وسمه

وسمه

بررسی اجمالی خواص وسمه


وسمه گیاهی با گل های زرد کوچک است که در قسمت های مختلف شمال و مرکز چین رشد می کند.برگ ها و ریشه ی آن در طب سنتی چین استفاده می شود.

وسمه برای درمان سرماخوردگی معمولی و دیگر عفونت های بینی ،گلو و سینوس ها(عفونت های قسمت بالای مجاری تنفسی)،هم چنین عفونت های مربوط به غدد بزاقی استفاده می شود.

این گیاه هم چنین برای انسفالیت(بیماری که مغز به دلیل عفونت هایی متورم می شود)،مشکلات کبدی(هپاتیت)، عفونت شش(آبسه)،عفونت در مجاری گوارش مانند اسهال خونی و گاستروانتریت حاد،سرطان پروستات و ایدز استفاده می شود.

وسمه به صورت مستقیم برای برخی مشکلات پوستی(پسوریازیس)،روی پوست استفاده می شود.برخی افراد هم چنین وسمه را برای این مشکلات به صورت خوراکی مصرف می کنند.

در صنعت وسمه برای درست کردن رنگ نارنجی خوراکی استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

وسمه ممکن است بتواند با باکتری ها و ویروس هایی که باعث عفونت می شوند،مبارزه کند.هم چنین این گیاه می تواند تب و تورم را کاهش دهد.

این علاقه مندی وجود دارد که وسمه را برای سرطان استفاده کنند برای اینکه این گیاه حاوی مواد شیمیایی می باشد که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد.

موارد استفاده وسمه


احتمالا موثر برای:

  • پوست فلس مانند و خارش دار(پسوریازیس):برخی تحقیقات نشان می دهند که استفاده از محصول خاصی حاوی عصاره روغن طبیعی ایندیگو(لیندویل) روی ناخن ها و پوست زیر لبه ناخن ها 2 بار در روز به مدت 24 هفته بیماری پسوریازیس را 50 تا 80% بهبود می بخشد.

هم چنین یک گزارش پیشنهاد کرده است که پمادی حاوی وسمه به همراه فلودندرون و عرقچین بایکال بیماری پسوریازیس را در یک پسربچه ی 8 ساله ای که بعد از درمان نرمال بیماری خوب نشده است را بهبود بخشیده است.

شواهد ناکافی برای:

  • سرطان پروستات
  • عفونت قسمت بالایی مجاری تنفسی
  • تورم مغز 
  • هپاتیت
  • عفونت ریه
  • اسهال
  • ایدز

شواهد بیشتری نیاز است تا از وسمه برای موارد بالا استفاده شود.

 

عوارض جانبی وسمه


وسمه احتمالا وقتی به طور صحیح روی پوست به مدت کوتاهی استفاده شود ایمن می باشد.

 محصول خاصی حاوی عصاره روغن طبیعی ایندیگو(لیندویل) به صورت موضعی روی پوست با دوز 0.05 تا0.1 میلی لیتر 2 بار در روز به مدت 24 هفته می تواند ایمن باشد.

اطلاعات قابل اطمینان کافی درباره ی مصرف وسمه به صورت خوراکی و اینکه آیا ایمن هست یا دارای عوارض جانبی می باشد ،در دسترس نیست.

ملاحظات و هشدارها:

  • بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد کافی درباره ی ایمنی استفاده از وسمه در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد.بهتر است از مصرف آن در این دوران خودداری کنید.
  • آلرژی به آسپیرین: وسمه حاوی مواد شیمیایی که شبیه به مواد شیمیایی موجود در آسپیرین است، می باشد. این نگرانی وجود دارد که وسمه ممکن است باعث حمله ی آسم و یا واکنش های آلرژیک در افرادی که به آسپیرین آلرژی دارند ،شود.

تداخلات وسمه


در حال حاضر اطلاعاتی درباره ی تداخلات وسمه در دسترس نداریم.

مقدار مصرفی مجاز وسمه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲