لیمو

لیمو

بررسی اجمالی خواص لیمو


لیمو گیاهی است که میوه ،شربت و پوست آن در تهیه دارو استفاده می شود.

لیمو در درمان آسکوروی(کمبود ویتامین C)کاربرد دارد.این گیاه هم چنین در درمان سرماخوردگی و آنفولانزای معمولی ،آنفولانزای خوکی،زنگ زدن و وزوز گوش،بیماری منیر و سنگ کلیه استفاده می شود.

هم چنین به عنوان کمکی در هضم غذا،کاهش درد و التهاب، بهبود عملکرد رگ های خونی و افزایش دفع ادرار برای کاهش احتباس مایعات استفاده می شود.

در غذا لیمو به عنوان طعم دهنده غذا استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

لیمو حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام بیوفلاوونوئید می باشد.محققین تصور می کنند این بیوفلاوونوئید ها مسئول مزایای سلامتی لیمو می باشند.

موارد استفاده لیمو


شواهد ناکافی برای:

  • بیماری منیر: گزارش هایی وجود دارد که مواد شیمیایی موجود در لیمو که گلیکوزید های اریودیکتیول نام دارند ممکن است باعث بهبود شنوایی و کاهش گیجی،تهوع و استفراغ در  برخی بیمار های منیر شود.
  • سنگ کلیه: نداشتن سیترات در ادرار باعث افزایش ریسک سنگ کلیه پیش رونده می شود.شواهدی وجود دارد که نوشیدن  روزانه 2 لیتر شربت لیموناد به طور چشمگیری سطح سیترات ادرار را افزایش داده که این عمل می تواند باعث پیشگیری سنگ کلیه در افراد شود.
  • آسکوروی:آسکوروی وضعیتی است که با کمبود و فقدان ویتامین C به وجود می آید.لیمو می تواند باعث تامین ویتامین C  از دست رفته شود.
  • سرماخوردگی و آنفولانزای معمولی
  • کاهش تورم
  • افزایش ادرار

شواهد بیشتری مورد نیاز است تا از لیمو در موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی لیمو


لیمو در مقادیر غذایی و حتی در مقادیر بیشتر دارویی نیز بی خطر می باشد.عوارض جانبی استفاده از مقادیر زیاد لیمو ناشناخته می باشد.

ملاحظات و هشدارها:

بارداری و شیردهی:لیمو برای خانم های باردار و شیرده  در رژیم نرمال بی خطر است اما مشخص نیست که استفاده از مقادیر زیاد دارویی در دوران شیردهی و بارداری بی خطر است یا خیر،بنابراین بهتر است در مقادیر غذایی استفاده شود.

تداخلات لیمو


تاکنون اطلاعاتی از تداخلات لیمو در دسترس نیست.

مقدار مصرفی مجاز لیمو


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .