زالزالک

زالزالک

بررسی اجمالی خواص زالزالک


زالزالک یک گیاه است که از برگ، میوه و گل های آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

زالزالک در موارد زیر استفاده می شود: 

بیماری های قلبی-عروقی مثل نارسایی احقانی قلبی، درد قفسه سینه، تپش قلب، درمان بالا بودن و پایین بودن فشار خون، سختی جدار عروق (آرترواسکلروز)، بالا بودن کلسترول. تحقیقات انجام شده نشان می دهند که زالزالک ممکن است در درمان نارسایی احتقانی قلبی موثر باشد، البته نتایج تحقیقات در مورد اثربخشی آن در سایر بیماری های قلبی-عروقی کافی نیست. 

برخی از مردم زالزالک را جهت مشکلات گوارشی مثل سوهاضمه، ناراحتی معده و اسهال استفاده می کنند. همچنین جهت کاهش اضطراب، افزایش ادرار، مشکلات قاعدگی نیز استفاده می شود. 

زالزالک در درمان کرم کدو و سایر عفونت های روده ای استفاده می شود. 

برخی از مردم زالزالک را بر روی پوست جهت جوش، جراحت و زخم استفاده می کنند. فرآورده های زالزالک به عنوان شوینده جهت زخم، تحریک پوستی، سرمازدگی استفاده می شود. 

زالزالک در کمپوت، مربا، ژله و مشروب وجود دارد. 

قبل از مصرف زالزالک، با پزشک یا داروساز خود در مورد سایر داروهایی که مصرف می کنید، مشورت کنید. زالزالک با طیف وسیعی از داروها تداخل دارد. 

چگونه کار می کند؟

زالزالک میزان خون خروجی قلب را افزایش می دهد. همچنین عروق را گشاد می کند و هدایت عصبی را افزایش می دهد. 

بر اساس تحقیقات اولیه، زالزالک دارای خواص کاهندگی فشار خون می باشد. همچنین باعث گشاد شدن جداره عروق می شود. اثرات اشاره شده زالزالک احتمالا به دلیل حضور دسته ای از مواد شیمیایی به نام پروآنتو سیانیدین ها می باشد. 

تحقیقات نشان می دهند زالزالک سطح کلسترول، LDL و تری گلیسیرید را کاهش می دهد. این اثر از طریق افزایش ترشح صفرا، کاهش تشکیل کلسترول و افزایش کارایی رسپتورهای LDL ایجاد می شود. زالزالک همچنین از تجمع چربی در کبد و آئورت جلوگیری می کند. به نظر می رسد دارای خواص آنتی اکسیدانی نیز باشد. 

موارد استفاده زالزالک


زالزالک ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

نارسایی قلبی: برخی از فرآورده های مخصوص زالزالک (Faros 300,  Lichtwer Pharma, Crataegutt forte by Wilmer Schwabe Pharmaceuticals,  HeartCare, Nature’s Way) به نظر می رسد علایم خفیف تا متوسط نارسایی قلبی را برطرف می کند. البته سایر تحقیقات نتیجه متناقض دارند و نشان می دهند که این فرآورده ها ممکن است نارسایی قلبی را بدتر کنند و خطر مرگ و بستری شدن را افزایش دهند. 

شواهد کافی جهت مصرف زالزالک در موارد زیر موجود نیست: 

اضطراب: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زالزالک به همراه منیزیم و خشخاش (فرآورده ای به نام Sympathyl که در آمریکا موجود نیست) ممکن است در درمان اختلالات اضطرابی خفیف تا متوسط مفید باشد.  

درد قفسه سینه (آنژین): برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف زالزالک ممکن است درد قفسه سینه را کاهش دهد. 

بالا بودن فشار خون: برخی از تحقیقات نشان می دهند که زالزالک ممکن است فشار خون را کاهش دهد، اما سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی زالزالک دارند: 

کاهش فعالیت قلبی، مشکلات گردش خون، تپش قلب، پایین بودن فشار خون، بالا بودن کلسترول، گرفتگی عضلانی، به عنوان آرام بخشی.

عوارض جانبی زالزالک


مصرف زالزالک در دزهای پیشنهاد شده برای کوتاه مدت (برای ۱۶ هفته) در عمده بزرگسالان ممکن است بی خطر باشد. هنوز مشخص نیست که مصرف طولانی مدت آن بی خطر است یا نه. 

در برخی از افراد زالزالک عوارض جانبی زیر را ایجاد می کند: 

تهوع، ناراحتی معده، خستگی، عرق کردن، سردرد، سرگیجه، تپش قلب، خون دماغ شدن، بی خوابی، پرخاشگری و ..

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف زالزالک در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

بیماری قلبی: زالزالک با بسیاری از داروهای قلبی تداخل دارد. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، بدون توصیه درمانگر خود از مصرف زالزالک اجتناب کنید. 

تداخلات زالزالک


تداخلات شدید: از مصرف این ترکیب دارویی اجتناب کنید: 

دیگوکسین (لانوکسین): دیگوکسن باعث تقویت ضربان قلب می شود. زالزالک نیز بر روی ضربان قلب اثر دارد. مصرف همزمان زالزالک و دیگوکسین باعث افزایش اثرات دیگوکسین و عوارض جانبی آن می شود. در صورت مصرف دیگوکسین، از مصرف زالزالک بدون مشورت با درمانگر خود اجتناب کنید.

داروهای کاهنده فشار خون (بتا بلاکرها) بتابلاکرها فشار خون را کاهش می دهند. زالزالک نیز فشار خون را کاهش می دهد. مصرف همزمان زالزالک و بتابلاکرها ممکن است باعث افت شدید فشار خون شود.  

متوپرولول، پراپرونولول و آتنولول از انواع بتا بلاکرها هستند. 

داروهای کاهنده فشار خون (مهار کننده کانال کلسیمی): مهار کننده های کانال کلسیمی فشار خون را کاهش می دهند. زالزالک نیز فشار خون را کاهش می دهد. مصرف همزمان زالزالک و مهار کننده های کلسیمی ممکن است باعث افت شدید فشار خون شود.  

برخی از داروهای مهار کننده کلسیمی شامل آملودیپین، نیفدیپین، دیلتیازم، وراپامیل و ... می باشد. 

داروهای اختلال جنسی آقایان (مهار کننده فسفودی استراز ۵): زالزالک ممکن است فشار خون را کاهش دهد. برخی از داروهایی که جهت اختلال جنسی آقایان استفاده می شوند، نیز ممکن است فشار خون را کاهش دهند. مصرف همزمان زالزالک و این دسته از داروها ممکن است باعث افت شدید فشار خون شود. 

برخی از داروهای این دسته سیلدنافیل و تادالافیل می باشند. 

داروهای افزاینده جریان خون به قلب (نیترات): زالزالک جریان خون را افزایش می دهد. مصرف زالزالک با داروهایی که باعث افزایش جریان خون به قلب می شوند، ممکن است باعث افزایش خطر سرگیجه و احساس سبکی سر شود. 

برخی از این داروها شامل نیتروگلیسیرین و ایزوسوربید می باشند. 

مقدار مصرفی مجاز زالزالک


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی