بابونه آلمانی

بابونه آلمانی

بررسی اجمالی خواص بابونه آلمانی


بابونه آلمانی گیاهی است که مردم از گل آن جهت تهیه دارو استفاده می‌کنند. 

بابونه آلمانی جهت نفخ، بدماشینی (حالت تهوع ناشی از حرکت ماشین یا هواپیما یا..)، گرفتگی بینی، تب یونجه، اضطراب، اسهال، بیش فعالی، فیبرومیلژیا، بی‌قراری و مشکلات خواب استفاده می‌شود. جهت مشکلات سیستم گوارش، زخم معده، گرفتگی و درد قاعدگی نیز استفاده می‌شود. 

برخی از مردم بابونه آلمانی را مستقیما بر روی پوست جهت موارد زیر استفاده می‌کنند: 

هموروئید، درد سینه، زخم پا، خارش و سوزش واکنش‌های حساسیتی، بیماری‌های عفونی پوستی شامل بیماری‌های دهان و لثه. 

همچنین در دهان جهت درمان و پیشگیری آسیب ناشی از شیمی‌درمانی و رادیودرمانی استفاده می‌شود. جهت درمان آسیب پوستی اطراف تجهیزات کولستومی نیز استفاده می‌شود. 

گونه‌ای از بابونه آلمانی که قابل استنشاق است جهت درمان التهاب و تحریک سیستم تنفسی استفاده می‌شود. 

در غذا و نوشیدنی ها بابونه آلمانی به عنوان عامل طعم دهنده استفاده می‌شود. 

در صنایع بابونه آلمانی در ساخت مواد آرایشی، صابون و دهانشویه استفاده می‌شود. 

بابونه آلمانی را با بابونه رومی اشتباه نگیرید. 

چگونه عمل می‌کند؟

بابونه آلمانی حاوی مواد شیمیایی است که به کاهش التهاب و آرام سازی کمک می‌کند. 

محققین مطمئن نیستند که کدام مواد شیمیایی این گیاه موجب آرام سازی و کاهش التهاب می شود. 

بابونه آلمانی با کاهش سرعت تولید پروستاگلاندین ها، لوکوترین‌ها، و هیستامین ها به کاهش تورم کمک می‌کند. مواد شیمیایی اشاره شده در بدن جهت ایجاد تورم تولید می‌شوند. 

موارد استفاده بابونه آلمانی


بابونه آلمانی ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

اضطراب: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۲۲۰-۱۱۱۰ میلی‌گرم بابونه آلمانی به مدت ۸ هفته اضطراب و افسردگی را در بزرگسالان مبتلا به اختلالات اضطرابی کاهش می‌دهد. 

کولیک (قولنج): تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف فرآورده‌ای حاوی ۱۶۴ میلی‌گرم رازیانه، ۹۷ میلی‌گرم بادرنجبویه، ۱۷۸ میلی‌گرم بابونه آلمانی (ColiMil, Milte Italia SPA) دو بار در روز و به مدت ۱ هفته گریه کردن ناشی از کولیک را در نوزاد شیرخوار کاهش داده است. 

اسهال: مصرف فرآوروه حاوی پکتین سیب، بابونه آلمانی برای ۱-۳ روز اسهال را در کودکان کاهش می‌دهد. 

سوهاضمه: مصرف فرآورده‌ای حاوی بابونه آلمانی، برگ نعنا، خردل، زیره، شیرین بیان، خار مریم، مامیران، سنبل ختایی و بادرنجبویه (Iberogast, Medical Futures, Inc) درد شکم را برطرف می‌کند. مصرف این فرآورده ۳ بار در روز و به مدت ۴ هفته رفلاکس اسید معده، درد معده، احساس گرفتگی، تهوع و استفراغ را نیز کاهش می‌دهد. 

التهاب مخاط دهان: شستن دهان با بابونه آلمانی (Kamillosan Liquidum) به پیشگیری و درمان تورم مخاط دهان ناشی از شیمی درمانی و رادیو درمانی کمک می‌کند. 

بابونه آلمانی ممکن است در موارد زیر موثر نباشد

درماتیت (خارش و سوزش پوستی): مصرف کرم حاوی بابونه آلمانی بر روی پوست به نظر نمی رسد در پیشگیری از تحریکات پوستی ناشی از رادیودرمانی موثر باشد. 

التهاب لثه: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف خمیردندان حاوی بابونه آلمانی (Colgate) به مدت ۳۰ روز التهاب لثه را کاهش می‌دهد. اما بیشتر از مصرف خمیردندان ساده موثر نمی‌باشد. سایر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف دهانشویه حاوی بابونه آلمانی (Matrica) عفونت دهانی را کاهش نمی‌دهد. 

بی خوابی: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ۲۷۰ میلی گرم بابونه آلمانی دو بار در روز و به مدت ۲۸ روز تاثیری بر روند خواب در افراد مبتلا به بی خوابی ندارد. 

شواهد کافی جهت مصرف بابونه آلمانی در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می‌باشد: 

سرماخوردگی: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که استنشاق فرآورده حاوی بابونه آلمانی  (Kneipp-Kamillen-Konzentrat)  به صورت بخار به مدت ۱۰ دقیقه علایم سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. 

اگزما: برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کرم حاوی بابونه آلمانی بر روی پوست، التهاب و تحریکات پوستی را کاهش می‌دهد. البته سایر تحقیقات چنین اثری را نشان نمی‌دهند. 

هموروئید: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف پماد حاوی بابونه آلمانی  (Kamilloson) به همراه درمان رایج، خون ریزی، سوزش و خارش را در افراد مبتلا به هموروئید کاهش می‌دهد. 

زخم و شکستگی پوست اطراف وسیله کولستومی: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف بابونه آلمانی بر روی ناحیه‌ای از پوست که دچار شکستگی و زخم شده است، زمان مورد نیاز جهت ترمیم زخم کاهش می‌دهد. 

عفونت واژینال: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که شستشوی واژن با عصاره بابونه آلمانی در آب، علایم عفونت واژن را کاهش می‌دهد. 

ترمیم زخم: تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف فرآورده‌ای حاوی بابونه آلمانی (Kamile Spitzner) بر روی زخم به مدت ۱۴ روز، سایز زخم را بعد از روز چهارم درمان کاهش می‌دهد. اما این فرآورده اثری بر ترمیم زخم تا تقریبا ۳ هفته پس از برداشتن تاتو نداشته است. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی بابونه آلمانی دارند: 

نفخ، بدماشینی، تورم بینی، تب یونجه، بی‌قراری، بیش فعالی، فیبرومیلژیا، اختلالات معده و روده، درد و گرفتگی ناشی از قاعدگی

عوارض جانبی بابونه آلمانی


مصرف خوراکی بابونه آلمانی در مقادیر موجود در رژیم غذایی احتمالا بی خطر باشد. مصرف آن به عنوان دارو در کوتاه مدت در بزرگسالان و کودکان، ممکن است بی خطر باشد. بابونه آلمانی بصورت پوستی برای کوتاه مدت نیز استفاده شده است. ایمنی مصرف آن در طولانی مدت شناخته شده نیست. 

بابونه آلمانی می‌تواند در برخی از افراد واکنش های حساسیتی ایجاد کند. در خانواد گیاهان ابروسیا (امبروسیا)، گل همیشه بهار، گل آفتابگردان و گیاهان مرتبط وجود دارد. 

مصرف پوستی این گیاه ممکن است واکنش های حساسیتی ایجاد کند. مصرف آن در اطراف چشم ممکن است تحریکات چشمی ایجاد کند. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص: 

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف بابونه آلمانی در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

حساسیت به امبروسیا و گیاهان مشابه: بابونه آلمانی ممکن است در افراد حساس به گیاهان خانواده کاسنیان یا مرکبیان، حساسیت ایجاد کند. برخی از گیاهان این خانواده امبروسیا، گل همیشه بهار، گل آفتابگردان، گل داوودی می ‌باشد. 

بیماری‌های وابسته به هورمون:  سرطان رحم، تخمدان، مثانه و اندومتریوز از دسته بیماری های حساس به هورمون هستند. بابونه آلمانی ممکن است در بدن مشابه استروژن عمل کند. در صورت ابتلا به هرگونه بیماری که در اثر تماس با استروژن بدتر می‌شود، از مصرف بابونه آلمانی اجتناب کنید. 

جراحی: بابونه آلمانی ممکن است با داروی بیهوشی جهت جراحی تداخل ایجاد کند. ۲ هفته قبل از انجام جراحی از مصرف این گیاه اجتناب کنید. 

تداخلات بابونه آلمانی


تداخلات متوسط: در خصوص این دسته از ترکیبات دارویی هوشیار باشید: 

قرص‌های ضد بارداری: برخی از قرص‌های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. بابونه آلمانی ممکن است اثرات مشابه استروژن داشته باشد. اما این گیاه به اندازه استروژن موجود در قرص‌های بارداری قوی نیست. مصرف همزمان قرص های ضدبارداری و بابونه آلمانی ممکن است باعث کاهش اثربخشی قرص ضدبارداری شود. در صورت مصرف این ترکیب دارویی، از یک روش دیگر جلوگیری مثل کاندوم استفاده کنید. 

برخی از قرص‌های ضدبارداری شامل موارد زیر می‌باشند: 

اتینیل استرادیول، لوونورژسترول، نوراتیندرون

استروژن: مقادیر زیاد بابونه آلمانی ممکن است اثرات مشابه استروژن داشته باشد. اما مقادیر زیاد بابونه آلمانی به اندازه قرص های استروژنی قوی نیست. بنابرین مصرف همزمان بابونه آلمانی و قرص‌های استروژنی ممکن است اثربخشی قرص‌های استروژنی را کاهش دهد. 

برخی از قرص های استروژنی شامل موارد زیر می‌باشند: 

استروژن (پرمارین)، اتینیل استرادیول، استرادیول

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP3A4: برخی از داروها توسط کبد شکسته می‌شوند و تغییر می‌یابند. بابونه آلمانی سرعت شکست این داروها را توسط کبد تغییر می‌دهد. بنابرین مصرف همزمان بابونه آلمانی با این دسته از داروها باعث افزایش اثرات آنها و عوارض جانبی آنها می‌گردد. قبل از مصرف بابونه آلمانی با پزشک یا داروساز خود در خصوص مصرف هر یک از داروهای متابولیزه شونده توسط کبد مشورت کنید. 

برخی از داروهای این دسته شامل موارد زیر می‌باشند: 

لووستاتین، کتوکونازول، ایتراکونازول، فکسوفنادین، تریازولام،....

داروهای آرام بخش بنزودیازپینی: بابونه آلمانی ممکن است گیجی و خواب آلودگی ایجاد کند. داروهای آرام بخش نیز گیجی و خواب آلودگی ایجاد می‌کنند. مصرف همزمان این گیاه و این دسته دارویی ممکن است گیجی و خواب آلودگی بیش از حد ایجاد کند. 

برخی از داروهای این دسته شامل موارد زیر می‌باشند: 

آلپرازولام، کلونازپام، دیازپام، لورازپام، میدازولام، تمازپام، تریازولام،...

داروهای آرام بخش سرکوب کننده سیستم عصبی مرکزی: بابونه آلمانی ممکن است گیجی و خواب آلودگی ایجاد کند. داروهای آرام بخش نیز گیجی و خواب آلودگی ایجاد می‌کنند. مصرف همزمان این گیاه و این دسته دارویی ممکن است گیجی و خواب آلودگی بیش از حد ایجاد کند. 

برخی از داروهای این دسته شامل موارد زیر می‌باشند: 

فنوباربیتال، زولپیدم، فنتانیل،...

تاموکسیفن: برخی از انواع سرطان وابسته به هورمون هستند. سرطان‌های وابسته به هورمون از سطح استروژن بدن تاثیر می‌پذیرند. تاموکسیفن جهت درمان و پیشگیری از این دسته از سرطان‌ها استفاده می‌شود. بابونه آلمانی نیز بر سطح استروژن بدن اثر می‌گذارد. بنابرین بابونه آلمانی ممکن است اثربخشی تاموکسیفن را کاهش دهد. در صورت مصرف تاموکسیفن از مصرف این گیاه اجتناب کنید. 

وارفارین: وارفارین جهت کاهش سرعت انعقاد خون استفاده می‌شود. بابونه آلمانی ممکن است اثربخشی وارفارین را افزایش دهد. مصرف همزمان این دو ممکن است باعث کاهش بیش از حد سرعت انعقاد خون و خون‌ریزی و کبودی شود. در صورت مصرف این ترکیب دارویی، انعقاد خون خود را مرتب چک کنید. ممکن است نیاز به تغییر دز وارفارین داشته باشید. 

تداخلات ضعیف: مراقب این دسته از ترکیبات دارویی باشید: 

داروهای متابولیزه شونده توسط CYP1A2: برخی از داروها توسط کبد شکسته می‌شوند و تغییر می‌یابند. بابونه آلمانی سرعت شکست این داروها را توسط کبد تغییر می‌دهد. بنابرین مصرف همزمان بابونه آلمانی با این دسته از داروها باعث افزایش اثرات آنها و عوارض جانبی آنها می‌گردد. قبل از مصرف بابونه آلمانی با پزشک یا داروساز خود در خصوص مصرف هر یک از داروهای متابولیزه شونده توسط کبد، مشورت کنید. 

برخی از داروهای این دسته شامل موارد زیر می‌باشند: 

آمی‌تریپتیلین، هالوپریدول، اندنسترون، پروپرانولول، تئوفیلین، وراپامیل،....

 

مقدار مصرفی مجاز بابونه آلمانی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی


از تیم پزشکی سیبویه مشاوره رایگان بگیرید!
صبح ها از ساعت ۱۰ الی ۱۴
عصر ها از ساعت ۱۸ الی ۲۲