مامیران کبیر

مامیران کبیر

بررسی اجمالی خواص مامیران کبیر


مامیران کبیر یک گیاه می باشد که بخش هایی از آن مانند ریشه،ریزوم (بخش های زیر زمینی) در داروسازی کاربرد دارد.

توجه کنید که مامیران کبیر را با مامیران کوچک اشتباه نگیرید (خانواده :Ranunculus ficaria)

مردم مامیران کبیر را در شرایط مختلفی مثل سرطان،مشکلات روده ای ،کبد وکیسه صفرا استفاده می کنند ولی شواهد علمی که از این کاربرد ها حمایت کند ،وجود ندارد حتی ممکن است استفاده از این گیاه خطرناک هم باشد.

 

چگونه عمل می کند؟

مواد شیمیایی که در این گیاه وجود دارد ممکن است رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد ولی می تواند برای سلول های نرمال بدن هم خطرناک باشد. تحقیقات ابتدایی نشان می دهد که این گیاه ممکن است جریان صفرا را افزایش دهد.

این گیاه هم چنین حاوی موادی هست که می تواند تورم و درد را کاهش دهد.برخی مواد شیمیایی آن می تواند باکتری ،ویروس و قارچ ها را از بین ببرد

 

موارد استفاده مامیران کبیر


احتمالا برای نارحتی معده موثر است.برخی تحقیقات نشان میدهد که  مصرف یک فرآورده مخصوص (Iberogast)که شامل مامیران کبیر،برگ نعنا بیابانی،بابونه آلمانی،زیره سیاه،شیرین بیان،بادرنجبویه،سنبل خطایی می باشد  به صورت خوراکی برای 4 هفته ،شدت رفلاکس معده ،درد معده ،کرامپ ،تهوع و استفراغ را کاهش می دهد.

شواهد ناکافی برای :سرطان

تحقیقات اخیر نشان می دهد تزریق  وریدی محصول خاصی از مامیران کبیر (Ukrain) تحت نظر پزشک احتمال زنده ماندن را در برخی افراد با سرطان های کولورکتال ،مثانه ،پانکراس و سینه افزایش می دهد

با وجود این مطالعات نشان می دهد این مزایا مورد نقد قرار گرفته شده است زیرا به خوبی طراحی نشده اند.هم چنین برخی تحقیقات نشان میدهد دوز بالای این محصول می تواند سمی باشد .

تاکنون بقیه ی مطالعات نشان می دهد  مخلوط محلول  خوراکی مامیران کبیر برای 2 هفته ممکن است  دارای اثرات ضد تومور در افراد با سرطان مری باشد .

شواهد بیشتری نیاز است تا مامیران کبیر برای موارد زیر استفاده شود:

ورم مفاصل،آبله،نقرس، پرفشاری خون،قاعدگی نامنظم،بی اشتهایی،درد و تورم ،خارش،اسپاسم در لوله گوارش،دندان درد،زگیل و ...

عوارض جانبی مامیران کبیر


مامیران کبیر احتمالا به صورات خوراکی خطرناک است،می تواند باعث مشکلات جدی کبدی شود.وقتی رو پوست قرار بگیرد می تواند باعث آلرژی و راش پوستی شود.

اطلاعات کافی درباره ی بی خطر بودن  محصولات این گیاه به صورت  وریدی وجود ندارد.

پیشگیری های لازم وهشدار:

بارداری و شیردهی:اطلاعات قابل اطمینان کافی برای مصرف در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد پس بهتر است از مصرف آن خودداری کرد

بیماری های خودایمنی مانند اماس،لوپوس،روماتیسم و...:این گیاه می تواند باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی شود که می تواند باعث افزایش علایم بیماری شود پس بهتر است این بیماران از مصرف آن خودداری کنند.

انسداد مجرای صفرا:

برخی عصاره های گیاه مامیران می تواند جریان صفرا را افزایش دهد ،این نگرانی وجود دارد که این عملکرد بتواند انسداد مجرای صفرا را بدتر کند.

بیماری های کبدی مانند هپاتیت:

برخی شواهد نشان می دهد که این گیاه باعث بروز هپاتیت می شود .اگر مشکل کبدی دارید از این گیاه استفاده نکنید.

تداخلات مامیران کبیر


تداخلات متوسطی با داروهای هپاتوتوکسیک دارد.

این گیاه ممکن است به کبد آسیب بزند، مصرف همزمان این گیاه با داروهایی که ممکن است به کبد آسیب بزند ریسک آسیب کبد را بیشتر می کند پس از مصرف این گیاه با داروهای هپاتوتوکسیک خودداری کنید.

برخی داروهایی که به کبد آسیب می زنند مانند استامینوفن،آمیودارون،کاربامازپین،ایزونیازید،متوترکسیت،متیلدوپا،فلوکونازول،ایتراکونازول،اریترومایسین،فنیتویین،لوواستاتین،پروواستاتین،سیمواستاتین و...

قبل از مصرف مامیران کبیر اگر داروی دیگری مصرف می کنید  با پزشک خود مشورت کنید .

مقدار مصرفی مجاز مامیران کبیر


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .