IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)

IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)

بررسی اجمالی خواص IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)


IP-6  (اینوزیتول هگزافسفات) یک ماده ی ویتامین مانند می باشد که در حیوانات و  اکثر گیاهان مخصوصا حبوبات،مغزها وبقولات وجود دارد هم چنین در آزمایشگاه هم می تواند تولید شود.

برخی افراد از IP-6 برای جلوگیری و درمان سرطان هایی مانند :سرطان پروستات،سینه،کبدو خون استفاده می کنند.

محققین از سال 1998 بر روی اثرات پیشگیری کننده و ضد سرطان IP-6 کار کرده اند ولی تاکنون روی افرادی که سرطان دارند مطالعه ای انجام نداده اند.کتابی به نام"IP-6جنگجوی انقلابی طبیعی سرطان"نوشته ی محقق برجسته "ابوالکلام شمس الدین پزشک و متخصص"IP-6 را به عنوان یک ابزار ضد سرطان معرفی کرد.

IP-6 هم چنین به عنوان افزایش دهننده سیستم ایمنی ،درمان کم خونی و پیشگیری از بیماری های قلبی و سنگ کلیه استفاده می شود.

در صنعت IP-6 به غذا برای جلوگیری از فاسد شدن افزوده می شود.

چگونه عمل می کند؟

IP-6  ممکن است با کاهش تولید سلول های سرطانی باعث درمان و جلوگیری از سلول های سرطانی شود.همچنین می تواند به مواد معدنی خاصی وصل شود،ریسک ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهد. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.

موارد استفاده IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)


احتمالا در مورد زیر موثر است:

پیشگیری از سنگ کلیه (وقتی در رژیم غذایی مصرف شود.)

شواهد ناکافی برای:

  • درمان و پیشگیری از سرطان
  • پیشگیری از حمله قلبی

شواهد بیشتری لازم است تا از IP-6 در موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)


IP-6 وقتی در مقداری که در غذاهست، استفاده شود بی خطر است.اطلاعات کافی درباره ی بی خطر بودنش هنگام مصرف دارویی در دسترس نیست.

هشدارها و ملاحظات:

  • بارداری و شیردهی:IP-6 در افراد باردار و خانم های شیرده ،وقتی در مقدار غذایی مصرف می کنند بی خطر است اما ایمنی IP-6 در مقادیر بالای دارویی مشخص نیست.بهتر است اگر باردار یا شیرده هستید به مقادیری که در غذا هست اکتفا کنید.
  • اختلالات لخته شدن خون:مطالعات روی لخته شدن خون نشان می دهد که IP-6 می تواند سرعت لخته شدن را کاهش دهد.البته این اثر در انسان دیده نشده است.متخصصین پیشنهاد کرده اند که افراد با اختلالات لخته شدن از مصرف IP-6 خودداری کنند.
  • آنمی کمبود آهن:IP-6 با آهن در مجرای گوارش متصل می شود که باعث می شود مقدار آهنی که بدن  از غذا و مکمل ها جذب می کند کاهش یابد.
  • ضعف استخوان ها(پوکی استخوان،استئوپنی):IP-6 با کلسیم در مجرای گوارش متصل می شود که باعث می شودمقدار کلسیمی که بدن از غذا و مکمل ها  جذب می کند کاهش یابد و کاهش کلسیم بر استقامت استخوان اثر می گذارد.
  • عمل جراحی: تا کنون تحقیقات نشان داده است که IP-6 می تواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد،این نگرانی وجود دارد که ممکن است ریسک خونریزی بیش از حد حین یا بعد عمل جراحی را افزایش دهد.بنابراین مصرف آن را حداقل 2 هفته قبل از عمل متوقف کنید. 

تداخلات IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)


تداخلات متوسط با :ترکیبا ت دارویی که لخته شدن خون را کاهش می دهند(داروهای ضد انعقاد )

IP-6نیکوتینات می تواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.استفاده همزمان IP-6 با داروهایی که سرعت لخته شدن را کاهش می دهند می تواند شانس خونریزی و کبودی را افزایش دهد.

برخی از داروهایی که سرعت لخته شدن را کاهش می دهند شامل:آسپیرین،کلوپیدوگرل،دیکلوفناک،ایبوپروفن،ناپروکسن،دالتپارین،

انوکساپارین،هپارین،وارفارین و...

 

مقدار مصرفی مجاز IP-6(اینوزیتول هگزافسفات)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .