گیمنما

گیمنما

بررسی اجمالی خواص گیمنما


گیمنا یک نوع درخچه بالارونده (گیاهانی که سطح دیوار یا ... رو می‌پوشانند) و بومی هند و آفریقا می‌باشد. از برگ‌های آن برای ساخت دارو استفاده می‌شود. این گیاه سابقه مصرف طولانی در طب آیورودا (به معنی علم زندگی، یک علم باستانی و کهن که از گیاهان دارویی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود) در هند دارد. نام هندی این گیاه (گیمنا) به معنی “نابود کننده شکر” می‌باشد.

مردم از این گیاه برای دیابت، کاهش وزن و سایر شرایط استفاده می‌کنند، اما هیچ شواهد علمی معتبری برای تایید این مصرف‌ها وجود ندارد. 

 

چگونه عمل می‌کند؟

این گیاه حاوی موادی است که مقدار جذب شکر را از روده‌ کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است باعث افزایش مقدار انسولین در بدن و افزایش رشد سلول‌های پانکراس (محل تولید انسولین در بدن) شود.

موارد استفاده گیمنما


اطلاعات ناکافی برای:

 • دیابت: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف این گیاه به صورت خوردنی همزمان با استفاده انسولین یا داروهای دیابتی می‌تواند باعث ارتقا کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت ۱ و ۲ شود. 
 • کاهش وزن: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف ترکیبی گیمنا، هیدروکسی‌سیتریک اسید (hydroxycitric acid) و niacin-bound chromium به صروت خوراکی می‌تواند باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و یا مبتلا به چاقی هستند شود. 
 • سرفه
 • افزایش دفع ادرار (ادرارآور)
 • مالاریا
 • سندرم متابولیک
 • گزش مار
 • ملایم کردن مدفوع (ملین)
 • تحریک عمل هضم

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی گیمنما


گیمنا به صورت خوراکی و مناسب و تا ۲۰ ماه مصرف، امکان دارد بی‌خطر باشد. 

توصیه‌های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی قابل اعتمادی درباره امنیت مصرف گیمنا در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید. 

دیابت: گیمنا می‌تواند سطح قند خون را در افراد دیابتی کاهش دهد. مراقب علائم کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) باشید و اگر دیابت دارید و از گیمنا استفاده می‌کنید، قند خون خود را به دقت کنترل کنید. 

عمل جراحی: گیمنا ممکن است برروی سطح قند خون در حین عمل جراحی یا بعد از آن اثر داشته باشد. از مصرف این گیاه حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات گیمنما


تداخلات حد متوسط (درصورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با انسولین:

گیمنا ممکن است باعث کاهش قند خون شود. انسولین نیز برای کاهش قند خون استفاده می‌شود. مصرف این گیاه همزمان با انسولین ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز مصرفی انسولینتان ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد. 

 • تداخل با داروهای مصرفی برای دیابت (داروهای ضددیابتی):

به نظر می‌رسد مکمل‌های گیمنا باعث کاهش قند خون در افراد دیابتی شود. داروهای مصرفی برای دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می‌شوند. مصرف این گیاه همزمان با داروهای ضد دیابت ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون شود. سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز مصرفی داروهای ضددیابتیتان ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند.

مقدار مصرفی مجاز گیمنما


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲