چای ترش

چای ترش

بررسی اجمالی خواص چای ترش


چای ترش یک گیاه است که از گل و سایر بخش های آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

مردم چای ترش را در مواردی مثل بالا بودن فشار خون، بالا بودن کلسترول، افزایش شیر، عفونت و شرایط مختلف دیگری استفاده می کنند. اما اطلاعات علمی کافی در خصوص اثربخشی این گیاه در بسیاری از این موارد موجود نیست. 

چگونه عمل می کند؟

اسید میوه موجود در چای ترش مثل ملین کار می کند. برخی از مواد شیمیایی موجود در چای ترش ممکن است فشار خون را کاهش دهند، سطح قند و چربی خون را کاهش دهد، اسپاسم معده، روده و رحم را کاهش دهد، تورم را کاهش دهد، مشابه آنتی بیوتیک، باکتری و کرم را بکشد. 

موارد استفاده چای ترش


چای ترش ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

بالا بودن فشار خون: بسیاری از تحقیقات اولیه نشان می دهد نوشیدن چای ترش به مدت ۲-۶ هفته، فشار خون را در افراد نرمال یا افراد مبتلا به پر فشاری خون خفیف، اندکی کاهش می دهد. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف چای ترش ممکن است به اندازه داروهای نسخه ای مثل کپتوپریل در کاهش فشار خون افراد مبتلا به پرفشاری خون خفیف موثر باشد. 

شواهد کافی جهت مصرف چای ترش در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

سطح غیر عادی کلسترول: برخی از تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن چای ترش یا مصرف خوراکی عصاره آن ممکن است سطح کلسترول و سایر چربی های خون را در افراد مبتلا به اختلال متابولیک مثل دیابت کاهش دهد. البته سایر تحقیقات نشان می دهند که مصرف چای ترش اثری بر سطح کلسترول در افرادی که سطح کلسترول آنها بالا است، ندارد. 

عفونت مثانه (عفونت مجاری ادراری): تحقیقات اولیه نشان داده اند که افرادی که در مراکز مراقبت های طولانی مدت نگهداری می شوند و کاتاتر ادراری دارند، نوشیدن چای ترش موجب کاهش ۳۶% خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری نسبت به گروه کنترل شده است. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند:

  • سرماخوردگی
  • یبوست
  • احتباس مایعات
  • بیماری قلبی
  • ناراحتی معده
  • کاهش اشتها
  • بیماری عصبی

عوارض جانبی چای ترش


مصرف چای ترش در مقادیر موجود در رژیم غذایی احتمالا بی خطر باشد. مصرف خوراکی آن در مقادیر دارویی ممکن است بی خطر باشد. عوارض جانبی چای ترش مشخص نیست. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی چای ترش در این دوران به عنوان دارو ممکن است خطرناک باشد. عوارض جانبی چای ترش شایع نیستند، اما ممکن است معده درد، نفخ، یبوست، تهوع، ادرار دردناک، سردرد، زنگ زدن در گوش اتفاق بیفتد. 

دیابت: چای ترش ممکن است قند خون را کاهش دهد. ممکن است نیاز به تغییر دز داروهای ضد دیابت از سوی درمانگر شما باشد.

پایین بودن فشار خون: چای ترش ممکن فشار خون را کاهش دهد. بصورت تئوری، چای ترش ممکن است فشار خون را به حدی کاهش دهد که سبب افت شدید فشار خون شود.

جراحی: چای ترش ممکن است سطح قند خون را تغییر دهد و کنترل قند خون را در هنگام جراحی و پس از آن دشوار کند. حداقل ۲ هفته قبل از جراحی مصرف چای ترش را قطع کنید. 

تداخلات چای ترش


تداخلات خفیف: مراقب این دسته از ترکیب دارویی باشید: 

استامینوفن: نوشیدن چای ترش قبل از مصرف استامینوفن ممکن است سبب افزایش سرعت دفع آن از بدن شود. البته اطلاعات بیشتری مورد نیاز است که بتوان فهمید چقدر این تداخل جدی است. 

مقدار مصرفی مجاز چای ترش


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی