آهن

آهن

آهن یک ماده ی معدنی می باشد. بیشتر آهن موجود در بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز و میوگلوبین سلول های عضلانی یافت می شود. این ماده برای حمل اکسیژن و دی اکسید کربن نیاز است. همچنین نقش های مهم دیگری در بدن دارد.

افراد، مکمل آهن را برای جلوگیری و درمان سطح پایین آهن (کمبود آهن) و کم خونی ناشی از کمبود آن استفاده می کنند. در افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن، سلول های قرمز خون قادر به حمل اکسیژن کافی در بدن نیستند زیرا به اندازه کافی آهن ندارند. افراد مبتلا به این بیماری اغلب احساس خستگی می کنند.

این ماده همچنین برای بهبود عملکرد ورزشی و درمان اختلالات  کم توجهی - بیش فعالی (ADHD) و آفت دهانی استفاده می شود. علاوه بر آن برخی از افراد از آهن برای بیماری کرون، افسردگی، خستگی و عدم توانایی بارداری استفاده می کنند.

زنان گاهی این مکمل ها را برای جبران آهن از دست رفته در دوره های شدید قاعدگی، مصرف می کنند. همچنین از غذاهای غنی از آهن مانند گوشت خوک، ژامبون، مرغ، ماهی، لوبیا و مخصوصا گوشت گاو، کبد و گوشت گوسفند استفاده می شود.

چگونه اثر می کند؟

آهن کمک می کند که گلبول های قرمز، اکسیژن را از ریه ها به سلول های سراسر بدن منتقل کنند. پس از تحویل اکسیژن، سپس به گلبول های قرمز کمک می کند که دی اکسید کربن را به ریه ها منتقل کنند تا با بازدم خارج شود. همچنین در بسیاری از واکنش های شیمیایی مهم بدن نقش دارد.

موارد استفاده 

آهن بر شرايط زير موثر است :

1.    كم خوني ناشي از بيماري هاي مزمن 

بسياري از بيماري ها از جمله سرطان ، بيماري هاي كليوي و بيماري هاي قلبي منجر به كم خوني مي شوند.  استفاده از آهن در كنار رژيم دارويي اين افراد، به طور مثال استفاده از آهن در كنار اريتروپوتين آلفا مي تواند به ساخته شدن گلبول هاي قرمز كمك كند و كم خوني افراد با مشكلات كليوي و يا افرادي كه تحت شيمي درماني هستند را تا حدي بهبود ببخشد.
دريافت كردن آهن به صورت درون رگي (IV) بسيار موثرتر از استفاده از مكمل ها مي باشد.

2.    فقر آهن 
استفاده از مكمل هاي آهن براي پيشگيري و درمان فقر آهن و كم خوني ناشي از فقرآهن موثر مي باشد.

3.    سرفه هاي ناشي از مصرف ACE inhibitors
يك دسته ي دارويي كه براي پرفشاري خون استفاده مي شود ، ACE inhibitor  ناميده مي شوند. اين دسته ممكن است عارضه ي سرفه داشته باشد. برخي تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از آهن ممكن است باعث كاهش و يا جلوگيري از سرفه هاي ناشي از مصرف اين دسته دارويي شود.
برخي داروهاي اين دسته شامل : كپتوپريل ، انالاپريل ، ليزينوپريل و …. مي باشند.

4.    مشكلات يادگيري 
استفاده از مكمل هاي آهن ممكن است باعث بهبود فكر كردن ، يادگيري و تقويت حافظه در كودكان با فقر آهن مي شود.

5.    نارسايي قلبي
حدود ٢٠٪ افرادي كه دچار نارسايي قلبي هستند ، فقر آهن نيز دارند. برخي تحقيقات نشان داده است كه استفاده از فراورده هاي آهن به صورت درون رگي ، باعث بهبود علايم نارسايي قلبي مي شود. اما تا كنون اثربخشي مكمل هاي خوراكي آهن مورد بررسي قرار نگرفته است.

6.    فقر آهن ناشي از بارداري
استفاده از مكمل هاي آهن در خانم هاي باردار ريسك كم خوني ناشي از فقر آهن را كاهش مي دهد.


شواهد ناكافي :

1.    بيش فعالي كودكان (ADHD
تحقيقات در حال پيشرفت نشان مي دهد كه استفاده از ملح سولفات آهن به مدت ١ تا ٣ ماه ، در افراد بيش فعالي كه دچار فقر آهن هستند ، تا حدي عدم تمركز در اين كودكان را بهبود مي بخشد.

2.    BHS يا حمله هاي شبه خفگي در كودكان
برخي تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از فراورده هاي آهن چه به صورت خوراكي و چه تزريقي ، باعث كاهش تكرار بروز اين حمله ها  در كودكان مي شود.

3.    رشد كودكان
تحقيقات نشان داده است كه آهن بهبود عملكرد مغزي در كودكان يا نوزاداني كه كم خوني ندارند نمي شود. اما ممكن است باعث بهبود توانمندي هاي حركتي مثل هماهنگ كردن اعضا شود. ساير تحقيقات نيز نشان مي دهد كه استفاده از فراورده هاي آهن به تنهايي و به صورت خوراكي باعث بهبود رشد در كودكان نمي شود.

4.    خستگي
برخي تحقيقات به تازگي نشان داده است كه استفاده از فراورده ها و مكمل هاي آهن باعث بهبود خستگي با دلايل نامشخص در خانم ها مي شود.

5.    بهبود عملكرد جسماني
تحقيقات به تازگي نشان داده اند كه استفاده از مكمل هاي حاوي آهن و يا غذاهاي غني از آهن هرروز به مدت يك تا دو ماه باعث كاهش ضربان قلب در كودكان دونده مي شود.

 شواهد بيشتري در راستاي اثربخشي آهن در شرايطي از جمله آفت هاي دهاني ، بيماري كرون ، افسردگي ، ناباروري ، خونريزي شديد ماهيانه ، سندروم پاي بي قرارو… نياز است.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر مارال حق نگهدار