مارشمالو

مارشمالو

بررسی اجمالی خواص مارشمالو


مارشمالو گیاهی می باشد که از برگ ها و ریشه آن در ساخت دارو استفاده می شود. گیاه مارشمالو را با گل و برگ گیاه پنیرک اشتباه نگیرید.

برگ و ریشه گیاه مارشمالو برای تسکین درد و التهاب لایه های موکوزی پوشاننده راه های تنفسی استفاده می شود. همچنین این گیاه جهت سرفه خشک، التهاب بافت سطحی معده، اسهال، زخم معده، یبوست، التهاب و سنگ مجاری ادراری استفاده می شود.

گاهی اوقات مردم برگ و ریشه گیاه مارشمالو را بصورت مستقیم بر روی پوست دارای آبسه و عفونت و یا دارای زخم و یا به عنوان مرهم در سوختگی و التهاب پوستی قرار می دهند.

همچنین برگ های گیاه مارشمالو به عنوان ضماد، بصورت موضعی برروی جای نیش حشرات قرار داده می شود.

ریشه گیاه مارشمالو از جمله ترکیبات پمادها می باشد که می توان آن را برای پوست های بسیار خشک و ترک خورده استفاده کرد، همچنین از این ترکیب برای تسکین درد و التهاب دست و پاهای دچار سرمازدگی استفاده می شود.

از برگ و ریشه گیاه مارشمالو به عنوان طعم دهنده در غذاها استفاده می شود.

چگونه کار می کند؟

گیاه مارشمالو یک لایه محافظتی بر روی پوست و لایه سطحی لوله های گوارشی ایجاد می کند. همچنین دارای ترکیباتی می باشد که ممکن است سرفه را کاهش دهد و به بهبود زخم ها کمک کند.

موارد استفاده مارشمالو


مدارک ناکافی برای: سرفه ناشی از مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین. داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE Inhibitors) که برای بالابودن فشارخون مصرف می شوند، می توانند گاهی اوقات سبب سرفه شوند. بررسی های اولیه نشان می دهد مصرف خوراکی ریشه مارشمالو به مدت 4 هفته می تواند سرفه ناشی از این دسته از داروها را کاهش دهد. بعضی از داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین شامل کاپتوپریل (Capoten) ، انالاپریل (Vasotec) و لیزینوپریل (Prinivil,Zestril) می باشد.

عفونت های پوستی ناشی از انگل ها (بدخیمی های لیشمانیایی). بررسی های اولیه نشان می دهد استعمال ترکیبی از عصاره گیاه مارشمالو و گل ختمی بر نواحی پوستی آسیب دیده به مدت 5 روز می تواند به بهبود بدخیمی های لیشمانیایی کمک کند.

مدارک بیشتری جهت تعیین اثربخشی گیاه مارشمالو بر مواردی مثل التهاب پوستی، جای زخم، سوختگی، زخم، نیش حشرات، ترک خوردگی پوست، اسهال، یبوست، زخم معده و روده، التهاب دهان و گلو و سرفه خشک نیاز است.

عوارض جانبی مارشمالو


مارشمالو احتمالا برای مصرف خوراکی اکثر مردم بی خطر است.

در برخی افراد ممکن است مصرف خوراکی آن سبب کاهش قندخون شود.

مصرف موضعی مارشمالو بر روی پوست ممکن است بی خطر باشد.

احتیاط و هشدارهای ویژه:

بارداری و شیردهی: در مورد مصرف مارشمالو در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی در دست نیست. جانب احتیاط را رعایت کنید و از مصرف آن بپرهیزید.

دیابت: گفته می شود مارشمالو ممکن است در کنترل قندخون تداخل ایجاد کند. اگر مبتلا به دیابت هستید، قندخون خود را به دقت چک کنید تا از افت فشارخون خطرآفرین جلوگیری کنید.

جراحی: مارشمالو ممکن است سطح قند خون را تغییر دهد. گفته می شود ممکن است مارشمالو در کنترل قندخون در طول و بعد از پروسه جراحی اختلال ایجاد کند. حداقل 2 هفته قبل از انجام عمل جراحی از مصرف گیاه مارشمالو بپرهیزید.

تداخلات مارشمالو


تداخلات حد متوسط. احتیاط کنید.

داروی لیتیم با گیاه مارشمالو تداخل دارد. ممکن است مارشمالو اثری شبیه "مدرها" داشته باشد. مصرف مارشمالو ممکن است روند دفع لیتیم از بدن را کاهش دهد در نتیجه سبب افزایش مقدار لیتیم موجود در بدن و بروز عوارض جانبی جدی شود. در صورت استفاده از لیتیم، قبل از مصرف محصولات حاوی این گیاه با مشاور مربوطه صحبت کنید، ممکن است دوز داروی لیتیم شما نیاز به تغییر داشته باشد.

داروهای مورد مصرف در بیماری دیابت (ضددیابت ها) با گیاه مارشمالو تداخل دارند.

مارشمالو ممکن است قندخون را کاهش دهد. داروهای ضددیابت نیز جهت کاهش قند خون مصرف می شوند. مصرف مارشمالو به همراه این دسته از داروها ممکن است قند خون را به مقدار بسیار زیادی کاهش دهد. قندخون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است دوز داروهای ضددیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد.

بعضی از داروهای مورد مصرف در دیابت شامل گلیمپراید (Amaryl) ،گلیبوراید (Diabeta,Glynase,Prestab,Micronase) ،انسولین، پیوگلیتازون(Actos) ،روزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپاماید (Diabinese)، گلیپیزاید (Glucotrol) ، تولبوتامید (Orinase) و.. می باشد.

مصرف داروهای خوراکی با مارشمالو تداخل دارد.

مارشمالو حاوی نوعی فیبر به نام موسیلاژ می باشد که می تواند میزان جذب دارو توسط بدن را کاهش دهد. مصرف همزمان داروهای خوراکی با مارشمالو می تواند باعث کاهش اثربخشی داروی مصرفی شود. به منظور پیشگیری از این تداخل، مارشمالو را حداقل یک ساعت بعد از سایر داروهای خوراکی مصرف کنید.

 

مقدار مصرفی مجاز مارشمالو


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر نازنين پاشا
دکتر نازنين پاشا