تا اثربخشي اقونيطون بر مواردي از جمله درد عصبي، فلج عضلات صورت، درد مفاصل، نقرص، التهاب، زخم، مشكلات قلبي و... مشخص شود.
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر نازنين پاشا