لاله عباسی

لاله عباسی

بررسی اجمالی خواص لاله عباسی


لاله عباسی گیاهی است که نباید با سرخاب کولی یا جالاپ مکزیکی اشتباه گرفته شود.

مردم از ریشه لاله عباسی برای ساختن دارو استفاده می کنند. علی رغم نگرانی ها درباره ی بی خطربودنش این دارو برای تخلیه ی روده(به عنوان مسهل یا پاک کننده) و افزایش جریان ادرار (به عنوان مدر) استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

لاله عباسی یک گیاه محرک ضد یبوست است. به این معنا که حاوی مواد شیمیایی می باشد که ازدست دادن آب بدن را افزایش می دهد و باعث می شود ماهیچه های روده منقبض شده و مدفوع را به خارج هدایت کند.

موارد استفاده لاله عباسی


شواهد ناکافی برای:

  • تخلیه و پاکسازی روده(مسهل و پاک کننده)
  • افزایش دهنده دفع آب بدن توسط افزایش تولید ادرار(دیورتیک)

شواهد بیشتری لازم است تا لاله عباسی برای موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی لاله عباسی


لاله عباسی یک گیاه خطرناک است،این گیاه اثر قوی بر روده دارد که می تواند باعث تحریک مجرای گوارشی شود مانند اسهال،استفراغ و از دست دادن مواد شیمیایی مهم مانند پتاسیم.

ملاحظات و هشدارها:

باوجود اینکه لاله عباسی برای هرکسی که از آن استفاده می کند خطرناک است اما برخی افراد باید از استفاده ی آن خودداری کنند.

  • بارداری و شیردهی:اگر شما باردار هستید استفاده از لاله عباسی خطرناک می باشد ،ممکن است باعث شروع پریودی و درنتیجه باعث سقط جنین شود.
  • مشکلات مجاری گوارشی مانند زخم، بیماری کرون و...:اگر شما مبتلا به موارد بالا هستید بسیار مهم است که از مصرف لاله عباسی خودداری کنید چون می تواند باعث تحریک مجرای گوارشی و بدتر شدن شرایط شود.
  • علائم آپاندیس(درد شکم،تهوع و استفراغ):اگر شما مبتلا به آپاندیس هستید محرک و ملینی مانند لاله عباسی می تواند خطرناک باشد.

تداخلات لاله عباسی


  • تداخلات اصلی:(از مصرف همزمان لاله عباسی با این ترکیبات ملین تحریک کننده خودداری کنید)

لاله عباسی یک نوع ملین می باشد که به آن ملین تحریک کننده می گویند.ملین تحریک کننده سرعت حرکات روده را افزایش می دهد.استفاده از لاله عباسی به همراه دیگر ملین های تحریک کننده می تواند باعث افزایش بیش از اندازه حرکات روده و دهیدریشن و درنهایت کمبود مواد معدنی در بدن شود.

برخی ملین های تحریک کننده مانند:بیزاکودیل،کاسکارا،سنا،روغن کرچک و...

  • تداخلات متوسط:(مراقب باشید، ترکیبات دیگوکسین با لاله عباسی تداخل دارند)

لاله عباسی یک نوع ملین می باشد که به آن ملین تحریک کننده می گویند.ملین تحریک کننده می تواند باعث کاهش سطح پتاسیم بدن شود.کاهش سطح پتاسیم بدن باعث افزایش ریسک عوارض جانبی داروی دیگوکسین  می شود.

  • داروهای خوراکی :لاله عباسی یک ملین است ،ملین ها می توانند باعث کاهش جذب داروها و درنتیجه کاهش اثر ان ها شوند.
  • وارفارین:لاله عباسی به عنوان ملین عمل می کند،در برخی افراد می تواند باغث اسهال شود.اسهال باعث افرایش اثر وارفارین و افزایش ریسک خونریزی می شود.اگر از وارفارین استفاده می کنید از مصرف مقدار زیاد لاله عباسی خودداری کنید.
  • داروهای دیورتیک: لاله عباسی یک ملین است ،برخی ملین ها باعث کاهش پتاسیم بدن می شوند.داروهای دیورتیک هم باعث کاهش سطح پتاسیم می شوند.استفاده همزمان لاله عباسی با دیورتیک ها باعث کاهش بیش از اندازه پتاسیم بدن می شود.

          برخی از دیورتیک هایی که باعث کاهش پتاسیم می شوند           مانند:کلروتیازید،کلرتیالیدون،فروزماید،هیدروکلروتیازیدو...

 

 

 

مقدار مصرفی مجاز لاله عباسی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲