آلاله

آلاله

بررسی اجمالی خواص آلاله


آلاله یک گیاه است. ریشه ی زیرزمینی آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

این گیاه برای مشکلات گوارشی، عفونت های انگلی شامل لشمینیا و تریکومونیازیس و مشکلات پوستی یا پوست صدفی(psoriasis)، استفاده می شود.

چگونه عمل میکند؟

این گیاه احتمالا اسید معده را افزایش می دهد. همچنین به نظر میرسد که اثرات آنتی باکتریال هم داشته باشد.

 

موارد استفاده آلاله


مدارک ناکافی: کشکلات گوارشی. لشمنیازیس( یک عفونت انگلی است که روی پوست اثر می گذارد). تریکومونیازیس( یک عفونت انگلی است که به صورت جنسی منتقل می شود). سوریازیس(psoriasis)(یک مشکل پوستی). مشکلات دیگر. مدارک بیشتری مورد نیاز است تا بتوان اثربخشی این گیاه را برای برای موارد استفاده ی ذکر شده تایید کرد.

عوارض جانبی آلاله


اطلاعات کافی برای اینکه بدانیم آلاله در مقادیر دارویی بی خطر است وجود ندارد. این گیاه برای نوزادان تازه متولد شده خطرناک است.

هشدار ها و هشدار های ویژه:

کودکان: این گیاه برای کودکان خطرناک است. حاوی ماده ی شیمیایی به نام بربرین است که می تواند سطح بیلی روبین را در نوزادان افزایش دهد.بیلی روبین ماده ای شیمیایی است که توسط کبد دفع می شود، مقادیر زاد این ماده در نوزادان به خصوص نوزادی که زودتر از موعد متولد شده اند می تواند آسیب های مغزی متعددی ایجاد کند.

بارداری و دوران شیردهی: این گیاه در دوران بارداری خطرناک است.ماده ای شیمیایی به نام بربرین دارد که به نظر میرسد می تواند از جفت عبور کند و باعث جنین در حال رشد شود. آسیب مغزی مرتبط با ازدیاد بیلی روبین در نوزادان در معرض بربرین، پیشرفت کرده است. مطالعات اولیه نشان داده است که نوزاد زنان بارداری که در سه ماهه اول بارداری آلاله مصرف کرده اند، ریسک داشتن نقص مادرزادی موثر بر سیستم عصبی مرکزی افزایش پیدا می کند.

همچنین در دوران شیردهی هم خطرناک مصرف این گیاه خطرناک است. بربرین و سایر مواد شیمیایی مضر موجود در این گیاه می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

تداخلات آلاله


آلاله با سیکلوسپورین( نورال، ساندیمیون) تداخلات حد متوسط دارد و باید در صورت مصرف محتاط بود.

بدن سیکلوسپورین را برای خلاص شد از دست آن می شکند. این گیاه احتملا سرعت تجزیه ی سیکلوسپورین(نورال، ساندایمیون) را کاهش می دهد. این می تواند باعث افزایش مقدار سیکلوسپورین(نورال و ساندایمیون) در بدن و به صورت بالقوه باعث افزایش عوارض جانبی شود.

داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند با این گیاه تداخل دارند.

بعضی از دارو ها توسط کبد تغییر می کنند و شکسته می شوند. این گیاه احتمالا سرعت شکسته شدن سریع بعضی از دارو ها را در کبد کاهش می دهد. مصرف طولانی مدت این گیاه با داروهایی که در کبد شکسته می شوند ممکن است تاثیرات و عوارض جانبی بعضی دارو ها را افزایش دهد. قبل از مصرف آلاله، در صورت مصرف هر نوع دارویی که توسط کبد تغییر پیدا میکند، با هر فرد حرفه ای در حوزه سلامت مشورت کنید.

مقدار مصرفی مجاز آلاله


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
پوریا پشنگه
پوریا پشنگه