پیرگیاه

پیرگیاه

بررسی اجمالی خواص پیرگیاه


پیرگیاه یک گیاه می باشد که از تمام قسمت گل دهی گیاه برای ساخت دارو استفاده می شود.

با وجود نگرانی های جدی ایمنی، مردم از این گیاه برای مقابله با کرم ها و کولیک (از انواع صرع، حالتی که نوزاد بدون هیچ دلیل و چاره ای به گریه کردن ادامه می دهد) استفاده می کنند. همچنین از شیره این گیاه برای دوره های نامنظم یا دردناک قاعدگی (دیسمنوره) و صرع استفاده می شود.

بعضی مواقع شیره آن را به صورت مستقیم برروی لثه قرار می دهند تا از خونریزی جلوگیری شود.

 

چگونه عمل میکند؟

اطلاعات کافی درباره ی نحوه عملکرد پیرگیاه وجود ندارد.

موارد استفاده پیرگیاه


اطلاعات ناکافی برای:

  • کولیک
  • کرم ها
  • صرع
  • دوره های نامنظم یا دردناک قاعدگی (دیسمنوره)
  • جلوگیری از خونریزی دندان، وقتی که مستقیما در محل خونریزی قرار داده شود.
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان پیرگیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی پیرگیاه


استفاده پیرگیاه برای همه افراد خطرناک است. نگرانی های زیادی درباره ی استفاده این گیاه به عنوان دارو وجود دارد زیرا حاوی مواد شیمیایی به نام الکالوئیدهای پیرولیزیدین هپاتوتوکسیک (hepatotoxic pyrrolizidine alkaloids (PAs)) می باشد که ممکن است باعث بلاک جریان خون در رگ ها (سیاهرگ) شده که باعث صدمات کبدی می شود. همچنین ممکن است باعث بروز سرطان و نقص های مادرزادی شود. فرآورده های پیرگیاه که تایید نشده و لیبل "بدون آلکالوئید پیرولیزیدین (hepatotoxic PA-free)" نداشته باشند، خطرناک حساب می شوند.

همچنین قرار دادن این گیاه برروی پوست آسیب دیده خطرناک می باشد. مواد شیمیایی خطرناک در پیرگیاه می تواند به سرعت از پوست آسیب دیده جذب شود و باعث سمیت کامل بدن گردد. از محصولات پوستی که تایید نشده اند و لیبل hepatotoxic PA-free ندارند دوری شود. اطلاعات کافی برای امنیت استفاده از پیرگیاه برروی پوست سالم وجود ندارد. بهتر است از مصرف آن خودداری شود.

 

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: استفاده از فرآورده های پیرگیاه در زمان بارداری، که ممکن است حاوی مواد hepatotoxic PAs باشد خطرناک است. این فرآورده ها ممکن است باعث نقص های مادرزادی و آسیب کبدی شوند.

همچنین استفاده از فرآورده های این گیاه که ممکن است حاوی مواد hepatotoxic PAs باشد، در هنگام شیردهی خطرناک است. این مواد می توانند وارد شیر مادر شده و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند.

مشخص نیست استفاده از فرآورده هایی که تایید شده حاوی hepatotoxic PAs نمی باشند، در هنگام بارداری و شیردهی بی خطر باشند. برای اطمینان، از مصرف هرنوع فرآورده های پیرگیاه در هنگام بارداری و شیردهی خودداری کنید.

آلرژِی به گیاه Ragweed و دیگر گیاهان مرتبط: پیرگیاه ممکن است در افرادی که به خانواده کاسنیان (Asteraceae/Compositae) آلرژی دارند، باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود. اعضای این خانواده شامل Ragweed، داوودی (chrysanthemums)، همیشه بهار (marigolds)، مینا چمنی (daisy) و گیاهان دیگر. اگر شما آلرژی دارید، قبل از مصرف پیرگیاه، حتما با ارائه دهنده خدمات بهداشتی و پزشکی خود مشورت کنید.

بیماری های کبدی: نگرانی هایی وجود دارد که hepatotoxic PAs در پیرگیاه ممکن است بیماری های کبدی را بدتر کند.

تداخلات پیرگیاه


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

  • تداخل با داروهایی که باعث افزایش متابولیسم داروهای دیگر در کبد (القا کننده آنزیم سیتوکروم P450 3A4) می شود.

پیرگیاه توسط کبد متابولیزه می شود. بعضی از موادی که بعد از متابولیسم پیرگیاه به وجود می آید، ممکن است زیان آور باشند. داروهایی که باعث می شود کبد این گیاه را بیشتر متابولیزه کند، ممکن است باعث افزایش اثر سمی مواد موجود در پیرگیاه (مواد حاصل از متابولیسم) شود.

مقدار مصرفی مجاز پیرگیاه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری