آرنیکا

آرنیکا

بررسی اجمالی خواص آرنیکا


آرنیکا یک گیاه است که در سیبری، اروپای مرکزی و آب و هوای معتدل آمریکای شمالی می‌روید. گل‌های گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود. 

آرنیکا بصورت خوراکی جهت موارد زیر استفاده می‌شود: 

گلودرد، درد مثلا درد پس از جراحی و کشیدن دندان عقل، گزش حشره، دردناک شدن و متورم شدن رگ های نزدیک سطح پوست (فلبایتیس سطحی)، کبودی، درد عضلانی، مشکلات بینایی ناشی از دیابت، سکته، القای سقط. 

آرنیکا بصورت موضعی بر روی پوست دردناک و متورم همراه با کبودی و پیچ خوردگی استفاده می‌شود. همچنین بصورت موضعی جهت گزش حشره، التهاب مفاصل، درد عضلات و غضروف، ترک خوردگی لب و جوش استفاده می‌شود. 

در صنایع آرنیکا در محصولات تونیک مو و ضدشوره استفاده می‌شود. روغن آن در مواد آرایشی و عطر استفاده می‌شود. 

چگونه کار می‌کند؟

اجزای فعال موجود در آرنیکا ممکن است موجب کاهش درد و تورم شود و به عنوان آنتی بیوتیک عمل کند. 

موارد استفاده آرنیکا


آرنیکا ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

التهاب مفاصل و استخوان: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف ژل آرنیکا ۲ بار در روز و به مدت ۳ هفته درد و تورم را در افراد مبتلا به التهاب مفاصل و استخوان کاهش می‌دهد، همچنین موجب بهبود کارایی در افراد مبتلا به التهاب مفاصل و استخوان زانو و دست شده است. سایر تحقیقات نشان می‌دهد که آرنیکا معادل ایبوبروفن در کاهش درد و بهبود کارایی دست‌ها عمل می‌کند. 

آرنیکا ممکن است در موارد زیر موثر نباشد

کاهش درد و تورم ناشی از کشیدن دندان عقل: بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف آرنیکا در دهان، درد و تورم بعد از کشیدن دندان عقل را احتمالا کاهش نمی‌دهد. یک تحقیق اولیه نشان می‌دهد که مصرف ۶ دز آرنیکا هومیوپاتی ۳۰c درد را کاهش می‌دهد اما خون ریزی را کاهش نمی‌دهد. 

شواهد کافی جهت مصرف آرنیکا در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می‌باشد: 

کبودی: بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف هومیوپاتی آرنیکا بصورت خوراکی یا موضعی کبودی را کاهش نمی‌دهد. اما یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۲ دز از یک فرآورده مخصوص آرنیکا (SinEcch, Alpine Pharmaceuticals) کبودی زیر پوست را در خانم هایی جراحی پلاستیک انجام داده‌اند، کاهش می‌دهد. همچنین، مصرف پماد آرنیکا ۲ بار در روز به مدت ۲ هفته کبودی را کاهش داه است. 

مشکلات بینایی به دلیل دیابت: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف هومیوپاتی آرنیکا ۵c بصورت خوراکی به مدت ۶ ماه، کاهش بینایی ناشی از دیابت را کمتر می‌کند. 

درد عضلانی: شواهد متناقضی در مورد اثر آرنیکا بر درد عضلانی وجود دارد. برخی از تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف هومیوپاتی آرنیکا بصورت خوراکی از درد عضلانی جلوگیری نمی کند. سایر تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف کرم آرنیکا (Boiron Group, France) بصورت ۳ بار در روز بعد از ورزش بلند کردن ساق پا درد عضلانی را کم نمی‌کند. البته سایر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ژل آرنیکا روی ساق پا بلافاصله پس از دویدن و تکرار آن برای هر ۴ ساعت در زمان بیداری به مدت ۵ روز، موجب کاهش درد عضلانی بعد از ۳ روز می‌شود. همچنین مصرف خوراکی هومیوپاتی آرنیکا D30 از شب قبل دو ماراتون و سپس تکرار آن در هر صبح و عصر به مدت ۳ روز، درد عضلانی را کاهش می‌ده . 

درد پس از جراحی: بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف خوراکی هومیوپاتی آرینیکا ۳۰c اندکی درد پس از جراحی را کاهش می‌دهد. در برخی موارد هومیوماتی آرنیکا به همراه پماد آرنیکا از ۷۲ ساعت پس از جراحی تا ۲ هفته استفاده شده است. اما همواره اثر کاهش درد مشاهده نشده است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف آرنیکا هومیوپاتی به مدت ۵ روز، درد پس از جراحی را کاهش نمی‌دهد. 

سکته: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف یک قرص زیر زبانی آرنیکا هومیوپاتی ۳۰c هر ۲ ساعت به اندازه ۶ دز، فایده ای برای افراد با سابقه سکته ندارد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

  • جوش
  • ترک خوردگی لب
  • گزش حشره
  • دردناک و متورم شدن عروق زیر پوست
  • گلودرد

عوارض جانبی آرنیکا


مصرف خوراکی آرنیکا در مقادیر موجود در غذا یا مصرف پوستی آن در کوتاه مدت بر روی پوست سالم ممکن است بی‌خطر باشد. البته دولت کانادا در خصوص مصرف آرنیکا در غذا نگران است. 

مصرف خوراکی آرنیکا در مقادیری بیش از مقادیر موجود در رژیم غذایی احتمالا خطرناک باشد. در واقع آرنیکا سمی محسوب می‌شود و باعث مرگ شده است. مصرف خوراکی آن همچنین می‌تواند موجب خارش و آزار و اذیت دهان و گلو، شکم درد، استفراغ، اسهال، راش پوستی، تنگی نفس، تپش قلب، افزایش فشار خون، آسیب قلبی، نارسایی ارگان‌ها، افزایش خون‌ریزی، کما و مرگ شود. 

آرنیکا یکی از اجزای فرآورده‌های هومیوپاتی محسوب می‌شود؛ البته این فرآورده‌ها معمولا اینقدر رقیق هستند که حاوی مقادیر اندک آرنیکا می‌باشند. 

توصیه‌ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: در این دوران آرنیکا را به صورت خوراکی یا موضعی بر روی پوست استفاده نکنید. احتمالا خطرناک باشد. 

حساسیت به گیاه ابروسیا و گیاهان مرتبط: آرنیکا ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های حساسیتی در افراد حساس به گیاهان خانواده کاسنی یا کمپوزیته شود. برخی از اعضای این خانواده شامل ابروسیا، گل داوودی، گل همیشه بهار و بابونه می‌باشد. در صورت حساسیت به گیاهان این خانواد، قبل از مصرف آرنیکا با درمانگر خود مشورت کنید. از مصرف خوراکی آرنیکا اجتناب کنید. 

پوست آسیب دیده: از مصرف آرنیکا بر روی پوست آسیب دیده اجتناب کنید. ممکن است باعث جذب بیش از حد شود. 

مشکلات گوارشی: آرنیکا می‌تواند عوارض گوارشی ایجاد کند. در صورت ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر، زخم گوارشی، بیماری کرون و سایر مشکلات گوارشی از مصرف آرنیکا اجتناب کنید. 

تپش قلب: آرنیکا ممکن است سبب افزایش ضربان قلب شود. در صورت داشتن تپش قلب از مصرف آرنیکا اجتناب کنید. 

بالا بودن فشار خون: آرنیکا ممکن است فشار خون را افزایش دهد. در صورت بالا بودن فشار خون از مصرف آرنیکا اجتناب کنید. 

جراحی: آرنیکا ممکن است باعث افزایش خون ریزی پس از جراحی شود. حداقل ۲ هفته قبل از جراحی مصرف آن را متوقف کنید. 

تداخلات آرنیکا


تداخلات حد متوسط: در خصوص این دسته از ترکیبات دارویی هوشیار باشید: 

داروهای رقیق کننده خون (داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد پلاکت): آرنیکا ممکن است موجب آهسته شدن انعقاد خون شود. مصرف آرنیکا به همراه داروهای رقیق کننده خون ممکن است موجب افزایش خطر خون ریزی و کبودی شود. 

برخی از داروهای رقیق کننده خون شامل موارد زیر می‌باشند: 

آسپیرین، کلوپیدوگرل، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن، دلتاپرین، انوکساپرین، هپارین، وارفارین و.... 

مقدار مصرفی مجاز آرنیکا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی