دم اسب

دم اسب

بررسی اجمالی خواص دم اسب


دم است یک گیاه است که از اندام هایی هوایی آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

این گیاه در احتباس آب (ادم)، سنگ کلیه و مثانه، عفونت مجاری ادراری، عدم کنترل برروی دفع ادرار (بی اختیاری دفع ادرار) و باقی مشکلات عمومی کلیه و مثانه استفاده می شود.

همچنین این گیاه در شرایط دیگر از جمله کچلی، سل، زردی، هپاتیت، ناخن های شکننده، بیماری های مفصلی، نقرس، آرتوروز، استخوان های ضعیف (پوکی استخوان)، یخ زدگی، کاهش وزن، قاعدگی شدید و خونروزی غیر قابل کنترل (hemorrhage) بینی، ریه و یا معده  استفاده می گردد.

این گیاه مستقیما برروی پوست برای مداوای زخم ها و سوختگی ها قرار داده می شود.

گزارشاتی از آلودگی فرآورده های این گیاه به گیاه مرتبطی به نام Equisetum palustre وجود دارد. این گیاه حاوی مواد شیمیایی است که می تواند باعث مسمویت گاوها شود. البته مسمویت در انسان ها هنوز ثابت نشده است.

 

چگونه عمل می کند؟

مواد شیمیایی موجود در دم اسب ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته باشد. گیاهان مرتبط به دم اسب حاوی مواد شیمیایی بوده که مانند قرص های آب : water piils (ادرارآور) عمل کرده و باعث افزایش ادرار می شوند. اما مشخص نیست که آیا گیاه دم اسب نیز باعث این اثر شود.

موارد استفاده دم اسب


اطلاعات ناکافی برای:

 • پوکی استخوان: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف عصاره خشک شده دم اسب و یا یک فرآورده خاص که حاوی این گیاه به علاوه کلسیم (Osteosil Calcium) به صورت خوراکی می اوند باعث افزایش تراکم استخوان در خانم های یائسه مبتلا به پوکی استخوان شود. 
 • سنگ کلیه و مثانه
 • کاهش وزن
 • ریزش مو
 • نقرس
 • یخ زدگی
 • قاعدگی های شدید
 • احتباس آب
 • عفونت مجاری ادراری
 • بی اختیاری در دفع ادرار
 • مصرف به صورت موضعی روی پوست به منظور ترمیم زخم
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی دم اسب


دم اسب وقتی به صورت خوراکی و طولانی مدت مصرف شود، امکان دارد خطرناک باشد. این گیاه حاوی ماده شیمیایی به نام تیامیناز (thiaminase) است که باعث شکست ویتامین تیامین می شود. در تئوری، این اثر می تواند منجر به کمبود تیامین گردد. بعضی از محصولات با لیبل “عاری از تیامیناز” وجود دارند اما اطلاعات کافی درباره امنیت این فرآورده ها وجود ندارد. 

توصیه‌های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتمادی در مورد امنیت مصرف این گیاه در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض اطمینان از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید. 

اعتیاد به مصرف الکل: افراد معتاد به نوشیدن الکل به طور معمول مبتلا به کمبود تیامین نیز می باشند. مصرف این گیاه ممکن است این کمبود را بدتر کند.  

دیابت: این گیاه ممکن است قند خون را در افراد دیابتی کاهش دهد. مراقب علائم کاهش قند خون (هیپوگللاسمی) باشید و اگر مبتلا به دیابت هستید و این گیاه را مصرف می کنید، قند خون خود را به دقت کنترل کنید. 

سطح پتاسیم پایین (هیپوکالمی): دم اسب ممکن است باعث دفع پتاسیم از بدن شده که احتمالا منجر به کمبود پتاسیم شود. تا کسب اطلاعات بیشتر، اگر در معرض خطر کمبود پتاسیم می باشید. این گیاه را به دقت مصرف کنید.

سطح تیامین پایین (کمبود تیامین): نگرانی وجود دارد که این گیاه می تواند کمبود تیامین را بدتر کند.

تداخلات دم اسب


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با لیتیوم

دم اسب ممکن است اثری مشابه water pill (قرص آب) یا ادرارآور داشته باشد. مصرف این گیاه ممکن است باعث کاهش دفع لیتیوم از بدن گردد. که در نتیجه باعث افزایش ماندگاری لیتیوم در بدن شده و باعث بروز عوارض جانبی جدی می گردد. اگر در حال مصرف لیتیوم می باشید، قبل از استفاده از این گیاه با ارائه دهنده خدمات بهداشتیتان مشورت کنید. دوز مصرفی لیتیم ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

مقدار مصرفی مجاز دم اسب


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری