گلوکوز آمین هیدروکلرید

گلوکوز آمین هیدروکلرید

گلوکوز آمین یک آمینو قند است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. همچنین در صدف نرم تنان یافت می شود یا در آزمایشگاه ساخته می شود. گلوکوز آمین هیدروکلرید یکی از انواع گلوکوز آمین می باشد.

برچسب دارویی گلوکوزآمین را به دقت چک کنید زیرا انواع مختلف گلوکوز آمین به صورت مکمل وجود دارد. این مکمل ها حاوی گلوکوز آمین سولفات، گلوکوز آمین هیدروکلرید و ان-استیل گلوکوز آمین می باشند. این مواد شیمیایی دارای شباهت هایی هستند. اما ممکن است مصرف آنها به صورت مکمل دارای اثر مشابه نباشد. بسیاری از تحقیقات علمی بر روی گلوکوز آمین سولفات انجام شده است. به مونوگراف جداگانه جهت گلوکوز آمین سولفات مراجعه کنید. اطلاعات این مونوگراف در مورد گلوکوز آمین هیدروکلرید است. 

مکمل های غذایی حاوی گلوکوز آمین می باشند دارای اجزای اضافی هستند. این اجزای اضافی معمولا کندروتین سولفات، ام اس ام، غضروف کوسه می باشند. برخی معتقدند که ترکیب گلوکوز آمین با اجزای اشاره شده بهتر از مصرف گلوکوز آمین به تنهایی عمل می کند. البته تا کنون محققین هیچگونه مدرکی مبنی بر اثر مفید این اجزای اضافی پیدا نکرده اند.

فرآورده های حاوی گلوکوز آمین با فرآورده های حاوی گلوکوز آمین و کندروتین تفاوت زیادی دارند. برچسب برخی از این مکمل ها دقیقا مشخص نیست که حاوی چه اجزایی هستند. تفاوت آنها از ۲۵ % تا ۱۱۵% می باشد. برخی از فرآورده ها برچسب گلوکوز آمین سولفات خورده اند در حالی که درواقع حاوی گلوکوز آمین هیدروکلرید می باشند که به آنها سولفات اضافه شده است. این دسته از فرآورده ها اثرات متفاوت از فرآورده های حاوی گلوکوز آمین سولفات دارند. 

گلوکوز آمین هیدروکلرید جهت التهاب مفاصل و استخوان، روماتیسم مفصلی، گلوکوم، اختلال فک به نام اختلال مفصل گیجگاهی-فک، درد مفاصل، کمردرد، کاهش وزن استفاده می شود.

گلوکوز آمین هیدروکلرید به همراه کندروتین سولفات، غضروف کیسه و کافور بصورت موضعی جهت التهاب مفاصل و استخوان استفاده می شود. 

گلوکوز آمین هیدروکلرید بصورت تزریق داخل وریدی و کوتاه مدت جهت التهاب مفاصل و استخوان استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

گلوکوز آمین جهت ساخت بالشت اطراف مفصل استفاده می شود. در بیماری التهاب استخوان و مفاصل، این بالشت نازک و سفت می شود. مصرف گلوکوز آمین هیدروکلرید به عنوان مکمل ممکن است مواد لازم جهت ترمیم بالشت را تامین کند. 

برخی از محققین معتقدند که گلوکوز آمین هیدروکلرید ممکن است به اندازه گلوکوز آمین سولفات موثر نباشد. آنها معتقدند جز سولفات گلوکوز آمین سولفات یک فاکتور مهم می باشد زیرا سولفات جهت ساخت غضروف مورد نیاز می باشد. 

اطلاعات ناکافی برای

بالا بودن کلسترول: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوکوز آمین هیدروکلرید اثری بر سطح کلسترول و تری گلیسیرید در افراد دارای کلسترول بالا ندارد. 

بیماری استخوان و مفاصل (کاشین بک): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف گلوکوز آمین هیدروکلرید به همراه کندروتین سولفات درد را کاهش می دهد و سبب بهبودی وضعیت جسمانی در بزرگسالان مبتلا به اختلال کاشین بک می شود. اثرات گلوکوز آمین سولفات بر روی علایم بیماری کاشین بک متفاوت می باشد. 

درد زانو: برخی از شواهد اولیه نشان می دهد که گلوکوز آمین هیدروکلرید به کاهش درد زانو به علت آسیب کمک می کند. 

التهاب مفاصل و استخوان: شواهد متنقاضی جهت اثربخشی گلوکوز آمین هیدروکلرید بر التهاب مفاصل و استخوان وجود دارد. بسیاری از شواهد حاصل در خصوص گلوکوز آمین هیدروکلرید از مطالعه بر روی فرآورده مخصوص CosaminDS بدست آمده است. این فرآورده حاوی گلوکوز آمین هیدروکلرید، کندروتین سولفلت، آسکوربات منگنز می باشد. برخی از شواهد نشان می دهند که این فراورده می تواند سبب کاهش درد در افراد مبتلا به التهاب مفاصل و استخوان شود. این فرآورده ممکن است در افراد مبتلا به التهاب مفاصل ملایم تا متوسط موثرتر از التهاب مفاصل شدید می باشد. یک فراورده دیگر حاوی گلوکوز آمین هیدروکلرید، کندروتین سولفات، کورستین گلیکوزاید  (Gurukosamin & Kondoroichin, Suntory Wellness Ltd., Tokyo, Japan)، نیز ممکن است سبب بهبود علایم التهاب مفاصل و استخوان شود. 

نتایج تحقیقات در خصوص مصرف گلوکوز آمین هیدروکلرید و کندروتین سولفات متفاوت است. برخی از شواهد نشان می دهند که مصرف فرآورده مخصوص حاوی گلوکوز آمین هیدروکلرید و کندروتین سولفات (Droglican, Bioiberica S.A., Barcelona, Spain) درد زانو را در افراد مبتلا به التهاب مفاصل و استخوان کاهش می دهد. البته، سایر تحقیقات نشان می دهد که فرمولاسیون حاوی گلوکوز آمین هیدروکلرید و کندروتین سولفات در کاهش درد زانو موثر نمی باشد. بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که مصرف گلوکوز آمین هیدروکلرید به تنهایی در کاهش درد موثر نمی باشد. 

تحقیقات بیشتری بر روی گلوکوز آمین سولفات در مقایسه با گلوکوز آمین هیدروکلرید انجام شده است. این فرضیه وجود دارد که گلوکوز آمین سولفات ممکن است از گلوکوز آمین هیدروکلرید جهت التهاب مفاصل و استخوان موثرتر باشد. بسیاری از تحقیقات که این دو فرم را مقایسه کرده اند، هیچ تفاوتی نشان ندادند. البته برخی از محققین کیفیت این تحقیقات انجام شده را زیر سوال بردند. 

روماتیسم مفصلی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که یک فرآورده مخصوص گلوکوز آمین هیدروکلرید  (Rohto Pharmaceuticals Co.) به همراه داروهای نسخه ای، درد را در مقایسه با گروه کنترل کاهش می دهد. البته به نظر نمی رسد این فرآورده التهاب را کاهش دهد. 

اختلال مفصل گیجگاهی فکی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف دو بار در روز ترکیب گلوکوز آمین هیدروکلرید، کندروتین سولفات، کلسیم آسکوربات، درد و التهاب و همچنین صدا در فک را در این دسته از افراد کاهش می دهد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند

  • کمردرد
  • گلوکوم
  • کاهش وزن
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی