کاوا

کاوا

بررسی اجمالی خواص کاوا


کاوا نوشیدنی یا عصاره ای است که از پیپر متیستیکوم  تهیه می شود ، این گیاه بومی جزایر غربی اقیانوس آرام می باشد. نام "كاوا" از یک كلمه پلينزي به نام "awa" آمده است كه به معناي تلخ می باشد. در اقیانوس آرام جنوبی،کاوا یک نوشیدنی محبوب مانند الکل بین جوامع غرب در میان مردم می باشد.

برخی نگرانی های جدی درباره ی بی خطر بودن کاوا وجود دارد. موارد بسیاری از آسیب های کبدی و حتی  مرگ و میر در استفاده از کاوا مشاهده شده است. در نتیجه ، استفاده از کاوا در بازار اروپا و کانادا ممنوع شده است. این ممنوعیت باعث صدمه دیدن اقتصاد کشورهای جزیره اقیانوس آرام که کاوا را به این کشورها صادر می کنند،شده است. علی رغم نگرانی هایی که درباره سلامت مردم وجود دارد ، کاوا از بازار ایالات متحده خارج نشده است.

مصرف کاوا به روش خوراکی

 • بعضی از افراد برای بهبود اضطراب ، استرس و بیقراری و برای درمان بی خوابی ، از این گیاه استفاده می کنند.
 • همچنین برای اختلال بیش فعالی، علائم به وجود آمده از قطع داروهای بنزودیازپین ، صرع ، روان پریشی ، افسردگی ، میگرن و سردردهای دیگر ، سندرم خستگی مزمن (CFS) ، سرماخوردگی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی ، سل ، درد عضلانی و پیشگیری از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برخی از افراد نیز کاوا را به صورت خوراکی برای به عفونت دستگاه ادراری ، درد و تورم رحم ، بیماری های مقاربتی ، ناراحتی های قاعدگی و افزایش میل جنسی استفاده می کنند.

موارد مصرف کاوا به روش موضعی

 • کاوا برای بیماری های پوستی از جمله جذام ، برای بهبود زخم و به عنوان یک مسکن ، روی پوست اعمال می شود.
 • همچنین از آن به عنوان دهانشویه برای زخم های دهان و دندان درد استفاده می شود.

همچنین کاوا به عنوان نوشیدنی در مراسم ها برای ترویج آرامش مصرف می شود.

مکانیزم اثر کاوا

کاوا بر روی مغز و سایر قسمتهای سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. اعتقاد بر این است که کاوا-لاکتون ها در کاوا مسئول تأثیرات آن هستند.

موارد استفاده کاوا


کاوا ممکن است در موارد زیر مؤثر می باشد:

اضطراب: اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره های کاوا که حاوی 70٪ کاوالاکتون هستند می تواند اضطراب را کاهش دهد و همچنین از نظر عملکرد مشابه برخی از داروهای ضد اضطراب تجویز شده باشند. همچنين كاوا ممكن است در افراد مبتلا به اضطراب شديد ، در بيماران زن و يا در بيماران جوان موثرتر باشد.

شواهد کافی جهت مصرف کاوا در موارد زیر موجود نیست و مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد نیاز است:

علائم ترک بنزودیازپین: تحقیقات اولیه حاکی از آن است که با افزایش دوز عصاره کاوا  به صورت آهسته در طی یک هفته ضمن کاهش دوز بنزودیازپین ها در طی دو هفته ، می تواند از علائم بعد از ترک این داروها و جلوگیری از اضطراب در افراد جلوگیری کند.

پیشگیری از سرطان: برخی از شواهد اولیه وجود دارد كه نشان می دهد مصرف كاوا می تواند به جلوگیری از سرطان كمك كند

بی خوابی: تحقیقات در مورد اثربخشی كاوا در افرادی که مشکل بی خوابی دارند متفاوت است .برخی تحقیقات نشان می دهد كه مصرف عصاره کاوا خاص  روزانه به مدت 4 هفته مشکلات خواب در افراد دارای اختلال اضطراب را کاهش می دهد.اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف کاوا روزانه 3 بار به مدت 4 هفته باعث کاهش بی خوابی در افراد با اضطراب نمی شود.

علائم یائسگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک عصاره کاوا خاص به مدت 8 هفته باعث کاهش اضطراب و گرگرفتگی در زنان یائسه می شود. تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف کاوا روزانه به مدت 3 ماه ممکن است باعث کاهش افسردگی ، اضطراب و گرگرفتگی و استرس شود. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که مصرف یک دوز  کاوا به صورت خوراکی ممکن است علائم مرتبط با کارهای تنش زا را کاهش دهد.

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی کاوا دارند: 

 • بیش فعالی
 • صرع
 •  روان پریشی
 • افسردگی
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)
 •  سردرد
 •  سرماخوردگی و عفونت های دستگاه تنفسی
 •  بیماری سل
 •  درد عضلانی
 • عفونت ادراری
 •  تورم رحم
 •  بیماری های مقاربتی
 •  مشکلات قاعدگی
 •  افزایش میل  جنسی
 •  بیماری های پوستی و التیام زخم

عوارض جانبی کاوا


کاوا احتمالاً  وقتی به صورت خوراکی مصرف می شود خطرناک است و پیشنهاد شده است که به صورت خوراکی مصرف نشود.

 بیماری های جدی ، از جمله آسیب کبدی ، حتی با استفاده کوتاه مدت از دوزهای طبیعی نیز رخ داده است. استفاده از كاوا به اندازه یك یا سه ماه منجر به نیاز به پیوند كبد و حتی مرگ شده است. علائم اولیه آسیب کبدی شامل زرد شدن چشم و پوست (زردی) ، خستگی و ادرار تیره است. اگر تصمیم دارید کاوا را مصرف کنید ، علی رغم هشدارهایی که وجود دارد، حتماً آزمایشات مکرر عملکرد کبد را انجام دهید.

استفاده از کاوا می تواند باعث شود که شما تمرکز کافی برای رانندگی یا کار با دستگاه هایی که نیاز به تمرکز حواس دارند، نداشته باشید.در نتیجه قبل از رانندگی ، از کاوا استفاده نکنید.

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

دوران بارداری و شیردهی: در صورت بارداری یا شیردهی از کاوا استفاده نکنید. كاوا ممكن است هنگام استفاده خوراکی خطرناک باشد. این نگرانی وجود دارد که ممکن است رحم را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین ، برخی از مواد شیمیایی خطرناک موجود در کاوا می توانند به شیر مادر منتقل شوند و ممکن است به  نوزاد شیرخوار آسیب بزند.

افسردگی: استفاده از کاوا ممکن است افسردگی را بدتر کند.

مشکلات کبدی: کاوا حتی در افراد سالم می تواند باعث مشکلات کبدی شود. در صورت ابتلا به بیماری کبدی استفاده از کاوا ، باعث ایجاد خطر  می شود. افرادی که سابقه مشکلات کبدی دارند باید از  خوردن کاوا خودداری کنند.

بیماری پارکینسون: کاوا ممکن است بیماری پارکینسون را وخیم تر کند. در صورت داشتن این بیماری ، کاوا را مصرف نکنید.

جراحی: کاوا روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. این اتفاق ممکن است اثرات بیهوشی و سایر داروهای مورد استفاده در حین و بعد از عمل را افزایش دهد در نتیجه حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده ، استفاده از کاوا را متوقف کنید.

 

تداخلات کاوا


تداخلات شدید: از مصرف این ترکیب دارویی اجتناب کنید:

 آلپرازولام:کاوا می تواند باعث خواب آلودگی شود. آلپرازولام همچنین می تواند باعث خواب آلودگی شود. مصرف کاوا به همراه آلپرازولام ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود در نتیجه از مصرف کاوا و آلپرازولام  با یکدیگر خودداری کنید.

داروهای آرام بخش:كاوا ممكن است باعث خواب آلودگی شود. داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند ، آرام بخش نامیده می شوند. مصرف کاوا به همراه داروهای آرام بخش ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود.برخی از داروهای آرام بخش شامل کلونازپام ، لورازپام، فنوباربیتال، زولپیدم هستند.

تداخلات حد متوسط: در خصوص مصرف این ترکیب دارویی هوشیار باشید:

لوودوپا:لوودوپا با افزایش دوپامین در مغز بر روی مغز تأثیر می گذارد. كاوا ممكن است دوپامین را در مغز كاهش دهد. مصرف كاوا به همراه لودوپا ممكن است اثربخشي لودوپا را كاهش دهد.

 داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 1A2):
برخی از داروها توسط کبد تغییر یافته و متابولیزه می شوند.كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها توسط کبد را كاهش دهد. و هم چنینممکن است اثرات و عوارض جانبی برخی داروها را افزایش دهد. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند ، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از:

کلوزاپین،سیکلوبنزاپرین، فلووکسامین، هالوپریدول، ایمی پرامین، مكزیلتین، اولانزاپین، پنتازوسین، پروپرانولول، تاکرین، تئوفیلین ، زیلوتون، زولمیتریپتان و...

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 2C19):

 

 

كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها  توسط کبد را كاهش دهد. مصرف کاوا به همراه برخی داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می توانند اثرات و عوارض جانبی داروی شما را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از: 

آمی تریپتیلین ، کلومی پرامین ، سیکلوفسفامید، دیازپام،لنزوپرازول ، امپرازول  ، فنی توبین،فنوباربیتال، پروژسترون و ...

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 2C9):

كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها  توسط کبد را كاهش دهد. مصرف کاوا به همراه برخی داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می توانند اثرات و عوارض جانبی داروی شما را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از: آمیتریپتیلین،دیازپام،زلوتون،سلکوکسیب،دیکلوفناک،فلوواستاتین،گلیپزاید،ایبوپروفن،ایربساتران،لوزارتان،فنی توئین،پیروکسیکام،تاموکسیفن،تالبوتاماید،تورسماید،وارفارین و...

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 2D6):

كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها  توسط کبد را كاهش دهد. مصرف کاوا به همراه برخی داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می توانند اثرات و عوارض جانبی داروی شما را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از:

آمی تریپتیلین،کلوزاپین،کدئین،دسی پرامین،دنپزیل،فنتانیل،فلکاینید،فلوکستین،مپریدین،متادون،متوپرولول،الانزاپین،اندانسترون،ترامادول،ترازودون و...

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 2E1):

كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها  توسط کبد را كاهش دهد. مصرف کاوا به همراه برخی داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می توانند اثرات و عوارض جانبی داروی شما را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از: استامینوفن،کلرزوکسازون،اتانول،تئوفیلین،داروهای بیهوشی که حین عمل جراحی استفاده می شوند مانند انفلوران،هالوتان،ایزوفلوران و متوکسی فلوران

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(سوبستراهای  Cytochrome P450 3A4):

كاوا ممكن است سرعت متابولیزه بعضی از داروها  توسط کبد را كاهش دهد. مصرف کاوا به همراه برخی داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می توانند اثرات و عوارض جانبی داروی شما را افزایش دهند. در صورت مصرف داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند، قبل از مصرف کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید.

بعضی از این داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارتند از: لوواستاتین،کتوکونازول،ایتراکونازول،فکسوفنادین،تریازولام و ...

داروهایی که توسط پمپ های موجود در سلولها (سوبستراهای P-Glycoprotein) منتقل می شوند:
برخی داروها توسط پمپ هاییدر سلول ها منتقل می شوند. ممکن است کاوا این پمپ ها را کمتر فعال کند و میزان جذب برخی از داروها توسط بدن را افزایش دهد. این اتفاق ممکن است باعث افزایش برخی از داروها در بدن شود که می تواند منجر به عوارض جانبی بیشتر شود. اما اطلاعات کافی درباره ی اینکه این موضوع می تواند نگران کننده باشد یا خیر وجود ندارد.

برخی از داروهایی که توسط این پمپها جابجا می شوند عبارتند از:

اتوپوزاید ، پکلیتاکسل ، وینبلاستین ، وینکریستین ، ویندسین ، کتوکونازول ، ایتراکونازول ، آمپرناویر ، ایندیناویر ، نلفیناویر ، ساکیناویر ، سایمتیدین ، ​​رانیتیدین ، ​​دیلتیازم ، وراپامیلکورتیکواستروئید،اریترومایسین،سیساپراید،فکسوفنادین،سیکلوسپورین ، لوپرامید ، کینیدین و...

داروهایی که می توانند به کبد آسیب وارد کنند (داروهای هپاتوتوکسیک):
ممکن است کاوا به کبد آسیب برساند. مصرف کاوا به همراه داروهایی که ممکن است به کبد نیز آسیب برساند ، می تواند خطر آسیب کبدی را افزایش دهد. اگر دارویی استفاده می کنید که می تواند به کبد آسیب برساند ، از  کاوا استفاده نکنید.

برخی از داروهایی که می توانند به کبد آسیب برساند عبارتند از:

استامینوفن ، آمیودارون ، کاربامازپین ، ایزونیازید ، متوترکسات ، متیل دوپا ، فلوکونازول ، ایتراکونازول،اریترومایسین ،فنی توئین ، لوواستاتین، پاراواستاتین ، سیمواستاتینو بسیاری دیگر

 

 

مقدار مصرفی مجاز کاوا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .