گیاه گالگا

گیاه گالگا

بررسی اجمالی خواص گیاه گالگا


گالگا یک گیاه دارویی است (اسم رایج گیاه به انگلیسی، gota's rue می باشد و نام علمی آن، Galega officinalis است). از قسمت هایی که در بالای سطح زمین رشد می کند، برای ساخت دارو استفاده می شود. مراقب باشید از لحاظ نوشتاری (Galega officinalis) با (Ruta graveolens) اشتباه گرفته نشود  

از گیاه گالگا در کنار درمان های سنتی، برای درمان دیابت و همچنین به عنوان ادرارآور استفاده می شود.

این گیاه در ترکیب با گیاهان دارویی دیگر، برای تحریک غده آدرنال و پانکراس استفاده می شود؛ همچنین برای محافظت (تقویت) کبد، برای مشکلات هضم و شروع جریان شیر مادر استفاده می شود. بعضی از افراد از ترکیبات گیاهی که شامل گالگا هم است، به عنوان تونیک و برای تصفیه خون استفاده می کنند.

 

چگونه عمل می کند؟

گالگا شامل مواد شیمیایی می باشد که ممکن است قند خون را در لوله آزمایش کاهش دهد.  اما مشخص نیست هنگام مصرف توسط مردم نیز این اثر مشاهده شود.

موارد استفاده گیاه گالگا


اطلاعات ناکافی برای:

  • دیابت
  • تصفیه خون
  • مشکلات هضم
  • کاربردهای دیگر

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان گیاه گالگا را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی گیاه گالگا


اطلاع کافی درباره ی ایمن بودن گالگا وجود ندارد. هیچ اثر زیان آوری در انسان گزارش نشده است، اما مسمومیت کشنده در حیوانات علفخواری که مقدار زیادی از این گیاه را مصرف کرده اند، اتفاق افتاده است. 

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اطمینانی درباره ی امنیت مصرف گالگا هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. برای اطمینان از مصرف آن در این مواقع خوددارd کنید. 

شرایط خونریزی: این گیاه ممکن است فرایند انعقاد خون را کند کرده و احتمال خونریزی را افزایش دهد. در تئوری، این گیاه ممکن است اختلالات خونریزی را بدتر کند. 

دیابت: گالگا ممکن است سطح قند خون را در بعضی از افراد کاهش دهد.  مراقب علائم کمبود قند خون  باشید و اگر دیابت دارید و همزمان از این گیاه استفاده می کنید، قند خون خود را به دقت کنترل کنید. 

عمل جراحی: گالگا ممکن است بر روی سطح قند خون تاثیر داشته باشد. نگرانی هایی در مورد اثر گذاشتن برروی کنترل قند خون هنگام و بعد از جراحی وجود دارد. از استفاده از گالگا حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات گیاه گالگا


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

  • تداخل با داروهای مصرفی برای دیابت (داروهای ضددیابت)

گالگا ممکن است باعث کاهش قند خون شود. داروهای دیابتی نیز برای کاهش قند خون استفاده می شوند. مصرف همزمان داروهای ضددیابتی با گالگا ممکن است باعث شود قند خون شما بیش از حد کاهش یابد. قند خون خود را به دقت کنترل کنید. دوز مصرفی داروهای ضددیابتی شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند. 

مقدار مصرفی مجاز گیاه گالگا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری