شاه بلوط هندی

شاه بلوط هندی

بررسی اجمالی خواص شاه بلوط هندی


شاه بلوط هندی گیاهی است که دانه،پوست درخت،گل،برگ هایش برای مصارف دارویی استفاده می شود.

این گیاه حاوی مقدار چشمگیری از نوعی سم به نام ایسکولین می باشد که اگر به صورت خام خورده شود باعث مرگ فرد می شود.

مراقب باشید که شاه بلوط هندی را با گیاه شاه بلوط آمریکایی و گیاه چشم گوزنی زرد اشتباه نگیرید.برخی از افراد به همه ی این گیاهان شاه بلوط می گویند.

دانه و برگ های شاه بلوط هندی برای درمان سیاهرگ های واریسی،هموروئید و فلبیت مورد استفاده قرار می گیرد.

دانه این گیاه برای اسهال،تب و بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.

دانه های این گیاه می تواند مورد پردازش قرار بگیرد پس مواد شیمیایی فعال آن می تواند جدا و تغلیظ شود.عصاره ی به وجود آمده برای درمان مشکلات گردش خون که نارسایی مزمن وریدی نام دارد ،استفاده می شود.

برگ های شاه بلوط هندی برای اگزما،درد قاعدگی،تورم بافت های نرم ناشی از شکستگی استخوان و پیچ خوردگی،سرفه،آرتریت و درد مفاصل مصرف می شود.

پوست شاخه ی این گیاه برای مالاریا و اسهال خونی مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی افراد پوست شاخه شاه بلوط هندی را برای لوپوس و زخم های پوست مستقیما روی پوست قرار می دهند.

چگونه عمل می کند؟

شاه بلوط هندی حاوی موادی است که خون را رقیق می کند.هم چنین باعث می شود که نشت مایعات از سیاهرگ ها و مویرگ ها سخت شود و از دست دادن مایعات از طریق ادرار  برای جلوگیری از احتباس مایعات را بهبود می بخشد.

موارد استفاده شاه بلوط هندی


احتمالا موثر برای:

 • سیاهرگ های واریسی و دیگر مشکلات گردش خون(نارسایی وریدی مزمن):استفاده از عصاره ی دانه ی شاه بلوط هندی که حاوی 16%تا 20%از ماده شیمیایی آسکین می باشد می تواند برخی از علائم گردش خون ضعیف  مانند سیاهرگ های واریسی،درد،خستگی،تورم در پاها،خارش و احتباس آب را کاهش دهد.اگرچه برخی از تحقیقات اخیر نشان داده است که شاه بلوط هندی احتمالا کمتر از پیکنوگنول برای تورم پا و کرامپ موثر است.

شواهد ناکافی برای:

 • ناباروری مردان:تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از عصاره ی دانه ی  شاه بلوط هندی چگالی اسپرم را افزایش می دهد اما تحرک اسپرم را  در مردانی که مشکلات باروری دارند بیشتر نمی کند
 • همروئید
 • اسهال
 • تب
 • سرفه
 • بزرگی پروستات
 • اگزما
 • درد قاعدگی
 • تورم بافت های نرم ناشی از شکستگی و پیچ خوردگی استخوان
 • آرتریت
 • درد مفاصل

شواهد بیشتری مورد نیاز است تا از شاه بلوط هندی در موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی شاه بلوط هندی


شاه بلوط هندی احتمالا در اکثر افراد وقتی عصاره ی دانه ی استاندارد شده ی آن از راه خوراکی برای مدت کوتاه مصرف شود، ایمن است.

محصولات استاندارد شده مورد آزمایش قرار می گیرند تا دقیقا حاوی مقدار مشخص ماده شیمیایی باشند.و محصولاتی که دارای ماده سمی ایسکولین باشند حذف می شوند.محصولات شاه بلوط هندی برخی اوقات دارای عوارض جانبی مانند پیجی،سردرد، ناراحتی معده و خارش می باشد.

گرده گل شاه بلوط هندی می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود.

استفاده از شیاف های رکتال این گیاه می تواند باعث التهاب و خارش در ناحیه شود.

دانه ی خام ،پوست درخت،گل و برگ های شاه بلوط هندی خطرناک می باشند و حتی می تواند وقتی به صورت خوراکی توسط بزرگسالان و کودکان مصرف شود باعث مرگ  شود.

علائم مسمومیت شامل:ناراحتی معده،مشکلات کلیوی،کشش ماهیچه،حالت ضعف،فقدان هماهنگی،گشاد شدن مردمک چشم هت،استفراغ،اسهال،افسردگی،فلجی و بی حسی 

استفاده تصادفی این گیاه به صورت خوراکی نیازمند توجهات فوری پزشکی دارد.

کودکان با نوشیدن چای درست شده از برگ ها و شاخه ها یا خوردن دانه های این گیاه مسموم می شوند.

ملاحظات و هشدارها:

 • بارداری و شیردهی:استفاده از دانه های خام ،پوست درخت،گل و برگ ها خطرناک است و می تواند باعث مرگ شود.اطلاعات کافی درباره ایمنی استفاده از عصاره ی دانه ی این گیاه و اینکه ماده سمی ایسکولین آن می تواند حذف شود یا نه در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد.بهتر است از مصرف آن پرهیز کنید.

 

 • مشکلات خونریزی:شاه بلوط هندی ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.  استفاده از این گیاه ممکن است ریسک کبودی و خونریزی را  در افرادی که مشکلات خونریزی دارند ،افزایش دهد.

 

 • دیابت:شاه بلوط هندی ممکن است قند خون را پایین بیاورد.اگر شما مبتلا به دیابت هستید مواظب کاهش شدید قند خونتان (هیپوگلیسمی)باشید و به دقت قند خونتان را چک کنید.

 

 • مشکلات هضم: دانه و پوست درخت  این گیاه می تواند مجرای گوارش را تحریک کند.اگر مشکلات معده ای و روده ای دارید از این گیاه استفاده نکنید.

 

 • بیماری های کبدی:یک گزارش درباره به وجود آمدن اختلال کبدی با استفاده از شاه بلوط هندی وجود دارد.اگر شما مشکل کبدی دارید بهتر است که از مصرف آن پرهیز کنید.

 

 • آلرژی به لاتکس:افرادی که به لاتکس آلرژی دارند ممکن است به این گیاه هم حساسیت داشته باشند.

 

 • مشکلات کلیوی:این نگرانی وجود دارد که این گیاه ممکن است بیماری های کلیوی را بدتر کند.اگر مبتلا به بیماری کلیه هستید از مصرف آن پرهیز کنید.

 

 • عمل جراحی:شاه بلوط هندی می تواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. این گیاه ممکن است شانس خونریزی را حین عمل جراحی بالا ببرد.افرادی که از این گیاه استفاده می کنند حداقل 2هفته قبل از عمل مصرف آن را قطع کنند.

تداخلات شاه بلوط هندی


تداخلات متوسط(هنگام استفاده ی همزمان هوشیار باشید):

 • لیتیوم:شاه بلوط هندی می تواند اثراتی مانند داروهای دیورتیک داشته باشد.استفاده از این گیاه می تواند دفع لیتیوم از بدن را کاهش دهد که این اثر مدت زمان ماندن لیتیوم در بدن را افزایش داده وباعث بروز عوارض جدی می شود.

اگر شما لیتیوم مصرف می کنید قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.ممکن است دوز لیتیوم شما نیاز به تغییر داشته باشد.

 • داروهای مربوط به دیابت:این گیاه ممکن است قند خون را کاهش دهد.داروهای دیابت هم قند خون را کاهش می دهند.استفاده همزمان شاه بلوط هندی با داروهای دیابت ممکن است قند خون شما را بیش از اندازه پایین بیاورد.زود به زود قند خونتان را چک کنید.ممکن است دوز داروهای دیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد.

**برخی از داروهایی که برای دیابت استفاده می شوند شامل:گلیمپیرید،گلیبورید،انسولین،پیوگلیتازون،روسیگلیتازون،

کلروپروپامید،گلیپیزید،تولبوتامین و...

 • داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند(ضد انعقاد):دانه شاه بلوط هندی  ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.استفاده همزمان از دانه ی این گیاه با داروهای ضدانعقاد خون ممکن است شانس کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

**برخی از داروهایی که سرعت انعقاد خون را کاهش می دهند:آسپیرین،کلوپیدوگرول،دیکلوفناک،ایبوپروفن،ناپروکسن،دالتپرین،انوکساپارین،هپارین،وارفارین و...

 

مقدار مصرفی مجاز شاه بلوط هندی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .