متیونین

متیونین

بررسی اجمالی خواص متیونین


متیونین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه ساختاری هستند که بدن ما برای ساخت پروتئین از آن استفاده می کند.

متیونین در گوشت ، ماهی و لبنیات یافت می شود و در بسیاری از عملکردهای سلول نقش مهمی دارد.

موارد استفاده متیونین:

 • از متیونین برای جلوگیری از آسیب کبدی در مسمومیت با استامینوفن  استفاده می شود. همچنین برای افزایش اسیدیته ادرار ، معالجه اختلالات کبدی و بهبود زخم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سایر کاربردها شامل درمان افسردگی ،اعتیاد به  الکل  ، آلرژی ، آسم ، مسمومیت با مس ، عوارض جانبی در برابر اشعه های خطرناک ، اسکیزوفرنی ، ترک مواد مخدر و بیماری پارکینسون است.

.
مکانیزم اثر گیاه متیونین:

در مسمومیت با استامینوفن ، متیونین مانع از آسیب کبد توسط متابولیت های استامینوفن می شود.

موارد استفاده متیونین


متیونین ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

 مسمومیت با استامینوفن : تحقیقات نشان می دهد که دریافت متیونین ابه صورت خوراکی یا داخل وریدی  برای درمان مسمومیت با استامینوفن مؤثر است. درمان باید در اسرع وقت شروع شود ، اما باید در طی 10 ساعت از مسمومیت با استامینوفن شروع شده باشد

شواهد کافی جهت مصرف شیرین بیان در موارد زیر موجود نیست و مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد نیاز است:


کمبود کوبالامین

قرار گرفتن در معرض اکسید نیتروژن به صورت طولانی مدت ، که در طی عمل جراحی برای بیهوشی انجام می شود : ممکن است باعث عوارض جانبی شود که شبیه کمبود کوبالامین است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف متیونین به صورت خوراکی قبل از عمل ممکن است این عوارض جانبی اکسید نیتروژن را کاهش دهد.

سرطان روده بزرگ:به نظر می رسد خوردن یک رژیم غذایی سرشار از متیونین و فولات (نوعی ویتامین B) به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک می کند. به نظر می رسد این مسئله به ویژه در مورد افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند و افرادی که مقدار زیادی الکل می نوشند صادق است.

نقص لوله عصبی هنگام تولد :به نظر می رسد زنانی که در دوران بارداری متیونین بیشتری مصرف می کنند ، خطر کمتری از نقص لوله عصبی هنگام تولد  دارند.

بیماری پارکینسون:تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف متیونین به صورت خوراکی تا 6 ماه باعث بهبود علائم بیماری پارکینسون مانند لرزش ، عدم توانایی در کنترل حرکات و سفتی می شود.

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی متیونین دارند: 

 • عملکرد کبد
 • افسردگی
 • مشروبات الکلی
 • آلرژی
 • آسم
 • عوارض جانبی تابش
 •  اسکیزوفرنی
 •  عوارض بعد از ترک اعتیاد

 

عوارض جانبی متیونین


متیونین  هنگامی که به صورت خوراکی یا از طریق تزریق داخل وریدی  برای درمان مسمومیت با استامینوفن استفاده می شود احتمالا ایمن است ، اما فقط باید تحت نظارت پزشک باشد.

بدون تجویز پزشک خودتان را با متیونین درمان نکنید. در صورت استفاده از مقادیر بیشتر از مقدار معمول موجود در مواد غذایی ، به احتمال زیاد متیونین می تواند خطرناک باشد

مصرف بیش از حد متیونین خطرات زیر را به دنبال دارد:

 •  آسیب مغزی و مرگ
 •  متیونین می تواند سطح هموسیستئین خون را افزایش دهد ،هموسیستئین  یک ماده شیمیایی است که می تواند باعث بیماری قلبی شود.
 • متیونین همچنین ممکن است رشد برخی از تومورها را تقویت کند

توصیه ها و هشدارهای مخصوص:

کودکان: متیونین برای کودکان که به صورت خوراکی ا یا تزریق داخل وریدی  برای درمان مسمومیت با استامینوفن استفاده می شود ، بی خطر است ، اما فقط باید  تحت نظارت یک پزشک این کار صورت گیرد. متیونین احتمالاً در صورت  تزریق داخل وریدی به نوزادانی که از طریق تغذیه تزریقی وریدی تغذیه می شوند ، خطرناک است.

بارداری و شیردهی:  در مورد ایمنی مصرف متیونین در این شرایط اطلاعات کافی وجود ندارد. بنابراین بهتر است از مصرف آن خودداری کنید

اسیدوز: متیونین می تواند باعث ایجاد تغییر در اسیدیته خون شود و نباید در افراد مبتلا به اسیدوز استفاده شود.

سخت شدن شریان ها(آترواسکلروز): نگرانی  مبنی بر این وجود دارد که متیونین ممکن است آترواسکلروز را بدتر کند. متیونین می تواند سطح هموسیستئین خون را افزایش دهد ، به ویژه در افرادی که به اندازه کافی فولات ، ویتامین B12 یا ویتامین B6 در بدن خود ندارند یا در افرادی که بدن آنها در پردازش هموسیستئین مشکل دارد. هموسیستئین بیش از حد با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق خونی مرتبط است.

بیماری کبد ، از جمله سیروز: متیونین ممکن است بیماری کبد را بدتر کند.

کمبود متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR): این بیماری  یک اختلال ارثی است که روند  پردازش هموسیستئین را در بدن تغییر می دهد. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند نباید مکمل متیونین مصرف کنند زیرا ممکن است متیونین باعث افزایش ایجاد هموسیستئین در این افراد شود. هموسیستئین بیش از حد ممکن است احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

اسکیزوفرنی: دوزهای زیادی از متیونین (به عنوان مثال ، 20 گرم در روز به مدت 5 روز) ممکن است باعث سردرگمی ، بی نظمی ، گیجی ، آشفتگی ، بی پروایی و سایر علائم مشابه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شود

تداخلات متیونین


در حال حاضر درباره ی تداخلات متیونین اطلاعات کافی در دسترس نیست.

مقدار مصرفی مجاز متیونین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .