هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)

هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)

بررسی اجمالی خواص هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)


هیدروکسی متیل بوتیرات یک ماده شیمیایی است که در بدن از شکست لوسین حاصل می شود. لوسین یک آمینو اسید و از اجزای سازنده پروتئین می باشد. مردم از HMB  جهت تهیه دارو استفاده می کنند. 

HMB در موارد زیر استفاده می شود: افزایش بهره بری از ورزش کردن، درمان بیماری های قلبی-عروقی، بالا بودن کلسترول، بالا بودن فشار خون. HMB در ترکیب با آرژنین و گلوتامین جهت کاهش وزن، ضعف و اسهال (تحلیل بدنی در بیماران مبتلا به ایدز) استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

HMB ممکن است باعث تقویت عضلانی شود. به نظر می رسد تحلیل عضلانی را در بیماران مبتلا به ایدز کاهش دهد. 

موارد استفاده هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)


HMB ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

افزایش وزن بدن و عضله در بیماران مبتلا به ایدز: مصرف خوراکی HMB به همراه آرژنین و گلوتامین، برای ۸ هفته وزن و توده بدنی را در بیماران مبتلا به ایدز افزایش می دهد. این ترکیب دارویی سیستم ایمنی را نیز تقویت می کند. 

شواهد کافی جهت مصرف HMB در موارد زیر موجود نیست: 

کارایی ورزشکاران: شواهد متناقضی مبنی بر اثر بخشی HMB در افزایش کارایی ورزشکاران وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی HMB (همراه یا بدون سایر مکمل ها) ممکن است باعث افزایش قدرت، افزایش توده بدنی، کاهش تحلیل عضلانی در هنگام ورزش کردن، افزایش توانایی جسمانی شود. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهند. علت این نتایج متناقض مشخص نیست. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد HMB ممکن است در کسانی که تازه شروع به ورزش کرده اند، موثرتر از ورزشکاران حرفه ای باشد.

کاهش وزن ناشی از بیماری (کشکسیا): برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی HMB به همراه سایر آمینواسیدها مثل آرژنین و گلوتامین به مدت ۲۴ هفته، وزن بدن و توده بدنی را در بیماران ضعیف سرطانی افزایش می دهد. البته مصرف این ترکیب دارویی به مدت ۱۲ هفته اثری بر کاهش وزن در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی نداشته است. 

بالا بودن کلسترول: تحقیقات اولیه نشان می دهد که HMB سطح کلسترول خون را کاهش می دهد. 

بالا بودن فشار خون: تحقیقات اولیه نشان می دهد که HMB فشار خون را کاهش می دهد. 

بیماری قلب و عروق از سایر شرایطی می باشد که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی HMB دارد. 

عوارض جانبی هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)


مصرف خوراکی و کوتاه مدت HMB در عمده بزرگسالان، ممکن است بی خطر باشد. مصرف دزهای ۳ گرم در روز یا کمتر به مدت ۸ هفته به نظر می رسد بی خطر باشد. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف HMB در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است که احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

تداخلات هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخلات HMB موجود نیست. 

مقدار مصرفی مجاز هیدروکسی متیل بوتیرات (HMB)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی