انیسون

انیسون

بررسی اجمالی خواص انیسون


انیسون یک گیاه است که از دانه (میوه) و روغن، و به میزان کمی ریشه و برگ آن، برای ساخت دارو استفاده می شود.

انیسون برای موارد زیر استفاده می شود:

ناراحتی معده، گاز روده، "آبریزش بینی"، و به عنوان اکسپکتورانت برای افزایش سرفه خلط دار، به عنوان دیورتیک جهت افزایش جریان ادرار، محرک اشتها، در زنان برای افزایش جریان شیر در دوران شیردهی، شروع قاعدگی، درمان ناراحتی قاعدگی یا درد، تسهیل زایمان، و افزایش میل جنسی، در مردان برای درمان نشانه های "یائسگی مردانه''. درمان تشنج، وابستگی نیکوتین، مشکلات خواب (بی خوابی)، آسم و یبوست.

بعضی از افراد این گیاه را به طور مستقیم بر روی پوست خود برای درمان شپش، گال و پسوریازیس استعمال می کنند.

در غذاها، از انیسون به عنوان یک عامل طعم دهنده استفاده می کنند. طعم شیرین و معطری دارد که شبیه طعم شیرین بیان می باشد. معمولا در الکل ها و لیکورها (نوشابه الکلی) مانند انیست و اوزو استفاده می شود. همچنین از آن در محصولات لبنی، ژلاتین، گوشت، آب نبات و خوشبو کننده های تنفسی استفاده می کنند.

در صنعت، انیسون اغلب به عنوان رایحه در صابون، کرم، عطر و عنبرچه (کیسه های عطر که در لباس میگذارند) استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

مواد شیمیایی موجود در این گیاه ممکن است اثرات شبیه استروژن داشته باشند و همچنین ممکن است به عنوان حشره کش ها عمل کنند.

موارد استفاده انیسونانیسون امکان دارد برای مورد زیر موثر باشد:

 • ناراحتی قاعدگی. برخی از مطالعات بالینی نشان می دهد که مصرف یک محصول خاص حاوی انیسون، زعفران و دانه کرفس (SCA، آزمایشگاه گیاه پزشکی گل دارو) باعث کاهش شدت و مدت زمان درد در طی دوره قاعدگی می شود.

اطلاعات ناکافی برای مصرف انیسون در موارد زیر وجود دارد:

 • آسم. تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن یک فنجان چای حاوی انیسون، بابونه آلمانی، زعفران، رازیانه، زیره سیاه، شیرین بیان، هل و سیاه دانه، موجب کاهش سرفه و ناراحتی خواب در افراد مبتلا به آسم آلرژیک می شود.
 • یبوست. تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن چای گیاهی حاوی انیسون، رازیانه، میوه آقطی و سنا در برخی افراد باعث بهبود یبوست می شود.
 • شپش. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از اسپری حاوی روغن انیسون، روغن نارگیل و روغن یلانگ یلانگ به پوست سر کمک می کند تا از شپش سر رهایی یابد. اثر اسپری ترکیبی روغن انیسون نسبت به اسپری حاوی مواد شیمیایی پرمترین، مالاتیون، پیپرونیل، بوتوکساید و ایزودودکان قابل مقایسه می باشد.

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان انیسون را برای موارد استفاده‌ی زیر موثر شمرد:

 • شروع دوره های قاعدگی
 • افزایش شیر مادر
 • افزایش میل جنسی
 • گال (جرب)
 • پسوریازیس
 • سرفه
 • اسپاسم
 • سایر مشکلات

عوارض جانبی انیسون


عوارض جانبی:
انیسون برای بسیاری از بزرگسالان زمانی که به صورت خوراکی و در مقادیری که به طور معمول در غذاها یافت می شود مصرف شود احتمالا بی خطر است. اطلاعات کافی برای دانستن اینکه این گیاه می تواند به صورت خوراکی در مقادیر دارویی بی خطر باشد، وجود ندارد.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

 • بارداری و شیردهی: انیسون برای خانم های باردار و شیرده زمانی که به عنوان بخشی از رژیم غذایی معمول استفاده شود احتمالا بی خطر است. اما این موضوع شناخته شده نیست که مصرف آن در زمان بارداری یا هنگام شیردهی در مقادیر دارویی بالاتر بی خطر باشد. مقادیر غذایی را مصرف کنید.
 • کودکان: این گیاه برای اکثر کودکان زمانی که به صورت خوراکی و در مقادیری که به طور معمول در غذاها یافت می شود مصرف شود، احتمالا بی خطر است.  زمانی که به پوست سر در ترکیب با سایر گیاهان، در کوتاه مدت استفاده شود، امکان دارد بی خطر باشد. اطلاعات کافی برای دانستن اینکه آیا انیسون می تواند به صورت خوراکی در مقادیر دارویی بی خطر باشد، وجود ندارد.
 • آلرژی: انیسون ممکن است واکنش های آلرژیک را در برخی از افراد که به گیاهان دیگری شبیه به آن حساسیت دارند، ایجاد کند. گیاهانی که شبیه به انیسون هستند عبارتند از مارچوبه، زیره سیاه، کرفس، گشنیز، زیره سبز، شوید و رازیانه.
 • بیماری های حساس به هورمون مانند سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئید رحم: انیسون ممکن است مانند استروژن عمل کند. اگر شرایطی دارید که با قرار گرفتن در معرض استروژن ممکن است بدتر شود، از انیسون استفاده نکنید.

                 

تداخلات انیسون


تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

 • قرص های ضد بارداری: برخی از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. انیسون ممکن است برخی از اثرات مشابه استروژن داشته باشد. اما  این گیاه مانند استروژن موجود در قرص های کنترل بارداری قوی نیست. مصرف انیسون همراه با قرصهای کنترل بارداری ممکن است اثر قرصها را کاهش دهد. اگر قرص های ضد بارداری همراه با انیسون مصرف کنید، از یک فرم دیگر پیشگیری مانند کاندوم استفاده کنید.

برخی از قرص های ضد بارداری شامل اتینیل استرادیول و لوونورژسترل (سه فاز)، اتینیل استرادیول و نوراتیندرون (Ortho-Novum 1/35، Ortho Novum 7/7/7) و غیره هستند.

 • استروژنها: مقادیر زیاد انیسون ممکن است برخی از اثرات مشابه استروژن را داشته باشد. اما مقادیر زیاد آن به اندازه قرص های استروژن قوی نیست. مصرف این گیاه همراه با قرص های استروژن ممکن است اثرات قرص ها را کاهش دهد.

برخی از قرص های استروژن عبارتند از استروژن های کانجوگیت اسبی (پرمارین)، اتینیل استرادیول، استرادیول و غیره.

 • تاموکسیفن (نولوادکس): برخی از انواع سرطان ها تحت تأثیر هورمون ها در بدن قرار دارند. سرطان های حساس به استروژن سرطان هایی هستند که تحت تاثیر سطوح استروژن در بدن قرار دارند. تاموکسیفن برای کمک به درمان و جلوگیری از این نوع سرطان ها استفاده می شود. به نظر می رسد انیسون هم سطح استروژن موجود در بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. با اثر بر روی استروژن در بدن، این گیاه می تواند اثربخشی تاموکسیفن را کاهش دهد. اگر تاموکسیفن مصرف می کنید، از مصرف انیسون اجتناب کنید.

مقدار مصرفی مجاز انیسون


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر طناز خسروی
دکتر طناز خسروی