كوشاد (ژانسیان)

كوشاد (ژانسیان)

بررسی اجمالی خواص كوشاد (ژانسیان)


كوشاد (ژانسیان) یک نوع گیاه بوده که از ریشه و پوسته (به مقدار کمتر) آن برای ساخت دارو استفاده می شود.

این گیاه برای مشکلات گوارشی مانند از دست دادن اشتها، احساس سیری، گازهای روده ای (نفخ)، اسهال، التهاب معده، سوزش سر دل و استفراغ استفاده می شود. همچنین برای تب، حمله عصبی (hysteria)، دیابت و فشار خون بالا مصرف می شود. بعضی از مردم از این گیاه برای جلوگیری از اسپاسم های عضلانی، درمان کرم های انگلی، شروع دوره قاعدگی و به عنوان کشنده میکروب استفاده می کنند.

كوشاد (ژانسیان) به صورت موضعی بر روی پوست برای درمان زخم و سرطان اعمال می شود.

این گیاه در ترکیب با اقطی سیاه (European elderflower)، شاه پسند (verbena)، گل پامچال (cowslip flower) و ترشک (sorrel) برای درمان علائم عفونت سینوسی (سینوزیت) استفاده می شود. همچنین در ترکیب با دیگر محصولات برای مالاریا مصرف می شود.

در غذا و نوشیدنی ها به عنوان افزودنی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت، این گیاه در مواد آرایشی استفاده می شود.

كوشاد (ژانسیان) ارتباطی با ژانسیان بنفش رنگ (gentian violet dye (methylrosaniline chloride)) ندارد.

اگر می خواهید محصول حاوی ژانسیان خود را تولید کنید، مطمئن شوید گیاه را به درستی شناسایی کرده باشید. گیاه به شدت سمی خربق سفید (Veratrum album) ممکن است به اشتباه به جای كوشاد (ژانسیان) شناسایی شده و هنگام استفاده در فرآورده های دست ساز (خانگی) باعث سمیت تصادفی شود.

 

چگونه عمل می کند؟

این گیاه حاوی موادی بوده که ممکن است باعث گشاد شدن عروق خونی شود.

موارد استفاده كوشاد (ژانسیان)


امکان دارد موثر باشد برای:

 • علائم عفونت سینوسی (سینوزیت) وقتی در ترکیب با گیاهان دیگر از جمله اقطی سیاه (European elderflower)، شاه پسند (verbena)، گل پامچال (cowslip flower) و ترشک (sorrel) استفاده می شود: در تحقیقات علمی از محصولی به نام Sinupret استفاده شده است.

اطلاعات ناکافی برای:

 • بیماری های معده
 • فشار خون بالا
 • اسهال
 • تب
 • سوزش سر دل
 • استفراغ
 • اختلالات قاعدگی
 • سرطان
 • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این گیاه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی كوشاد (ژانسیان)


به نظر می رسد مصرف خوراکی کوشاد (ژانسیان) برای اغلب افراد در مقادیر کم و به عنوان جزئی از یک محصول ترکیبی (SinuComp, Sinupret) حاوی ریشه کوشاد، اقطی سیاه، شاه پسند و گل پامچال بی خطر باشد. اطلاعات کافی درباره ی امنیت مصرف این گیاه در مقادیر دارویی به جز به عنوان جزئی از محصول ترکیبی وجود ندارد. محصول ترکیبی می تواند باعث ایجاد ناراحتی های سیستم گوارشی شده و گاها واکنش های حساسیتی (آلرژی) پوستی ایجاد کند.

اطلاعات کافی درباره ی امنیت استفاده موضعی این گیاه بر روی پوست وجود ندارد.

گیاه بسیار سمی خربق سفید (Veratrum album) ممکن است با کوشاد اشتباه گرفته شود و در هنگام استفاده از محصولات دست ساز (خانگی)، باعث ایجاد مسمویت های تصادفی شود.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی درباره ی مصرف این گیاه هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض احتیاط از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

فشار خون پایین: نگرانی هایی وجود دارد که استفاده از این گیاه ممکن است شرایط را برای افرادی که فشار خون پایین دارند بدتر کرده یا با داروهای مورد استفاده برای افزایش فشار خون تداخل ایجاد کند.

عمل جراحی: از آن جایی که این گیاه ممکن است بر روی فشار خون تاثیر داشته باشد، نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است با کنترل فشار خون در حین عمل جراحی یا بعد از آن اختلال ایجاد کند. از مصرف این گیاه حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

تداخلات كوشاد (ژانسیان)


تداخلات حد متوسط (در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

 • تداخل با داروهایی که برای فشار خون بالا استفاده می شود (داروهای ضد فشار خون):

به لحاظ تئوری، این گیاه ممکن است فشارخون را کاهش دهد. مصرف این گیاه همراه با داروهایی که برای فشار خون بالا استفاده می شود ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود.

مقدار مصرفی مجاز كوشاد (ژانسیان)


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری