انگور

انگور

بررسی اجمالی خواص انگور


انگور میوه گیاه Vitis vinifera است. کل میوه، پوست، برگ و دانه گیاه انگور به عنوان دارو استفاده می شود. دانه های انگور محصولات تولیدی شراب هستند. مراقب باشید انگور را با گریپ فروت و سایر داروهای مشابه اشتباه نگیرید.

انگور برای پیشگیری از بیماری های قلبی-عروقی، رگ های واریسی، هموروئید، "سخت شدن شریان ها" (آترواسکلروز)، فشار خون بالا، تورم پس از آسیب یا جراحی، حمله قلبی و سکته استفاده می شود.

بعضی از مردم همچنین از این گیاه به عنوان یک ملین کننده ملایم برای یبوست استفاده می کنند. احتمالا روزه انگور به عنوان یک رژیم سم زدا را شنیده اید .

دانه انگور برای عوارض دیابت مانند مشکلات عصبی و چشم، بهبود زخم، پیشگیری از پوسیدگی دندان، پیشگیری از سرطان، بیماری چشم به نام دژنراسیون ماکولار وابسته به سن (AMD)، شب کوری، اختلالات کبدی و تب یونجه استفاده می شود.

انگور خشک، کشمش یا کشمش سفید برای سرفه استفاده می شود.

برگ انگور برای اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD)، سندرم خستگی مزمن (CFS)، اسهال، خونریزی شدید قاعدگی، خونریزی رحمی و زخم های سرطانی استفاده می شود.

برگ انگور به عنوان یک غذا، به ویژه در آشپزی یونانی استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

انگور حاوی فلاونوئیدها است که می تواند اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشد و باعث کاهش سطح  لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL یا کلسترول بد)، انبساط رگهای خونی و کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی شود. آنتی اکسیدان ها در انگور ممکن است برای جلوگیری از بیماری قلبی و سایر اثرات بالقوه سودمند باشد. انواع انگور قرمز آنتی اکسیدان های بیشتری را نسبت به انواع سفید دارد.

برگ انگور ممکن است التهاب را کاهش دهد و اثرات قابض کننده داشته باشد. به عبارت دیگر، به نظر می رسد برگ انگورمی تواند به توقف خونریزی و اسهال کمک کند. این خواص در برگ های قرمز بیشتر است.

موارد استفاده انگور


امکان دارد مؤثر باشد:

 • گردش خون ضعیفمی تواند منجر به تورم پاها شود (نارسایی مزمن وریدی). به نظر می رسد مصرف خوراکی عصاره دانه انگور بتواند علائم نارسایی مزمن وریدی مانند پاهای خسته یا سنگین، تنش و سوزن سوزن شدن و درد را کاهش دهد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی عصاره برگ انگور با فرمولاسیون خاصی (AS 195، Antistax، Boehringer Ingelheim) بتواند پس از 6 هفته باعث کاهش تورم پا شود.
 • استرس چشم. مصرف خوراکی عصاره دانه انگور ممکن است باعث کاهش استرس چشم ها شود.

امکان دارد غیر مؤثر باشد:

 • تب یونجه. به نظر نمی رسد که عصاره دانه انگور برای 8 هفته قبل از شروع دوره گرده افشانی بتواند علائم آلرژی فصلی یا نیاز به مصرف داروهای آلرژیک را کاهش دهد.
 • سفت شدن و درد ناشی از پرتودرمانی. تحقیقات نشان می دهد که مصرف 3 بار در روز پروانتوسیانیدین (Proanthocyanidin) که یک ماده شیمیایی است که در عصاره دانه انگور یافت می شود، به مدت 6 ماه، سختی، درد و یا تحریک پذیری بافت پستان را در افرادی که تحت پرتودرمانی برای سرطان پستان قرار دارند را کاهش نمی دهد.
 • تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی. طبق شواهد موجود به نظر نمی رسد مصرف 4 اونس آب انگور سرد  30 دقیقه قبل از غذا برای یک هفته پس از هر دوره شیمی درمانی ببتواند تهوع و استفراغ ناشی از شیمیدرمانی را کاهش دهد.
 • کاهش وزن. شواهد نشان می دهد که نوشیدن آب انگور  به مدت 12 هفته باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن نمی شود.

اطلاعات ناکافی:

 • عملکرد ورزشی. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف 400 میلی گرم عصاره انگور در روز برای یک ماه ممکن است انرژی کلی ورزشکار را در هنگام پریدن افزایش دهد، اما تاثیری بر قدرت اولیه یا باقی ماندن قدرت ندارد.
 • بیماری قلبی. شواهد اولیه ای وجود دارد که نوشیدن آب انگور یا شراب قرمز ممکن است برای جلوگیری از بیماری های قلبی با کاهش سطح کلسترول، کاهش التهاب و جلوگیری از تشکیل لخته ها کمک کند.
 • آسیب چشم به علت دیابت (رتینوپاتی دیابتی). شواهد اولیه نشان می دهد که مصرف یک عصاره مخصوص  دانه انگور (Endotelon) می تواند پیشرفت آسیب چشم های ناشی از دیابت را کند کند.
 • کلسترول بالا. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف 100 میلی گرم عصاره دانه انگور دو بار در روز تا 2 ماه، کلسترول را در افرادی که کلسترول بالا دارند، کاهش نمی دهد. با این حال، تحقیقات دیگر نشان می دهد که عصاره دانه انگور در در ترکیب با سایر مواد تشکیل دهنده، از جمله کروم یا پلی کوسانول، عصاره گوجه فرنگی و روغن گل مغربی می تواند سطح کلسترول را کم کند.
 • فشار خون بالا. تحقیقات نشان می دهد که عصاره دانه انگور باعث کاهش فشار خون در افراد سالم یا افراد با فشار خون بالا نمی شود. با این حال، در مردان مبتلا به سندرم متابولیک (تعدادی از شرایطی که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد) با مصرف انگور خشک و فریز درای شده برای 20 روز فشار خون کاهش می یابد. علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهد که نوشیدن آب انگور می تواند فشار خون افراد دارای فشار خون بالا را کاهش دهد؛ با این حال، تحقیقات دیگر نشان می دهد که آب انگور این اثر را ندارد.
 • لکه های پوستی تیره روی صورت (ملاسما). تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی عصاره دانه انگور به مدت 6 تا 11 ماه باعث کاهش تغییر رنگ پوست در زنان ژاپنی می شود.
 • کاهش سن ذهنی. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آب انگور روزانه به مدت 12 هفته می تواند یادگیری کلامی را بهبود بخشد، اما کاهش حافظه وابسته به سن را در افرادی مسن بهبود نمی بخشد.
 • سندرم متابولیک. تحقیقات اولیه نشان می دهد که کل انگور ممکن است برخی از عوامل خطرناک مرتبط با سندرم متابولیک (مجموعه ای از شرایطی که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد) را در مردان بهبود بخشد. همه بخشهای انگور خشک و فریز درای شده برای 30 روز باعث کاهش فشار خون و افزایش جریان خون را افزایش میشود. با این حال، معلوم نیست که آیا این تغییرات خطر ابتلا به دیابت یا سایر جنبه های سندرم متابولیک را کاهش می دهد. همچنین تحقیقات دیگر نشان می دهد که مصرف یک محصول خاص شامل عصاره دانه انگور (Meganatural BP) به مدت 4 هفته فشار خون افراد مبتلا به سندرم متابولیک را کاهش نمی دهد.
 • شب کوری. تحقیقات اولیه نشان می دهد عصاره دانه انگور حاوی مواد شیمیایی به نام پروانتوسیانیدین ممکن است باعث بهبود دید در شب شود.
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی. تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره دانه انگور دو بار در روز به مدت 3 ماه باعث بهبود برخی از نشانه های آسیب کبدی در مقایسه با مکمل های ویتامین C در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی می شود.
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از عصاره خاصی از دانه های انگور (Endetelon) ممکن است علائم PMS از جمله درد و تورم را کاهش دهد.
 • درمان وریدهای واریسی
 • هموروئید
 • یبوست.
 • سرفه.
 • اختلالات بیش فعالی-کم توجهی (ADHD).
 • سندرم خستگی مزمن (CFS).
 • اسهال دوره قاعدگی سنگین
 • دژنراسیون ماكولار وابسته به سن (AMD).
 • زخم معده
 • آسیب کبدی.
 • سایر شرایط.

برای ارزیابی اثربخشی انگور برای این استفاده ها، شواهد بیشتری لازم است.

عوارض جانبی انگور


انگور در مقادیر مصرفی که در غذاها یافت می شود احتمالا بی خطر است.

انگور در صورتی که به صورت خوراکی و در مقادیر دارویی مصرف شود، امکان دارد بی خطر باشد. در مطالعات مصرف عصاره دانه انگور تا 14 هفته بی خطر بوده است. خوردن مقدار زیادی انگور، انگور خشک، کشمش یا کشمش سفید ممکن است باعث اسهال شود. برخی از افراد نسبت به انگور و محصولات آن آلرژی دارند. برخی از عوارض جانبی بالقوه شامل ناراحتی معده، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، سرفه، خشکی دهان، گلودرد، عفونت، سردرد و مشکلات عضلانی است.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: در مورد استفاده از انگور در مقادیر دارویی (مکمل یا مقادیری که بیشتر از مقادیر موجود در مواد غذایی است) در دوران بارداری و شیردهی اطلاعات کافی نیست. جانب احتیاط را رعایت کرده و از مصرف آن اجتناب کنید.

شرایط خونريزي: انگور ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. مصرف انگور ممکن است موجب کبودی و خونریزی در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی شود. با این حال، هیچ گزارش ای از این اتفاق در انسان وجود ندارد.

جراحی: انگور ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. ممکن است خونریزی بیش از حد در طول و بعد از جراحی ایجاد شود. از مصرف مقادیر دارویی انگور حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی برنامه ریزی شده خودداری کنید.

تداخلات انگور


تداخلات حد متوسط: در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید.

 • داروهایی که توسط آنزیم کبدی (سوبستراهای CYP1A2) تغییر می کنند.
  آب انگور ممکن است سرعت تجزیه کبدی برخی داروها را افزایش دهد. مصرف انگور همراه با بعضی از داروهایی که توسط کبد تجزیه می شوند می تواند اثر بخشی این داروها را کاهش دهد. اگر داروهايي را که توسط کبد تجزیه مي شوند را مصرف می کنيد قبل از مصرف انگور به پزشک خود مراجعه کنيد.
 • Phenacetin
  بدن برای دفع Phenacetin آن را تجزیه می کند. نوشیدن آب انگور ممکن است باعث افزایش سرعت تجزیه  Phenacetin شود. مصرف phenacetin همراه با آب انگور ممکن است اثر بخشی phenacetin را کاهش دهد.
 • وارفارین (کومادینها)
  وارفارین (کومادین) باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شود. دانه انگور نیز ممکن است لخته شدن خون را کند کند. مصرف دانه انگور همراه با وارفارین (کومادین) ممکن است احتمال کبود شدن و خونریزی را افزایش دهد. اطمینان حاصل کنید که فاکتورهای خونی خود را به طور منظم بررسی کنید. ممکن است لازم باشد دوز وارفارین (کومادین) تغییر کند.

 

مقدار مصرفی مجاز انگور


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر درنا دوانی
دکتر درنا دوانی