نارينژين

نارينژين

بررسی اجمالی خواص نارينژين


بررسی اجمالی:

هسپریدین یک ترکیب شیمیایی گیاهی است که در طبقه "بیوفلاونوئیدها" قرار می گیرد. این ترکیب عمدتا در مرکبات وجود دارد. مردم از این ترکیب به عنوان دارو استفاده می کنند.

هسپریدین به تنهایی یا در ترکیب با سایر بیوفلاونوئیدهای مرکبات بیشتر در مشکلات رگ های خونی مثل هموروئید، سیاهرگ های مبتلا به واریس و گردش خون ضعیف (گرفتگی سیاهرگی) استفاده می شود.

این مکمل همچنین در درمان ادم لنف کاربرد دارد (شرایطی که احتباس مایع می تواند سبب ایجاد مشکل در جراحی سرطان سینه شود).

چگونه اثر می کند؟

هسپریدین می تواند به بهبود فعالیت رگ ها کمک نماید و التهاب را کاهش دهد.

موارد استفاده نارينژين


موارد استفاده:

امکان دارد موثر باشد در: گردش خون ضعیف در پاها (جریان ناکافی سیاهرگی به صورت مزمن، CVI). به نظر می رسد مصرف یک محصول خاص(Cyclo 3 fort) حاوی هسپریدین متیل چالکون، کوله خاس (butcher's broom) و ویتامین سی، به صورت خوراکی سبب بهبود علائم گردش خون ضغیف در پاها شود. همچنین به نظر می رسد مصرف خوراکی فرآورده خاص ( Daflon 500) حاوی هسپریدین و دیاسمین (diosmin) به مدت 2 تا 6 ماه باعث بهبود علائم CVI می شود؛ اگرچه مصرف داروی venoruton در این شرایط می تواند موثرتر باشد. هموروئید. برخی تحقیقات معتقدند مصرف خوراکی فرآورده خاص( Daflon 500) شامل هسپریدین و دیاسمین به مدت بیشتر از سه ماه می تواند علائم هموروئید مقعد را بهبود بخشد. همچنین می تواند از وقوع مجدد و عود هموروئید پیشگیری نماید. زخم پاها در اثر جریان ضعیف خون (زخم های ناشی از گرفتگی رگ). به نظر می رسد مصرف خوراکی فرآورده خاص ( Daflon 500) شامل هسپریدین و دیاسمین همراه با قرار دادن مرهم فشرده به مدت دو ماه سبب بهبود زخم های ناشی از گرفتگی رگ های کوچک می شود.

مدارک ناکافی برای: دیابت. تحقیقات اخیر نشان می دهد مصرف خوراکی یک قرص از فرآورده خاص ( Daflon 500) شامل هسپریدین و دیاسمین به مدت 45 روز سبب کاهش قند خون و بهبود کنترل قند خون در خانم های مبتلا به دیابت نوع دو می شود. تورم بازو (ادم لنف). مطالعات اخیر پیشنهاد می کند که مصرف خوراکی فرآورده خاص (Cyclo 3 fort) حاوی هسپریدین متیل چالکون، عصاره ریشه کوله خاس و ویتامین سی، به مدت 90 روز سبب کاهش تورم در بخش بالایی بازو و ساعد شده و در خانم های مبتلا به ورم بازو بعد از درمان سرطان سینه باعث تحرک و افزایش قدرت می شود. اما سایر تحقیقات نشان می دهند که مصرف خوراکی محصول خاص ( Daflon 500) شامل هسپریدین و دیاسمین تورم بازو را در خانم هایی که جراحی سرطان سینه داشته اند، کاهش نمی دهد. روماتوئید آرتریت. مطالعات اخیر نشان می دهد نوشیدن آشامیدنی حاوی آلفا-گلوکوزیل هسپریدین به مدت 12 هفته باعث بهبود علائم روماتوئید آرتریت می شود.  سیاهرگ های مبتلا به واریس. و شرایط دیگر. به منظور ارزیابی اثربخشی این ترکیب برای این موارد مصرف به مستندات بیشتری نیاز است. 

عوارض جانبی نارينژين


عوارض جانبی:

هسپریدین زمانی که به صورت خوراکی به مدت 6 ماه مصرف شود در بیشتر افراد امکان دارد بی خطر باشد. ایمنی مصرف این ترکیب در طولانی مدت مطالعه نشده است. عوارض این مکمل شامل درد و ناراحتی شکم، اسهال و سردرد می باشد.

احتیاط و هشدارهای ویژه:

بارداری و شیردهی: مصرف خوراکی هسپریدین همراه با دیاسمین در خانم های باردار و شیرده امکان دارد بی خطر باشد.

مشکلات مربوط به خونریزی: هسپریدین می تواند تشکیل لخته را کند نماید و ریسک خونریزی را افزایش دهد. به صورت تئوری، این ترکیب می تواند مشکلات خونریزی را تشدید کند.

افت فشار خون: هسپریدین ممکن است فشار خون را کاهش دهد. به صورت تئوری، مصرف این مکمل در افرادی که فشار خون پایینی دارند می تواند سبب افت  شدید فشار خون شود.

جراحی: این ترکیب می تواند زمان خونریزی را افزایش دهد. نگرانی وجود دارد که هسپریدین ممکن است سبب افزایش ریسک خونریزی در حین و پس از پروسه جراحی شود. حداقل دو هفته قبل از زمان جراحی از مصرف این مکمل خودداری کنید.

 

تداخلات نارينژين


تداخلات:

در حال حاضر در مورد تداخلات این مکمل اطلاعاتی در دست نیست.

مقدار مصرفی مجاز نارينژين


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي