گوآرانا

گوآرانا

بررسي اجمالي

گوآرانا یک گیاه است . اسم این گیاه از یک قبیله در آمازون گرفته می شود که دانه های این گیاه را برای نوشیدن دم می کردند.

امروزه دانه های گیاه گوارانا همچنان در مصارف دارویی کاربرد دارند.

مردم گوآرانا را برای کاهش وزن، بهبود عملکرد ورزشکاران، بهبود عملکرد ذهنی، افزایش انرژی،افزایش قوای جنسی و ... استفاده می کنند.

گوآرانا در صورتی که در مقدار زیاد و به مدت طولانی استفاده شود می تواند خطرناک باشد.

نحوه عملکرد

گوآرانا شامل کافیین می باشد . کافیین باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی، قلب و ماهیچه ها می شود . گوآرانا همچنین حاوی تیوفیلین و تیوبرومین نیز می باشد. که آن ها نیز مواد شیمیایی شبیه به کافیین هستند.

موارد استفاده

دلایل ناکافی

اضطراب و نگرانی : تحقیقات به تازگی نشان داده اند که استفاده از محصولاتی که حاوی کیالک،فراسیون،گل ساعتی،سنبل طیب،تخم کولا و گوآرانا هستند در بعضی افراد باعث کاهش اضطراب می شود.

اما روشن نیست که گوآرانا به تنهایی نیز موثر است یا خیر.

کاهش اضطراب در افراد مبتلا به سرطان: تحقیقات به تازگی نشان داده اند که استفاده از گوارانا باعث بهبود اشتها و جلوگیری از کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان می شود. اما اثرگذاری آن بسیار کم می باشد.

خستگی ناشی از شیمی درمانی: تحقیقات نشان داده اند که استفاده از گوارانا ممکن است باعث کاهش حس خستگی در افراد تحت شیمی درمانی شود اما نتیج متناقضی در این راستا موجود است.

بهبود عملکرد ذهنی: یک سری تحقیقات تازه در افراد سالم نشان داده اند که استفاده تک دوز از عصاره گوارانا به بهبود سرعت تفکر و یک سری جنبه های حافظه کمک می کند اما سایر تحقیقات نشان داده است که استفاده از گوآرانا باعث بهبود عملکرد ذهنی در بزرگسالان و افراد مسن نمی شود.

بهبود کارایی در ورزش: تحقیقات نشان داده اند که استفاده تک دوز از محصولات حاوی گوارانا، ویتامین ب ، ویتامین سی و مواد معدنی به مقدار کمی باعث بهبود عملکرد افراد ورزشکار آموزش دیده می شود.

کاهش وزن : به نظر می رسد که استفاده از گوارانا به همراه ماته و دامیانا باعث افزایش کاهش وزن می شود.

یک سری تحقیقات در حال بررسی نیز نشان داده اند که استفاده از گوارانا در ترکیب با افدرا و کمپلکسی از  17 نوع ویتامین و مواد معدنی به همراه یک رژیم کم چرب و ورزش باعث کاهش وزن تقریبی  2.7 کیلوگرم در 8 هفته می شود. اما اثربخشی گوارانا به تنهایی مشخص نمی باشد.

احساس بهبود و حال خوب

تحقيقات به تازگي نشان داده اند كه استفاده از گوارانا به تنهايي باعث بهبود مود و احساس در فرد سالم نمي شود.

بيماري هاي ناشي از دريافت امواج راديويي

تحقيقات نشان داده اند كه استفاده از گوارانا باعث بهبود علائم افسردگي و خستگي در افراد تحت درمان با امواج راديويي نمي شود.

براي اثبات اثربخشي گوارانا در خستگي مداوم، احتباس مايع، اسهال، تب ، بهبود عملكرد و قدرت بدني ، افزايش فشارخون در افراد با فشار خون پايين، درد مفاصل، مالاريا و ...شواهد بيشتري نياز است.

 

 

 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر مارال حق نگهدار