لامیناریا

لامیناریا

بررسی اجمالی خواص لامیناریا


لامیناریا نوعی جلبک دریایی است که بومی ژاپن می باشد. حاوی ید، عنصری که بدن برای ساخت هورمون های تیروئید نیاز دارد، می باشد. همچنین منبع غنی از آهن و پتاسیم است. با وجود نگرانی های جدی در مورد بی خطر بودن لامیناریا، بعضی از افراد از آن به عنوان دارو استفاده می کنند.

برای موارد زیر استفاده می شود:

از دست دادن وزن، فشار خون بالا، به عنوان ملین حجم دهنده برای یبوست، درمان بیماری اشعه و جلوگیری از سرطان.

گاهی اوقات ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن برای باز کردن دهانه رحم، قبل از بعضی از روند های پزشکی استفاده می کنند. آنها لایه ای از لامیناریا را مستقيما در داخل دهانه رحم، گردن رحم، قرار می دهند. این لایه گاهی به نام "چادر" نامیده می شود. هدف چادر، بزرگ شدن دهانه رحم قبل از "D & C" می باشد، همچنین به عنوان اتساع دهنده و کورتاژ ( تراشیدن رحم )؛ حذف دستگاه های پزشکی درون رحم؛ روش های تشخیصی؛ قرار دادن رادیوم برای درمان سرطان و سایر روند های زنان و زایمان شناخته می شود. چادرهای لامیناریا نیز در زنان باردار برای باز کردن (گسترش) دهانه رحم به کار می روند تا زایمان آسان تر شود و همچنین در طی سه ماه اول بارداری باعث سقط جنین می شود.

چگونه عمل می کند؟

به نظر می رسد لامیناریا در هنگام تماس با آب توانایی تشکیل ژل ضخیم و چسبنده داشته باشد، که به آن اجازه می دهد به عنوان ملین حجم دهنده عمل کند. همچنین اجازه می دهد تا "چادر" لامیناریا که در داخل دهانه رحم قرار گرفته است، برای گسترش دادن سرویکس برای معاینات یا باز شدن دهانه رحم و افزایش دادن سرعت زایمان عمل کند. این چادرها آب را جذب کرده و به طور آهسته در طول مدت ۴ تا ۶ ساعت به قطر ۱/۲  اینچ متورم می شوند. این تورم سبب گسترش دهانه رحم شده و می تواند زایمان را به همراه داشته باشد.

موارد استفاده لامیناریا


امکان دارد غیر موثر باشد برای:

 • آماده سازی (باز شدن) دهانه رحم در زنان، مانند حین زایمان یا معاینات و روند های پزشکی. اگر چه لامیناریا ممکن است باعث سرعت دادن زایمان شود، اما به نظر نمی رسد تعداد زنانی که به سزارین نیاز دارند را کاهش دهد. همچنین احتمال ابتلا به عفونت را در مادر و نوزاد افزایش می دهد.

شواهد ناکافی برای:

 • کاهش وزن
 • فشار خون بالا
 • جلوگیری از سرطان
 • سوزش سر دل
 • سایر مشکلات 

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان لامیناریا را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی لامیناریا


لامیناریا زمانی که بصورت خوراکی مصرف شود، امکان دارد خطرناک باشد. این جلبک حاوی ید در مقادیری که به اندازه کافی برای آسیب رساندن به تیروئید (غده ای که از ید برای ساخت هورمون ها استفاده می کند) کافی است، می باشد. مکمل مبتنی بر لامیناریا معمولی ممکن است حاوی ۱۰۰۰ میکرو گرم ید باشد. مصرف بیش از ۱۵۰ میکروگرم ید در روز می تواند باعث تبدیل تیروئید طبیعی به تیروئید پرکار یا کم کار، یا بدتر شدن تیروئید پر کار شود. همچنین برخی از محصولات لامیناریا حاوی مقادیر قابل توجهی از آرسنیک که یک ماده شیمیایی سمی می باشد، هستند.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: استفاده از لامیناریا به طور مستقیم بر روی دهانه رحم در دوران بارداری یا زایمان خطرناک می باشد. می تواند عوارض جانبی جدی برای مادر و کودک از جمله عفونت، پارگی دهانه رحم و مرگ جنین به همراه داشته باشد. مصرف آن بصورت خوراکی در دوران بارداری نیز خطرناک می باشد زیرا می تواند هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهد. 

مصرف لامیناریا بصورت خوراکی در طی شیردهی احتمالا خطرناک است، زیرا ممکن است حاوی مواد شیمیایی سمی باشد.

اگر باردار یا در دوران شیردهی هستید بهتر است از مصرف آن اجتناب کنید.

 

 • مشکلات کلیه: لامیناریا ممکن است باعث سطح بالای خطرناک از پتاسیم و ید شود. اگر مشکلات کلیوی دارید، آن را مصرف نکنید.

 

 • مشکلات تیروئید: این جلبک مقدار قابل توجهی ید دارد که ممکن است مشکلات تیروئید را بدتر کند.

تداخلات لامیناریا


تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

 • دیگوکسین (لانوکسین):

لامیناریا حاوی مقدار زیادی پتاسیم می باشد. مقدار زیاد پتاسیم می تواند اثرات و عوارض جانبی دیگوکسین (لانوکسین) را افزایش دهد. در صورت مصرف این دارو، لامیناریا را مصرف نکنید.

 • داروهای پرفشاری خون (مهار کننده های ACE): 

لامیناریا حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. برخی از داروهای فشار خون بالا می توانند سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند. مصرف لامیناریا همراه با این داروها ممکن است باعث افزایش مقدار زیادی پتاسیم در خون شود.

 • مکمل های پتاسیم: 

لامیناریا حاوی مقدار زیادی پتاسیم است. مصرف مکمل پتاسیم همراه با لامیناریا ممکن است باعث افزایش مقدار زیادی پتاسیم در بدن شود. در صورت مصرف مکمل های پتاسیم، لامیناریا را مصرف نکنید.

 • هورمون تیروئید:

بدن به طور طبیعی هورمون های تیروئید تولید می کند. این جلبک ممکن است میزان هورمون تیروئیدی که بدن تولید می کند را افزایش دهد. مصرف لامیناریا همراه با قرص های هورمون تیروئید ممکن است اثرات و عوارض جانبی هورمون های تیروئید را افزایش دهد.

 • قرص های دیورتیک (نگهدارنده های پتاسیم):

لامیناریا حاوی مقادیر زیادی از پتاسیم می باشد. همچنین برخی از قرص های دیورتیک می توانند سطح پتاسیم را در بدن افزایش دهند. مصرف برخی از این قرص ها همراه با لامیناریا ممکن است باعث افزایش مقدار زیادی پتاسیم در بدن شود.

مقدار مصرفی مجاز لامیناریا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر طناز خسروی
دکتر طناز خسروی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲