جینکو

جینکو

جینکو یک درخت بزرگ با برگ های بادیزنی شکل است. با وجود اینکه این گیاه بومی برخی از نواحی آسیا مثل چین، ژاپن و کره می باشد، از سال ۱۷۳۰ در اروپا و از سال ۱۷۸۴ در آمریکا کشت داده می شود. 

برگ جینکو بصورت خوراکی جهت اختلالات حافظه مثل بیماری آلزایمر استفاده می شود. همچنین جهت شرایطی که به دلیل کاهش جریان خون در مغز بخصوص در افراد پیر اتفاق می افتد، استفاده می شود. این شرایط شامل کاهش حافظه، سردرد، زنگ زدن در گوش، اختلال تمرکز، عدم تعادل روحی، اختلال شنوایی می باشد. برخی از مردم جینکو را برای سایر مشکلات مربوط به گردش خون مثل درد ساق پا هنگام راه رفتن (لنگش پا) و سندروم رینود (پاسخ دردناک به سرما بخصوص در انگشتان دست و پا) استفاده می کنند. 

برگ جینکو جهت اختلالات فکر کردن مربوط به بیماری لایم، شیمی درمانی و افسردگی نیز استفاده می شود. 

برخی از مردم جینکو را جهت مشکلات جنسی استفاده می کنند. جهت رفع مشکلات جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی به نام SSRI استفاده می شود. 

جینکو جهت موارد زیر نیز استفاده می شود: 

افزایش فشار داخل چشم، مشکلات چشمی ناشی از دیابت، تحلیل عضلانی وابسته به سن، بیش فعالی، اوتیسم، مشکلات قلبی، بالا بودن کلسترول، سندروم پیش از قاعدگی، اسهال خونی، سندروم خستگی مزمن، اسکیزوفرنی، پیشگیری از افسردگی زمستانه، پیشگیری از کوه گرفتگی و پیر شدن، کنترل اسید معده، بهبود کارایی کبد و کیسه صفرا، کنترل فشار خون، آسم، آلرژی، برونشیت، اختلالات سیستم عصبی مرکزی. 

موارد استفاده جینکو بسیار می باشد و این می تواند به دلیل قدیمی بودن این گیاه باشد. جینکو یکی از قدیمی ترین گونه های موجود در جهان می باشد. درخت جینکو می تواند ۱۰۰۰ سال عمر کند. مصرف جینکو جهت آسم و برونشیت ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح معرفی شده است. 

در صنایع از عصاره برگ جینکو در تولید مواد آرایشی استفاده می شود. دانه جینکو که گوشته آن جدا شده است، بو داده می شود و به عنوان یک غذای خوشمزه در ژاپن و چین مصرف می شود. 

چگونه عمل می کند؟

به نظر می رسد جینکو باعث بهبود جریان خون می شود در اینصورت به بهبود کارایی چشم، مغز، گوش و پا کمک می کند. جینکو ممکن است با ایجاد تغییر در فرآیندهای ذهنی، پیشرفت آلزایمر را آهسته کند. 

جینکو حاوی مواد شیمیایی است که به کشتن باکتری و قارچ عامل عفونت کمک می کند. دانه های آن حاوی مواد شیمیایی می باشد که ممکن است موجب تشنج و از دست رفتن هوشیاری شود. 

جینکو ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

اضطراب: تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص حاوی عصاره جینکو (EGb 761, Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) به مدت ۴ هفته علایم اضطراب را کاهش می دهد.

کارایی ذهنی: نتایج تحقیقات در خصوص اثر جینکو بر کارایی ذهنی متناقض است. بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که جینکو می تواند اندکی موجب بهبود کارایی ذهن، سرعت فکر کردن، و تمرکز در افراد سالم شود. مصرف روزانه دزهای ۱۲۰-۲۴۰ میلی گرم جینکو ممکن است بیشتر یا به اندازه دزهای بالاتر تا ۶۰۰ میلی گرم موثر باشد. برخی از تحقیقات اثر جینکو را به همراه سایر مکمل ها مورد بررسی قرار داده اند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف جینکو به همراه جینسینگ پاناکس یا کدنپسیس می تواند بهتر از مصرف هر یک از اجزا به تنهایی موجب بهبود کارایی ذهن شود.  البته یک فرآورده مخصوص حاوی جینکو و جینسینگ پاناکس  (Gincosan, Pharmaton Natural Health Products) به بهبود کارایی ذهنی و فکرکردن در خانم های یائسه کمک نمی کند. همچنین مصرف فرآورده حاوی جینکو و براهمی (Blackmores Ginkgo Brahmi) به بهبود حافظه یا توانایی حل مسئله در افراد سالم کمکی نمی کند. 

فراموشی یا زوال عقل (دمانس): برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی فرآورده عصاره برگ جینکو اندکی به بهبود علایم آلزایمر، دمانس عروقی یا دمانس مخلوط کمک می کند. البته این نگرانی وجود دارد که یافته های حاصل از تحقیقات اولیه قابل اعتماد نباشد. با وجود اینکه مطالعات بالینی نشان می دهند که جینکو ممکن است به بهبود علایم آلزایمر و سایر انواع دمانس کمک کند، مشخص کردن اینکه کدام دسته از افراد از مصرف این فرآورده سود می برند، مشکل است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه فرآورده عصاره برگ جینکو به نام EGb761 به مدت ۲۲-۲۴ (Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) به اندازه دنپزیل جهت درمان آلزایمر ملایم تا متوسط مفید باشد. البته سایر تحقیقات نشان می دهند که عصاره برگ جینکو ممکن است کمتر از دنپزیل  و تکرین موثر باشد. جینکو به درمان انواع دمانس کمک می کند، اما از آن جلوگیری نمی کند. 

مشکلات بینایی در افراد مبتلا به دیابت: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف خوراکی عصاره برگ جینکو به بهبود بینایی در افراد مبتلا به آسیب شبکیه ناشی از دیابت کمک می کند. 

افزایش فشار چشم (گلوکوم): به نظر می رسد مصرف خوراکی عصاره برگ جینکو به مدت ۱۲.۳  سال به بهبود گلوکوم کمک می کند. البته تحقیقات نشان می دهند که مصرف جینکو به مدت ۴ هفته از پیشرفت گلوکوم جلوگیری نمی کند. 

درد پا به هنگام راه رفتن به دلیل جریان خون کم ( بیماری عروق محیطی): تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره برگ جینکو موجب می شود میزان فاصله ای که این دسته از افراد می توانند بدون درد راه بروند، افزایش یابد. مصرف جینکو ممکن است خطر نیاز به جراحی را کاهش دهد. البته این دسته از افراد ممکن است نیاز داشته باشند حداقل ۲۴ هفته جینکو استفاده کنند تا اثر درمان مشاهده شود. 

سندروم پیش از قاعدگی: در صورتی که عصاره برگ جینکو به صورت خوراکی از روز ۱۶ دوره جنسی تا روز ۵ دوره جنسی بعد استفاده شود، ممکن است علایم سندروم پیش از قاعدگی مثل سفتی سینه کاهش یابد. 

شیزوفرنی: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه جینکو به همراه داروهای رایج شیزوفرنی، علایم بیماری را کاهش می دهد. همچنین ممکن است عوارض جانبی وابسته به داروهای ضدجنون را کاهش دهد. به عنوان مثال یک اختلال حرکتی به نام دیسکینزی تاخیری توسط برخی از داروهای ضد جنون ایجاد می شود. تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص عصاره جینکو  (EGb 761, Yi Kang Ning, Yang Zi Jiang Pharmaceuticals Ltd., Jiangsu, China) شدت دیسکینزی تاخیری را در افراد مصرف کننده داروهای ضد جنون کاهش می دهد. 

سرگیجه و گیجی: مصرف خوراکی عصاره برگ جینکو ممکن است علایم سرگیجه و اختلالات تعادلی را کمتر کند. 

جینکو ممکن است در موارد زیر موثر نباشد: 

فراموشی وابسته به افزایش سن: برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف عصاره برگ جینکو ممکن است اندکی سبب بهبودی حافظه و کارایی ذهن در افراد مبتلا به فراموشی وابسته به سن شود. البته بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که مصرف خوراکی عصاره برگ جینکو سبب بهبودی حافظه و توجه در افراد ذیل نمی شود: افراد پیر با کارایی ذهنی و حافظه ای نرمال، افراد پیر با مشکلات ذهنی و حافظه ای خفیف، افراد مبتلا به دمانس (زوال عقل) یا کاهش حافظه به دلیل پیری. جینکو همچنین از پیشرفت کاهش حافظه به دلیل افزایش سن جلوگیری نمی کند. 

ناتوانی جنسی به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی: بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که مصرف عصاره برگ جینکو ممکن است به بهبود ناتوانی جنسی ناشی از مصرف ضد افسردگی ها کمک کند. البته تحقیقات جدیدتر این اثر را اثبات نمی کنند. 

مشکلات ذهنی ناشی از شیمی درمانی: تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۲ بار در روز یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو EGb 761 (Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals)، که قبل از سیکل دوم شیمی درمانی آغاز شود و تا ۱ ماه پس از آن ادامه یابد، از مشکلات ذهنی وابسته به شیمی درمانی در افراد تحت درمان جهت سرطان سینه جلوگیری نمی کند. 

بالا بودن فشار خون: تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو (EGb 761) به مدت ۶ سال فشار خون را در افراد مسن مبتلا به پرفشاری خون کاهش نمی دهد. 

ام اس: مصرف عصاره برگ جینکو یا جینکولید بی (یک ترکیب شیمیایی مخصوص موجود در عصاره برگ جینکو)، تاثیری در بهبودی کارایی ذهنی در افراد مبتلا به ام اس ندارد. 

افسردگی فصلی: مصرف عصاره برگ جینکو در پیشگیری از افسردگی وابسته به فصل سرما نقشی ندارد. 

زنگ زدن در گوش: مصرف عصاره برگ جینکو در بهبودی علایم زنگ زدن در گوش نقشی ندارد. 

جینکو احتمالا در موارد زیر موثر نیست: 

بیماری قلبی: مصرف یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو (EGb 761, Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) خطر حمله قلبی، درد قفسه سینه و سکته را در افراد میانسال کاهش نداده است.

مدارک کافی جهت مصرف جینکو در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد: 

کاهش بینایی به دلیل افزایش سن (دژنراسیون ماکولا یا تخریب لکه زرد): تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف عصاره برگ جینکو ممکن است به بهبود بینایی و فاصله دید در افراد مبتلا به این بیماری کاهش دهد. 

آبریزش حساسیتی (تب یونجه): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف قطره چشمی (Trium, SOOFT) حاوی عصاره برگ جینکو و هیالورونیک اسید، ۳ بار در روز و به مدت ۱ ماه، علایم آبریزش، تورم و ترشح را در افراد مبتلا به آبریزش حساسیتی کاهش می دهد. 

کوه گرفتگی: نتایج تحقیقات در خصوص اثر جینکو بر کوه گرفتگی متناقض است. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف عصاره برگ جینکو ۴ روز قبل از صعود، علایم کوه گرفتگی را کاهش می دهد. البته سایر تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص (GK501, Pharmaton Natural Health Products) یک تا دو روز قبل از صعود، علایم کوه گرفتگی را کاهش نمی دهد. 

آسم: تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص (AKL1, AKL International Ltd) حاوی جینکو، زنجبیل و پیکروزیا، ۲ بار در روز و به مدت ۱۲ هفته، باعث بهبود کارایی ریه و علایم آسم در افراد مبتلا به آسم نمی شود. 

بیش فعالی: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف یک فرآورده مخصوص  (AD-fX, CV Technologies, Canada) حاوی عصاره برگ جینکو و جینسینگ آمریکایی در کودکان ۳-۱۷ ساله ممکن است به بهبود علایم بیش فعالی مثل اضطراب، فعالیت زیاد یا بی باکی کمک کند. البته سایر تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده دیگر عصاره برگ جینکو (Ginko T.D., Tolidaru Pharmaceuticals) در کودکان ۶-۱۴ ساله، در مقایسه با مصرف متیل فنیدیت، کمکی به درمان بیش فعالی نمی کند. 

اوتیسم: تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو Ginko T.D. Tolidaru Pharmaceuticals)، روزانه و به مدت ۱۰ هفته به همراه داروهای رایج اوتیسم، به بهبود علایم اوتیسم در کودکان کمکی نمی کند.

نارسایی انسدادی مزمن ریوی: تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص (AKL1, AKL International Ltd) حاوی عصاره برگ جینکو، زنجبیل و پیکروزیا، ۲ بار در روز و به مدت ۸ هفته، به بهبود علایم نارسایی انسدادی مزمن ریوی کمکی نمی کند. 

اعتیاد به کوکایین: تحقیقات نشان می دهند که مصرف یک فرآورده عصاره برگ جینکو به نام EGb 761، دو بار در روز و به مدت ۱۰ هفته، به درمان اعتیاد به کوکایین کمک نمی کند. 

سرطان روده بزرگ: تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف یک فرآورده مخصوص حاوی عصاره برگ جینکو(EGb 761, ONC)، بصورت وریدی به همراه سایر داروهای ضد سرطان، ممکن است به افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ کمک کند. 

اختلال در خواندن: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو (EGb 761) در کودکان ۵-۱۶ ساله می تواند به کاهش علایم اختلال در خواندن کمک کند. 

فیبرومیلژیا: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف قرص حاوی عصاره برگ جینکو (Bio- Biloba, Pharma Nord) به همراه کپسول کوآنزیم Q10  (Bio Quinone Q10, Pharma Nord) ممکن است باعث احساس بهبودی و سلامتی کلی در افراد مبتلا به فیبرومیلژیا شود. 

سرطان معده: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی کربوهیدارت لایه خارجی جینکو، ۲ بار در روز و به مدت ۳۰ روز، ممکن است سایز تومور را در افراد مبتلا به سرطان معده کاهش دهد. 

کاهش شنوایی: شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف جینکو به درمان کاهش شنوایی کوتاه مدت به دلایل نامعلوم کمک می کند. البته بسیاری از این افراد خودشان بهبود می یابند. بنابرین سخت می توان فهمید که آیا جینکو اثری داشته است. 

همورویید: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ترکیب جینکو و داروهای رایج ممکن است برخی از علایم همورویید  مثل درد و خون ریزی را کاهش دهد. 

میگرن: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف جینکولید بی، ماده شیمایی موجود در جینکو، ممکن است به پیشگیری از میگرن در کودکان و خانم ها کمک کند. 

سرطان تخمدان: شواهد نشان می دهد که مصرف عصاره برگ جینکو خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد. 

سرطان پانکراس: تحقیقات اولیه نشان می دهد که تزریق داخل وریدی فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو(EGb 761) به همراه داروهای رایج، ممکن است پیشرفت سرطان پانکراس را آهسته کند. 

کیفیت زندگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص عصاره برگ جینکو (LI 1370, Lichtwer Pharma) ممکن است به بهبود شاخص های کیفیت زندگی مثل حالات روحی، وضعیت خواب، احساس هوشیاری در افراد پیر کمک کند. 

تماس با امواج رادیویی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص از عصاره برگ جینکو (EGb 761, Tanakan Ipsen) ممکن است عوارض جانبی ناشی از تماس با امواج رادیویی را کاهش می دهد. 

سمیت پوستی ناشی از شیمی درمانی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف کرم حاوی عصاره جینکو، آلوئه ورا، اسکولتین فلزی (Radioskin 2, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) به همراه یک فرآورده دیگر (Radioskin 1, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) ممکن است باعث بهبود رطوبت پوست و کاهش سمیت در افراد مبتلا به سرطان سینه تحت رادیودرمانی شود. 

اختلال عروق خونی (سندروم رینود): برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی عصاره برگ جینکو ممکن است تعداد دفعات حملات دردناک را در هفته در افراد مبتلا به نوعی اختلال عروقی به نام سندروم رینود کم کند. البته سایر تحقیقات نشان می دهد که جینکو ممکن است موثر نباشد و یا اینکه کمتر از دارویی مثل نیفدیپین تاثیرگذار باشد. 

ناتوانی جنسی: برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف عصاره برگ جینکو، روزانه و به مدت ۸ هفته، اثری بر کارایی جنسی در بانوان مبتلا به ناتوانی جنسی ندارد. البته مصرف فرآورده ترکیبی حاوی جینکو، جینسینگ، دامیانا، ال-آرژنین، مولتی ویتامین و مینرال  (ArginMax for Women)، ناتوانی جنسی را در خانم های مبتلا به ناتوانی جنسی بهبود می بخشد. 

سکته: شواهد متنافضی در خصوص اثربخشی جینکو جهت بهبودی پس از سکته ناشی از تشکیل لخته خونی وجود دارد. برخی از شواهد نشان می دهد مصرف جینکو پس از سکته موجب بهبودی بیشتر می شود. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی دهند. 

تغییر رنگ پوست (ویتیلیگو): شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف عصاره برگ جینکو ممکن است موجب کاهش سایز و گسترش ضایعه پوستی شود. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

  • بالا بودن کلسترول
  • سخت شدن جداره عروق
  • تشکیل لخته
  • مشکلات فکر کردن مربوط به بیماری لایم
  • سندروم خستگی مزمن
  • اسهال خونی
  • اختلالات هضم
  • جرب
  •  خال پوستی
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی