زالزالک

زالزالک

زالزالک یک گیاه است که از برگ، میوه و گل های آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

زالزالک در موارد زیر استفاده می شود: 

بیماری های قلبی-عروقی مثل نارسایی احقانی قلبی، درد قفسه سینه، تپش قلب، درمان بالا بودن و پایین بودن فشار خون، سختی جدار عروق (آرترواسکلروز)، بالا بودن کلسترول. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که زالزالک ممکن است در درمان نارسایی احتقانی قلبی موثر باشد، البته نتایج تحقیقات در مورد اثربخشی آن در سایر بیماری های قلبی-عروقی کافی نیست. 

برخی از مردم زالزالک را جهت مشکلات گوارشی مثل سوهاضمه، ناراحتی معده و اسهال استفاده می کنند. همچنین جهت کاهش اضطراب، افزایش ادرار، مشکلات قاعدگی نیز استفاده می شود. 

زالزالک در درمان کرم کدو و سایر عفونت های روده ای استفاده می شود. 

برخی از مردم زالزالک را بر روی پوست جهت جوش، جراحت و زخم استفاده می کنند. فرآورده های زالزالک به عنوان شوینده جهت زخم، تحریک پوستی، سرمازدگی استفاده می شود. 

زالزالک در کمپوت، مربا، ژله و مشروب وجود دارد. 

قبل از مصرف زالزالک، با پزشک یا داروساز خود در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید، مشورت کنید. زالزالک با طیف وسیعی از داروها تداخل دارد. 

چگونه کار می کند؟

زالزالک میزان خون خروجی قلب را افزایش می دهد. همچنین عروق را گشاد می کند و هدایت عصبی را افزایش می دهد. 

بر اساس تحقیقات اولیه، زالزالک دارای خواص کاهندگی فشار خون می باشد. همچنین باعث گشاد شدن جداره عروق می شود. اثرات اشاره شده زالزالک احتمالا به دلیل حضور دسته ای از مواد شیمیایی به نام پروآنتو سیانیدین ها می باشد. 

تحقیقات نشان می دهند زالزالک سطح کلسترول، LDL و تری گلیسیرید را کاهش می دهد. این اثر از طریق افزایش ترشح صفرا، کاهش تشکیل کلسترول و افزایش کارایی رسپتورهای LDL ایجاد می شود. زالزالک همچنین از تجمع چربی در کبد و آئورت جلوگیری می کند. به نظر می رسد دارای خواص آنتی اکسیدانی نیز باشد. 

زالزالک ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

نارسایی قلبی: برخی از فرآورده های مخصوص زالزالک (Faros 300,  Lichtwer Pharma, Crataegutt forte by Wilmer Schwabe Pharmaceuticals,  HeartCare, Nature’s Way) به نظر می رسد علایم خفیف تا متوسط نارسایی قلبی را برطرف می کند. البته سایر تحقیقات نتیجه متناقض دارند و نشان می دهند که این فرآورده ها ممکن است نارسایی قلبی را بدتر کنند و خطر مرگ و بستری شدن را افزایش دهند. 

شواهد کافی جهت مصرف زالزالک در موارد زیر موجود نیست: 

اضطراب: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زالزالک به همراه منیزیم و خشخاش (فرآورده ای به نام Sympathyl که در آمریکا موجود نیست) ممکن است در درمان اختلالات اضطرابی خفیف تا متوسط مفید باشد.  

درد قفسه سینه (آنژین): برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف زالزالک ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد. 

بالا بودن فشار خون: برخی از تحقیقات نشان می دهند که زالزالک ممکن است فشار خون را کاهش دهد، اما سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی زالزالک دارند: 

کاهش فعالیت قلبی، مشکلات گردش خون، تپش قلب، پایین بودن فشار خون، بالا بودن کلسترول، گرفتگی عضلانی، به عنوان آرام بخشی.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی