علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)

علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)

بررسی اجمالی خواص علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)


علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم) یک نوع گیاه بوده که از برگ های آن برای ساخت دارو استفاده می شود. 15 گونه از این گیاه به عنوان “yin yang huo” در طب چینی شناخته شده اند.

از این گیاه برای ضعف توانی کمر و زانو، درد مفاصل، ورم مفاصل و استخوان، خستگی ذهنی و جسمی، از دست دادن حافظه، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، برونشیت، بیماری های کبدی، HIV/ایدز، فلج اطفال، یک اختلال خونی به نام لکوپنی مزمن، عفونت های ویروسی قلب، پوکی (تحلیل) استخوان بعد از یائسگی، ضعف استخوانی (پوکی استخوان) و به عنوان تونیک استفاده می شود.

بعضی از آقایان از این گیاه برای مشکلات عملکرد جنسی از جمله اختلال نعوظ (ED) و انزال ناخودآگاه استفاده می کنند. همچنین برای افزایش میل جنسی استفاده می شود.

 

چگونه عمل می کند؟

این گیاه حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای افزایش جریان خون (فشار خون) و بهبود عملکرد جنسی کمک کننده باشند. همچنین حاوی فیتواستروژن بوده که این مواد مانند هورمون های زنانه عمل کرده و ممکن است پوکی استخوان (تحلیل استخوان ها) را در خانم هایی که یائسه هستند کاهش دهد.

موارد استفاده علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)


اطلاعات ناکافی برای:

 • پوکی استخوان: تحقیقات در حال توسعه نشان می دهند که مصرف عصاره خاصی از این گیاه به مدت 24 ماه، به نظر می رسد باعث کاهش تحلیل استخوان ستون فقرات و ران (Hip) در زنانی که یائسگی را گذرانده اند شود. این عصاره خاص توسط شرکت داروسازی Tong Ji Tang در کشور چین ساخته شده که حاوی فیتواستروژن (به طور دقیق، 60 میلی گرم icariin و 15 میلی گرم daidzein و 3 میلی گرم genistein) می باشد. این مواد شیمیایی تا حدودی مانند هورمون استروژن عمل می کنند.
 • اختلالات بعد از یائسگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آب این گیاه به مدت 6 ماه می تواند باعث کاهش کلسترول و افزایش استرادیول در خانم هایی که یائسگی را گذرانده اند شود.
 • اختلالات نعوظ
 • مشکلات انزال
 • مشکلات جنسی
 • خستگی
 • از دست دادن حافظه
 • فشارخون بالا
 • بیماری های قلبی
 • بیماری های کبدی
 • برونشیت
 • درد مفاصل
 • HIV/ایدز
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)


عصاره علف هرز بز شاخی‬‎ وقتی به صورت خوراکی به درستی مصرف شود، امکان دارد بی خطر باشد. عصاره خاصی از این گیاه حاوی فیتواستروژن به مدت 2 سال به صورت خوراکی مصرف شده است. همچنین عصاره متفاوتی از این گیاه حاوی icariin به صورت خوراکی به مدت 6 ماه استفاده شده است.

البته بعضی از انواع این گیاه وقتی برای مدت طولانی یا در مقادیر بالا مصرف شود، امکان دارد خطرناک باشد. مصرف بلند مدت این نوع از گیاه ممکن است باعث ایجاد گیجی، استفراغ، خشکی دهان، تشنگی و خونریزی بینی شود. مصرف مقادیر زیاد این گیاه ممکن است باعث اسپاسم و مشکلات تنفسی حاد شود.

آریتمی قلب نیز در یک مرد که از این گیاه در محصولات تبلیغ شده برای ارتقای قوای جنسی مصرف کرده بود نیز گزارش شده است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که محصول چند جزئی تبلیغی (Enzyte, Berkeley Premium Nutraceuticals) که حاوی این گیاه است وقتی توسط الکتروکاردیوگرام اندازه گیری می شود، ممکن است باعث ضربان قلب غیرعادی شود. این تغییرات ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به آریتمی قلبی شود. البته از آن جایی که این محصولات حاوی چندین نوع ماده هستند، مشخص نیست این اثرات توسط علف هرز بز شاخی ایجاد شده یا از دیگر مواد منشا می گیرد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: این گیاه وقتی به صورت خوراکی در دوران بارداری مصرف شود امکان دارد خطرناک باشد. نگرانی وجود دارد که ممکن است به جنین درحال رشد آسیب وارد کند. از مصرف آن خودداری کنید. اطلاعات کافی درباره ی امنیت مصرف این گیاه در هنگام شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

اختلالات خونریزی: این گیاه باعث کاهش سرعت انعقاد خون شده و ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. البته مشخص نیست که این قضیه جدی باشد یا خیر. در تئوری، مصرف این گیاه ممکن است باعث بدتر شدن اختلالات خونریزی شود.

سرطان و اختلالات حساس به هورمون: این گیاه همانند استروژن عمل کرده و می تواند سطح استروژن را در بعضی از زنان بالا ببرد و ممکن است اختلالات حساس به استروژن مانند سرطان سینه و رحم را بدتر کند.

فشار خون پایین: این گیاه ممکن است فشار خون را پایین آورد. در افرادی که در حالت عادی فشار خون پایینی دارند، مصرف این گیاه ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شده و احتمال غش کردن (بیهوشی) را افزایش دهد.

عمل جراحی: این گیاه سرعت انعقاد خون را کاهش داده و ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی در هنگام عمل جراحی شود.

تداخلات علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با داروهای مصرفی برای فشار خون بالا (داروهای ضد فشار خون):

علف هرز بز شاخی به نظر می رسد فشار خون را کاهش دهد. مصرف این گیاه همراه با داروهایی که برای فشار خون بالا مصرف می شود ممکن است باعث شود فشار خون بیش از حد کاهش پیدا کند.

 • تداخل با داروهای که سرعت انقعاد خون را کاهش می دهند (داروهای ضد انعقاد خون):

این گیاه ممکن است سرعت انقعاد خون را کاهش دهد. استفاده از این گیاه همراه با داروهایی که سرعت انعقاد خون را کاهش می دهند ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی شود.

مقدار مصرفی مجاز علف هرز بز شاخی (اپیمدیوم)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری