آب قاشقی

آب قاشقی

بررسی اجمالی خواص آب قاشقی


آب قاشقی یک گیاه است که به طور معمول در طب سنتی چینی و طب سنتی هندی استفاده شده است. قسمت های هوایی گیاه برای ساخت دارو مورد استفاده قرار می گیرند.

 آب قاشقی برای درمان عفونت های  باکتریایی، ویروسی و انگلی مثل عفونت های مجاری ادراری (UTI)، آبله مرغان، جذام،  وبا، دیسانتری، سیفلیس، سرماخوردگی، آنفولانزا، آنفولانزای H1N1 ( خوکی)، الفانتیازیس، سل و شیستوزوما مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین آب قاشقی برای درمان خستگی، اضطراب، افسردگی، اختلالات روانی، بیماری آلزایمر و بهبود حافظه و هوش استفاده می شود. بقیه مصارف آن شامل بهبود زخم، تروما و مشکلات گردش خون (venous insufficiency)،  شامل وریدهای واریسی و لخته خون در پاها میشود.

برخی افراد آب قاشقی را برای درمان گرمازدگی، التهاب لوزه،  تجمع مایعات اطراف ریه (pleurisy)، بیماری های کبد (هپاتیت)، یرقان، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، درد معده، اسهال، سوء هاضمه، زخم معده، آنمی، دیابت و افزایش طول عمر استفاده می کنند.

برخی زنان از آب قاشقی برای جلوگیری از بارداری، عدم وقوع قاعدگی و برای تحریک میل جنسی استفاده می کنند.

گاهی اوقات  آب قاشقی را به صورت موضعی روی پوست برای بهبود زخم و کاهش اسکار شامل  خطوط استریا ناشی از بارداری به کار میرود.

-چگونه اثر میکند؟

آب قاشقی حاوی مواد شیمیایی است که به نظر می رسد التهاب را کاهش داده و همچنین فشار خون را در وریدها کاهش می دهد. همچنین به نظر می رسد که این گیاه باعث افزایش تولید کلاژن که برای  بهبود زخم مهم است، میشود.

موارد استفاده آب قاشقی


-ممکن است موثر باشد برای:

 • کاهش بازگشت خون از پاها به سمت قلب ( نارسایی وریدی): به نظر می رسد که مصرف آب قاشقی یا یک عصاره خاص از آن (Centellase) به صورت خوراکی به مدت ۴ تا ۸ هفته باعث بهبود گردش خون و کاهش تورم در افرادی که گردش خون ضعیف در پاها دارند، می‌شود.

-اطلاعات ناکافی برای:

 • سخت شدن سرخرگ ها ( آرترو اسکلروزیس):  افراد مبتلا به تصلب شرایین در بستر داخلی رگ های خونی خود توده های چربی به نام پلاک دارند. برخی شواهد نشان  نشان می دهند که مصرف آب قاشقی به مدت ۱۲ ماه ممکن است به تثبیت کردن این پلاک ها کمک کند و در نتیجه احتمال شکستن آنها و ایجاد لخته های خونی که باعث سکته های قلبی یا مغزی می شوند، کمتر شود.
 • عملکرد ذهنی: تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که مصرف ترکیبی از آب قاشقی، جینکو و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)  به مدت چهار ماه عملکرد ذهنی را در افراد سالمند سالم بهبود نمی بخشد.
 • پیشگیری از ایجاد لخته خونی در پاها در زمان پرواز: آب قاشقی ممکن است به پیشگیری از ایجاد لخته های خونی مرتبط با سفرهای هوایی طولانی مدت کمک کند. شواهد در حال گسترش پیشنهاد می‌کنند که آب قاشقی ممکن است مقدار مایعات را کاهش داده و گردش خون را در افرادی که  با هواپیما به مدت بیش از سه ساعت سفر می‌کنند، بهبود ببخشد. با این وجود مشخص نیست که آیا این یافته ها به کاهش لخته های خونی منجر می شود یا نه.
 • افزایش گردش خون در افراد مبتلا به دیابت: مصرف آب قاشقی به مدت ۶ تا ۱۲ ماه می‌تواند به افزایش گردش خون و کاهش احتباس مایعات در افراد مبتلا به دیابت که  رگ های خونی کوچک آنها توسط این بیماری تخریب شده است، کمک کند.
 • عملکرد ذهنی ضعیف مرتبط با بیماری های کبدی: تحقیقات اولیه پیشنهاد می‌کنند که مصرف یک فراورده خاص حاوی آب قاشقی، براهمی، جینکو، پنجه گربه و رزماری (CognoBlend) دوبار در روز به مدت ۵ هفته همراه با درمان استاندارد نسبت به درمان استاندارد به تنهایی، علائم را در افراد مبتلا به عملکرد ضعیف ذهنی  مرتبط با بیماری های کبدی بهتر بهبود می بخشد.
 • بافت اسکار بیش از حد (keloids): برخی شواهد وجود دارند  که نشان می دهند به کار بردن عصاره ای از آب قاشقی، که تحت عنوان madecassol  شناخته شده است،روی پوست ممکن است به کاهش بافت اسکار کمک کند.
 • قرمز و پوسته پوسته شدن پوست (پسوریازیس):  برخی شواهد پیشنهاد می کنند که به کار بردن آب قاشقی روی پوست ممکن است به کاهش علائم  پسوریازیس کمک کند.
 • اسکار: تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که به کار بردن یک کرم خاص از آب قاشقی (Alpha centella, not available in the U.S)روی پوست دو بار در روز به مدت شش تا هشت هفته بعد از برداشتن  بخیه ممکن است به کاهش اسکار کمک کند.
 • شیستوزومیازیس: برخی شواهد نشان می دهند که تزریق آب قاشقی توسط یک متخصص در امور سلامت میتواند به زخمهای مثانه ای که توسط یک عفونت انگلی به نام شیستوزومیازیس ایجاد شده است، کمک کند.
 • خطوط استریا ناشی از بارداری: تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که استعمال یک ترکیب خاص از آب قاشقی، ویتامین E و یک ترکیب کلاژنی در یک  کرم (Trofolastin, not available in the U.S) بصورت روزانه طی  ۶ ماه آخر بارداری میتواند به کاهش خطوط استریا کمک کند. همچنین  برخی شواهد دیگر نشان می دهند که یک ترکیب خاص دیگر از آب قاشقی، ویتامین E ،اسیدهای چرب ضروری، هیالورونیک اسید، الاستین و منتول در یک پماد (Verum, not available in the U.S) می‌تواند به  جلوگیری از خطوط استریا طی بارداری کمک کند.
 • بهبود زخم: برخی شواهد پیشنهاد می کنند که استعمال آب قاشقی روی پوست ممکن است به بهبود زخم کمک کند.
 • خستگی.
 • اضطراب.
 • سرماخوردگی و آنفولانزا.
 • گرمازدگی.
 • التهاب لوزه.
 • عفونت های مجاری ادراری.
 • هپاتیت.
 • یرقان.
 • اسهال.
 • سوء هاضمه.
 • سایر مشکلات.

شواهد بیشتری نیاز است تا بتوان آب قاشقی را برای موارد استفاده ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی آب قاشقی


مصرف موضعی آب قاشقی روی پوست در زنان باردار ممکن است بی‌خطر باشد. با این وجود اطلاعات کافی در مورد ایمنی مصرف خوراکی آب قاشقی طی بارداری وجود ندارد. اگر شما باردار هستید از مصرف خوراکی آب قاشقی بپرهیزید. همچنین اطلاعات قابل اطمینان کافی درباره ایمنی مصرف  آب قاشقی طی دوران شیردهی وجود ندارد. اگر در دوران شیردهی قرار دارید، از مصرف هرنوع فراورده آب قاشقی بپرهیزید.

-توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: مصرف موضعی آب قاشقی روی پوست در زنان باردار ممکن است ایمن باشد. با این وجود اطلاعات کافی در مورد ایمنی مصرف خوراکی آب قاشقی طی بارداری وجود ندارد. اگر شما باردار هستید از مصرف خوراکی آب قاشقی بپرهیزید. همچنین اطلاعات قابل اطمینان کافی درباره ایمنی مصرف  آب قاشقی طی دوران شیردهی وجود ندارد. اگر در دوران شیردهی قرار دارید، از مصرف هرنوع فراورده آب قاشقی بپرهیزید.
 • بیماری های کبدی: این نگرانی وجود دارد که  آب قاشقی ممکن است آسیب کبدی ایجاد کند. افرادی که مبتلا به یک بیماری کبدی مانند هپاتیت هستند، باید از مصرف این گیاه بپرهیزند چرا که می‌تواند مشکلات کبدی را بدتر کند.
 • جراحی: در صورتی که آب قاشقی با داروهایی که طی جراحی و بعد از آن استفاده می شوند ترکیب شود، میتواند باعث خواب آلودگی بیش از حد شود. مصرف آب قاشقی را حداقل دو هفته قبل از یک عمل جراحی از پیش تعیین شده قطع کنید.

تداخلات آب قاشقی


-تداخلات جدی، این داروها را همزمان مصرف نکنید:

 • داروهای آرامبخش (سرکوب کننده های سیستم عصبی مرکزی):  مقادیر زیاد آب قاشقی ممکن است باعث خواب آلودگی شود. داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند سداتیو (آرامبخش)  نامیده می شوند. مصرف آب قاشقی همراه با داروهای سداتیو ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود.

برخی داروهای سداتیو شامل کلونازپام (Klonopin)، لورازپام (Ativan)، فنوباربیتال (Donnatal)، زولپیدم (Ambien)  و غیره می شوند.

-تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

 • داروهایی که میتوانند به کبد آسیب بزنند( داروهای هپاتوتوکسیک): آب قاشقی می تواند به کبد آسیب بزند. بنابراین مصرف آن همراه با داروهایی که آنها نیز می توانند به کبد آسیب وارد کنند خطر آسیب کبدی را بالا میبرد.

برخی داروهایی که می توانند آسیب کبدی ایجاد کنند شامل استامینوفن (Tylenol و غیره)، آمیودارون (Cordarone)، کاربامازپین (Tegretol)، ایزونیازید (INH)،  متوترکسات (Rheumatrex)، متیل دوپا (Aldomet)، فلوکونازول (Diflucan)،ایتراکونازول (Sporanox)، اریترومایسین (Erythrocin، Iloson و غیره)، فنی توئین (Dilantin)، لوواستاتین (Mevacor)،پراواستاتین (Pravachol)، سیموستاتین (Zocor) و غیره میشوند.

مقدار مصرفی مجاز آب قاشقی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی