چای سبز

چای سبز

چای سبز از گیاه Camellia sinensis ساخته میشود. برگ‌های خشک شده و جوانه‌های برگ این گیاه برای ساخت انواع مختلفی از چای استفاده میشوند. چای سبز با بخار دادن و سرخ کردن برگ‌ها و سپس خشک کردن آنها به دست می‌آید. چای سیاه و چای اولنگ از تخمیر کامل برگ‌ها (چای سیاه) یا تخمیر جزیی برگ‌ها (چای اولنگ) به دست می‌آیند.

چای سبز به صورت خوراکی برای بهبود هوشیاری ذهنی و تفکر استفاده میشود.

همچنین چای سبز به صورت خوراکی برای افسردگی، کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)، بیماری‌های التهابی روده (کولیت اولسراتیو و بیماری کرون)، کاهش وزن، اختلالات معده، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و از دست رفتن استخوان(استئوپورز) استفاده می‌شود.

برخی افراد چای سبز را به صورت خوراکی برای پیشگیری از سرطان‌های مختلف شامل سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان کولون، سرطان معده، سرطان ریه، سرطان کبد، سرطان تومورهای جامد، لوکمی و سرطان پوست ایجاد شده به دلیل آفتاب استفاده میکنند. برخی زنان از چای سبز برای مقابله با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که میتواند باعث زگیل‌های تناسلی، رشد غیر عادی سلول‌ها در دهانه رحم (cervical dysplasia) و سرطان سرویکس شود، استفاده میکنند.

همچنین چای سبز به صورت خوراکی برای پارکینسون، بیماریهای قلب و عروق خونی، دیابت، فشار پایین خون، سندرم خستگی مزمن (CFS)، پوسیدگی دندان، سنگ کلیه و آسیب به پوست استفاده میکنند.

برخی افراد به جای نوشیدن چای سبز، آن را برای تسکین آفتاب سوختگی و جلوگیری از سرطان پوست ناشی از آفتاب، روی پوست اعمال میکنند. همچنین چای سبز کیسه‌ای (تی بگ) برای کاهش پف زیر چشم، به عنوان کمپرس برای خستگی چشم یا سردرد، و برای قطع خونریزی لثه پس از کشیدن دندان استفاده می‌شود. همچنین از وان آن برای بیماری قارچی پای ورزشکاران استفاده میشود.

برخی افراد چای سبز را برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا غرغره می‌کنند. عصاره چای سبز نیز برای کاهش درد بعد از کشیدن دندان در دهان‌شویه‌ها به کار میرود. آبنبات چای سبز برای بیماری‌های لثه استفاده میشود.

چای سبز در یک فرمولاسیون پماد برای زگیل های تناسلی استفاده میشود.

مردم چای سبز را به عنوان نوشیدنی استفاده میکنند.

-چگونه اثر میکند؟

قسمت های مفید چای سبز جوانه‌ی برگ ها، برگ ها و ساقه هستند. چای سبز تخمیر نمیشود و به وسیله‌ی بخار دادن برگهای تازه در دمای بالا به دست می آید. طی این پروسه امکان حفظ مولکولهای مهمی به نام پلی فنول‌ها، که به نظر میرسد مسول ایجاد بسیاری از خواص مفید چای سبز هستند، وجود دارد.

پلی‌فنول‌ها، می توانند از التهاب و تورم جلوگیری کنند، از غضروف بین استخوان‌ها حفاظت کنند و تخریب مفاصل را کاهش دهند. همچنین به نظر میرسد این مولکول‌ها میتوانند علیه عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) فعالیت کنند و رشد غیر عادی سلولها در دهانه رحم ( cervical dysplasia ) را کاهش دهند. مکانیسم این موضوع هنوز مشخص نشده است.

چای سبز حاوی 4-2 درصد کافئین است که بر تفکر و هوشیاری اثر مگیذارد، خروجی ادرار را بیشتر میکند و میتواند عملکرد پیامرسان های مغزی را که در بیماری پارکینسون اهمیت دارند، بهبود ببخشد. کافئین با افزایش آزادسازی نوروترانسمیترها، میتواند سیستم عصبی، قلب و ماهیچه‌ها را تحریک کند.

آنتی اکسیدان‌ها و سایر مواد موجود در چای سبز میتوانند به محافظت از قلب و عروق کمک کنند.

-احتمالا موثر باشد برای:

 • زگیلهای تناسلی. یک پماد از عصاره چای سبز ( Veregen, Bradley Pharmaceuticals; Polyphenon E ointment 15%, MediGene AG ) توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان زگیلهای تناسلی تایید شده است. به نظر میرسد استفاده از پماد به مدت 10-16 هفته این نوع از زگیل‌ها را در 60-24 درصد بیماران از بین میبرد.
 • کلسترول بالا. به نظر میرسد افرادی که از مقادیر بیشتری چای سبز استفاده میکنند، سطح کلسترول، LDL (کلسترول بد) و تری‌گلیسیرید پایین‌تر و سطح HDL (کلسترول خوب) بالاتری دارند. مصرف روزانه تا 24 هفته چای سبز یا عصاره آن که حاوی 2500-150 میلی‌گرم از کتشین‌های چای سبز باشد، سطح کلسترول تام و LDL را در افراد مبتلا به کلسترول بالای خون کاهش میدهد.

- امکان دارد موثر باشد برای:

 • رشد غیر عادی سلول‌های گردن رحم ( cervical dysplasia ). به نظر میرسد مصرف خوراکی چای سبز یا استعمال آن روی پوست رشد غیر عادی سلولها در گردن رحم که بر اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسلانی (HPV) ایجاد شده را کاهش میدهد.
 • انسداد شریان‌ها (بیماری عروق کرونر). مطالعات جمعیتی پیشنهاد میکنند که نوشیدن چای سبز با با کاهش خطر انسداد شریان‌ها مرتبط است. به نظر میرسد این ارتباط در مردان قویتر از زنان است.
 • سرطان اندومتر. مطالعات جمعیتی پیشنهاد میکنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ایجاد سرطان اندومتر مرتبط است.
 • فشار خون بالا. در مورد تاثیرات چای روی فشار خون شواهد متناقضی وجود دارد. مطالعات جمعیتی در افراد چینی نشان میدهد که نوشیدن 599-120 میلی‌لیتر چای سبز یا چای اولنگ به صورت روزانه با کاهش خطر فشار خون بالا مرتبط است. نوشیدن بیشتر از 600 میلی‌لیتر روزانه خطر را هنوز هم پایین‌تر میاورد. همچنین تحقیقات بالینی اولیه پیشنهاد میکنند که که مصرف عصاره چای سبز به صورت روزانه به مدت سه ماه یا نوشیدن چای سبز سه بار در روز به مدت چهار هفته فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش میدهد. آنالیز تحقیقات بالینی نشان میدهد که چای سبز میتواند فشار خون سیستولی را تا 3.2 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولی را تا 3.4 میلی‌متر جیوه در افراد مبتلا یا غیر مبتلا به فشار خون کاهش دهد. اما مطالعات کوچکتر متعددی نشان میدهند که چای سبز و چای سیاه هیچ تاثیری بر فشار خون ندارند.
 • فشار خون پایین. نوشیدن چای سبز میتواند به بالا بردن فشار خون را در افراد سالمند که فشار خون پایینی دارند، کمک کند.
 • لکه‌های سفید و ضخیم روی لثه (لکوپلاکیا دهانی). به نظر میرسد نوشیدن چای سبز میتواند سایز این لکه‌ها را در افراد مبتلا به لوکوپلاکیای دهانی کاهش دهد.
 • پوکی استخوان. یک مطالعه جمعیتی پیشنهاد میکند نوشیدن چای سبز به مدت ده سال با افزایش دانسیته معدنی استخوان مرتبط است. همچنین تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که مصرف یک ترکیب چای سبز حاوی 500 میلی‌گرم کتشین، که یک آنتی اکسیدان در چای سبز است، دو بار در روز به مدت 24 هفته استحکام استخوان را در زنان یائسه که دانسیته پایین استخوانی دارند، بهبود میبخشد.
 • سرطان تخمدان. به نظر میرسد زنانی که به طور منظم چای سبز یا سیاه مینوشند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند، اما به نظر نمیرسد چای سبز از عود مجدد سرطان تخمدان در افراد با سابقه ابتلا به این سرطان پیشگیری کند.
 • بیماری پارکینسون. به نظر میرسد نوشیدن یک تا چهار فنجان چای سبز روزانه بیشترین محافظت را علیه بیماری پارکینسون ایجاد میکند.

-اطلاعات ناکافی برای:

 • آکنه. تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که به کار بردن یک محلول حاوی یک ماده شیمیایی خاص موجود در چای سبز روی پوست به مدت 8 هفته آکنه را کاهش میدهد.
 • تجمع غیر عادی پروتئین در ارگان‌ها (آمیلوئیدوز). تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که نوشیدن چای سبز (Green Darjeeling, FTGFOP1, Teekampagne Projektwerkstatt GmbH, Berlin, Germany) یا مصرف کپسول‌های چای سبز (Praevent-loges, Dr. Loges + Co. GmbH, Winsen/Luhe, Germany) حاوی عصاره چای سبز به مدت 12 ماه از افزایش توده قلبی در افراد مبتلا به آمیلوئیدوز که قلب تحت تاثیر قرار گرفته است، جلوگیری میکند.
 • عملکرد ورزشکاران. در مورد اثر عصاره چای سبز بر عملکرد ورزشکاران شواهد متناقضی وجود دارد. برخی تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که مصرف عصاره چای سبز به عنوان نوشیدنی، تنفس یا عملکرد را در افرادی که ورزش های مقاومتی انجام میدهند، بهبود نتمیبخشد. با این حال دیگر تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که مصرف قرص‌های خاصی (Teavigo, Healthy Origins, Pittsburgh, PA) سه بار در روز با غذا با مجموع دوز هفت قرص، برخی تست‌های تنفسی را در حین ورزش در افراد بالغ سالم بهبود میبخشد.
 • سرطان مثانه. برخی مطالعات جمعیتی پیشنهاد می دهند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان مثانه مرتبط است، با این حال برخی شواهد متناقض پیشنهاد می دهند که چای سبز نمی‌تواند خطر ایجاد سرطان مثانه را کاهش دهد.

 • سرطان سینه. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می‌دهند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان سینه در افراد آسیایی مرتبط نیست. با این حال برخی شواهد وجود دارند که نشان می دهند این موضوع می‌تواند با کاهش خطر سرطان سینه در افراد آسیایی-آمریکایی مرتبط باشد. چای سبز می‌تواند اثرات محافظتی متفاوتی در افراد بستگی به ژنو تایپ آنها داشته باشد. به نظر می رسد در افرادی که در مراحل پایین سرطان سینه هستند، نوشیدن چای سبز با کاهش خطر وقوع مجدد سرطان سینه مرتبط است.

 • بیماری های قلبی. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می‌کنند که نوشیدن سه فنجان یا بیشتر از چای سبز به صورت روزانه با کاهش خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی یا مرگ به هر علتی مرتبط است.

 • سرطان گردن رحم. تحقیقات پیشنهاد می دهند که مصرف یک فرآورده خاص از عصاره چای سبز (Polyphenon E) به صورت روزانه به مدت ۴ ماه ریسک سرطان دهانه رحم را در زنان مبتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 • سرماخوردگی و آنفولانزا. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف یک ترکیب از عصاره چای سبز (THEA-FLAN 90S, Ito-en Co, Tokyo, Japan) به اضافه ی تئانین (Suntheanine, Taiyo Kagaku Co, Mie, Japan) به صورت روزانه به مدت ۵ ماه خطر ایجاد آنفولانزا را کاهش میدهد. سایر تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که مصرف یک فراورده ترکیبی خاص حاوی چای سبز و بقیه اجزا (ImmuneGuard, Nutraceutical Holdings LLC, Orlando, FL) نشانه های سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می دهد و طول دوره بیماری را کم میکند. اما بقیه تحقیقات اولیه نشان می دهند که غرغره کردن چای سبز (Kakegawa Tea Merchants Association) حداقل ۳ بار در روز به مدت ۹۰ روز از آنفولانزا در دانش آموزان دبیرستانی پیشگیری نمی کند.

 •   سرطان کولون و رکتوم. بیشتر تحقیقات پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان کولون یا رکتوم مرتبط نیست، با این حال برخی تحقیقات پیشنهاد می کنند که مصرف مقدار زیاد آن با کاهش خطر این سرطان ها به خصوص در زنان مرتبط است. همچنین به نظر می رسد مصرف عصاره چای سبز به صورت روزانه به مدت ۱۲ ماه  تشکیل مجدد سرطان کولون و رکتوم (metachronous adenomas) را در افرادی که قبلاً تحت عمل جراحی برای درمان این تومورها قرار گرفته‌اند، کاهش می دهد.

 • افسردگی. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که افراد بالغ ژاپنی که چهار فنجان یا بیشتر از چای سبز را به صورت روزانه می نوشند ۴۴ تا ۵۱ درصد خطر کمتری برای ابتلا به افسردگی نسبت به کسانی که یک فنجان یا کمتر می نوشند دارند.

 • دیابت. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که افراد بالغ ژاپنی مخصوصاً زنان که شش فنجان یا یا بیشتر از چای سبز به صورت روزانه مینوشند خطر کمتری برای ابتلا به دیابت دارند. همچنین مطالعات جمعیتی پیشنهاد می‌کنند که نوشیدن حداقل یک فنجان چای سبز در هفته با کاهش خطر ایجاد قند خون ناشتای مختل در افراد چینی مرتبط است. قند خون ناشتای مختل یک ریسک فاکتور برای ابتلا به دیابت نوع ۲ می باشد. با این حال برخی تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن چای سبز سه بار در روز به کنترل قند خون در افراد پیش دیابت کمک نمی کند. همچنین به نظر نمی‌رسد که مصرف عصاره چای سبز به کنترل قند خون یا سطح انسولین در افرادی که مبتلا به دیابت هستند کمک کند. به طور کلی برخی شواهد پیشنهاد می‌دهند که نوشیدن چای سبز می‌تواند به جلوگیری از ایجاد دیابت کمک کند، اما بیشتر تحقیقات پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز یا نوشیدن عصاره آن به کنترل قند خون در افرادی که مبتلا به دیابت هستند کمک نمی کند.

 • سرطان مری. برخی مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان مری مرتبط است اما شواهد، متناقض نشان می دهند. برخی تحقیقات پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان مری فقط در زنان و نه در مردان مرتبط است. همچنین برخی مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز خیلی داغ با افزایش خطر سرطان مری همراه است. به نظر نمی‌رسد که نوشیدن چای سبز دکافئینه برای افرادی که مبتلا به سرطان مری هستند منفعتی داشته باشد.

 •  سرطان معده. شواهد متناقضی درباره اثر چای سبز بر ریسک سرطان معده وجود دارد. برخی مطالعات جمعیتی پیشنهاد می‌کنند که نوشیدن حداقل پنج فنجان چای سبز روزانه با کاهش خطر سرطان معده مرتبط نیست، اما بقیه تحقیقات پیشنهاد می کنند که نوشیدن حداقل ده فنجان چای سبز به صورت روزانه با کاهش خطر سرطان معده مرتبط است.

 • مشکلات نازایی.  تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که مصرف یک فراورده خاص حاوی یک مخلوط از عصاره پنج انگشت، عصاره چای سبز و ال-آرژنین، برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی (FertilityBlend, The Daily Wellness Company, Mountain View, CA) نرخ بارداری را در زنانی که مشکلات باروری دارند،افزایش می‌دهد.

 • حساسیت به گرده سدر ژاپنی (pollinosis). برخی تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که نوشیدن یک نوع چای سبز به نام Benifuuki به صورت روزانه به مدت ۶ تا ۱۰ هفته قبل از قرار گرفتن در معرض گرده سدر ژاپنی می تواند علائم آلرژی، شامل گلودرد، آبریزش بینی و اشک ریزی را کاهش دهد.

 • لوکمی. تحقیقات جمعیتی پیشنهاد می‌کنند که افراد تایوانی که مقادیر بیشتری از چای سبز می نوشند خطر کمتری برای ابتلا به لوکمیا دارند. برخی تحقیقات جمعیتی نشان می‌دهند که افراد چینی که حداقل یک فنجان چای سبز به مدت حداقل ۲۰ سال مصرف کرده‌اند، خطر کمتری برای ابتلا به لوکمیا دارند.

 • سرطان کبد. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان کبد مرتبط نیست.

 • سرطان ریه. شواهد متناقضی در مورد تاثیرات چای سبز بر ریسک سرطان ریه وجود دارد؛ یک مطالعه جمعیتی پیشنهاد داد که نوشیدن حداقل پنج فنجان چای سبز صورت روزانه با کاهش خطر مرگ مرتبط با سرطان ریه ارتباطی ندارد، با این حال مردانی که مقادیر زیادی از فیتواستروژن ها، مواد شیمیایی که در چای سبز یافت می‌شوند، مصرف می‌کنند خطر کمتری برای ابتلا به سرطان ریه دارند. همچنین برخی مطالعات جمعیتی پیشنهاد می‌کنند که افزایش مصرف چای سبز به اندازه دو فنجان روزانه یا نوشیدن ۷ تا ۱۰ فنجان چای سبز به صورت روزانه با کاهش خطر سرطان ریه مرتبط است.

 • هوشیاری ذهنی. چای سبز حاوی کافئین است. نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین به افراد کمک می کند که هوشیاری ذهنی خود را در طول روز حفظ کنند. به نظر می رسد که ترکیب کردن کافئین با شکر به عنوان یک نوشیدنی انرژی زا عملکرد ذهنی را بیشتر از کافئین یا شکر هر کدام به تنهایی افزایش بهبود می بخشد. با این وجود شواهد متناقضی در مورد چای اثر چای سبز بر هوشیاری ذهنی وجود دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف یک ترکیب از چای سبز و ال-تئانین (LGNC-07, LG Household & Health Care, Ltd, Korea) حافظه و توجه را در افراد مبتلا به مشکلات متوسط ذهنی بهبود می بخشد. با این وجود به نظر نمی‌رسد که مصرف یک تک دوز از یک ماده شیمیایی خاص در چای سبز به نام اپیگالوکتشین-3-گالات (EGCG) عملکرد حرکتی یا ذهنی را در افراد بالغ سالم بهبود ببخشد.

 • سندرم متابولیک. تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم از عصاره چای سبز به صورت روزانه یا نوشیدن ۴ فنجان از چای سبز به صورت روزانه به مدت هشت هفته، فشار خون، سطح کلسترول یا قند خون را در افراد چاق مبتلا به سندروم متابولیک بهبود نمی بخشد.

 • کبد چرب غیر الکلی (NAFLD). تحقیقات پیشنهاد می‌دهند که نوشیدن چای سبز به صورت روزانه به مدت ۱۲ هفته بر وزن بدن یا توده بدنی تاثیر نمی گذارد اما درصد چربی و شدت چربی کبد را در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی کاهش می دهد.

 • چاقی. شواهد متناقضی در مورد تاثیرات چای سبز در افراد چاق وجود دارد. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف عصاره خاصی از چای سبز (AR25, Exolise, Arkopharma, Carros, France; Sunphenon 90LB, Taiyo Kagaku Ltd, Yokkaichi, Japan; Herbal One Green Tea Extract, Herbal One Co., Ltd., Nakornprathom, Thailand) وزن را در افراد مبتلا به چاقی کاهش می دهد. برخی تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز یا نوشیدنی های حاوی چای سبز میتواند وزن بدن و شاخص توده بدنی (BMI) را در افراد بالغ یا کودکان مبتلا به چاقی کاهش دهد. همچنین محصولات چند جزئی حاوی چای سبز می‌توانند کاهش وزن را در افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن افزایش دهند. به نظر می‌رسد اثر چای سبز و کاهش وزن با مقدار کتشین یا کافئین موجود در نوشیدنی یا مکمل مرتبط است. با این حال برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف عصاره چای سبز یا نوشیدن چای سبز وزن بدن یا شاخص توده بدنی را کاهش نمیدهد. به طور کلی تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که به نظر می رسد مصرف عصاره چای سبز همراه با کافئین به مقدار کمی شاخص توده بدنی، وزن بدن و سایز دور کمر را در مقایسه با کافئین به تنهایی کاهش دهد. اما به نظر نمی‌رسد که مصرف عصاره چای سبز بدون کافئین وزن را کاهش دهد.

 • سرطان دهان. تحقیقات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط است. همچنین برخی تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که مصرف عصاره چای سبز سه بار در روز بعد از غذا به مدت ۱۲ هفته پاسخ های بهبودی را در افراد مبتلا به سرطان دهان افزایش می‌دهد.

 • سرطان پانکراس. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر سرطان پانکراس مرتبط است.

 • بیماری های لثه (periodontal disease). به نظر میرسد که نوشیدن آب نبات های حاوی عصاره چای سبز ایجاد پلاک روی دندان ها را کنترل کند و تورم لثه را کاهش دهد. همچنین مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر بیماری های لثه مرتبط است. همچنین به کار بردن یک ژل حاوی عصاره چای سبز علائم را در افراد مبتلا به بیماری های طولانی مدت لثه بهبود می بخشد.

 • پنومونی. مطالعات جمعیتی پیشنهاد می کنند که زنان ژاپنی که چای سبز می نوشند خطر کمتری برای مرگ بر اثر پنومونی در مقایسه با افرادی که چای سبز نمی نوشند، دارند.

 • درد بعد از عمل جراحی. تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که استفاده از یک دهان شویه حاوی عصاره چای سبز به صورت دو بار در روز که از روز بعد از عمل جراحی برداشتن دندان شروع شود، درد و نیاز به استفاده از مسکن ها را کاهش می دهد.

 • سرطان پروستات. برخی تحقیقات پیشنهاد می کنند که به نظر میرسد که مردانی که چای سبز بیشتری می نوشند یا از فرآورده های حاوی آنتی اکسیدان های چای سبز استفاده میکنند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات داشته باشند، اما شواهد متناقض نشان می دهند. به نظر نمی‌رسد که چای سبز پیشرفت سرطان پروستات تشخیص داده شده را آهسته کند.

 •  استرس. برخی تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف یک برند خاص از عصاره چای سبز (Teavigo, DSM, Netherlands) به صورت خوراکی به مدت ۷ روز استرس را کاهش میدهد و آرامش را در افراد بالغ سالم افزایش میدهد.

 • سکته قلبی. بر طبق یک مطالعه در ژاپن به نظر می رسد که نوشیدن سه فنجان از چای سبز به صورت روزانه با کاهش خطر سکته قلبی در مقایسه با نوشیدن یک فنجان یا ننوشیدن چای مرتبط است.

 • بیماری قارچی پای ورزشکاران. تحقیقات پیشنهاد می کنند که استفاده از محلول شستشوی پای حاوی عصاره چای سبز (Sunphenon BG-3,Taiyo Kagaku Co. Ltd., Yokkaichi, Mie, Japan) به مدت ۱۵ دقیقه یک بار در روز برای دوازده هفته به نظر نمی رسد که علائم بیماری قارچی پای ورزشکاران را بهبود ببخشد اما شرایط پوست را بهبود میبخشد.

 • بیماری های التهابی روده (کولیت اولسراتیو). تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که مصرف یک فراورده خاص از چای سبز (Polyphenon E, Mitsui-Norin, Fujieda, Japan) دو بار در روز به مدت ۸ هفته می‌تواند بیماری های التهابی روده را بهبود ببخشد و به افراد مبتلا به این مشکلات کمک کند در وضعیت خاموشی بیماری قرار بگیرند.

 • عفونت های مجاری تنفسی فوقانی. تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که غرغره کردن و قورت دادن چای سبز (Morgentau, Ronnefeld KG, Germany) بیشتر از ۴ روز نسبت به آبنبات صمغ لادن (CYSTUS052, Dr Pandalis Urheimische Medizin GmbH & Co. KG, Germany)، برای کاهش علائم عفونت های مجاری تنفسی فوقانی کمتر موثر است.

 • چروک‌های پوستی. برخی تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که مصرف آنتی اکسیدان های چای سبز دو بار در روز به مدت دو سال علائم تخریبی آفتاب بر روی صورت در زنان را کاهش نمی‌دهد. همچنین به کار بردن کرم حاوی چای سبز و مصرف خوراکی چای سبز به صورت روزانه به نظر می‌رسد که برخی جنبههای پیر شدن پوست در زنان را بهبود می بخشد. اما ظاهر کلی پوست بهبود نمی یابد. با این وجود برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدن نوشیدنیهای حاوی آنتی اکسیدانهای چای سبز، زبری پوست، آبرسانی و کشسانی پوست را در زنان میانسال بهبود میبخشد.

 • سایر مشکلات. مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان چای سبز را برای موارد استفاده ذکر شده موثر شمرد.


 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر زهره عمرانی