ژلاتین

ژلاتین

بررسی اجمالی خواص ژلاتین


ژلاتین یک پروتئین با منشا حیوانی می باشد. 

ژلاتین جهت کاهش وزن و درمان استئوآرتریت، روماتیسم مفصلی، استخوان شکننده (پوکی استخوان) استفاده می شود. برخی از مردم ژلاتین را جهت تقویت استخوان، مفاصل و ناخن ها استفاده می کنند. ژلاتین جهت تقویت مو و کاهش زمان بهبودی پس از آسیب های وابسته به ورزش استفاده می شود. 

در صنعت، ژلاتین جهت تهیه مواد خوراکی، مواد آرایشی و داروها استفاده می شود. 

چگونه کار می کند؟

ژلاتین حاوی کلاژن می باشد که یکی از مواد اساسی تشکیل دهنده استخوان و مفاصل می باشد. به همین دلیل است که مردم تصور می کنند ژلاتین ممکن است به التهاب مفاصل و سایر مشکلات مفصلی مفید باشد.

موارد استفاده ژلاتین


شواهد کافی در موارد ذیل موجود نیست: 

التهاب مفاصل و استخوان:  برخی از شواهد بالینی نشان می دهد که ژلاتین ممکن است درد مفاصل را در فرد مبتلا به التهاب مفاصل و استخوان بهبود ببخشد و عملکرد آنها را بهتر کند. 

سایر شرایط: پوکی استخوان، تقویت استخوان، مفاصل، مو، ناخن. کاهش مدت بهبودی پس از آسیب ناشی از ورزش

عوارض جانبی ژلاتین


ژلاتین احتمالا در عمده افراد در مصرف مقادیر خوراکی بی خطر است. همچنین مصرف آن در مقادیر بالاتر مصرف خوراکی ممکن است بی خطر باشد. شواهدی وجود دارد که مصرف ژلاتین در دزهای ۱۰ گرم روزانه به مدت ۶ ماه می تواند بی خطر باشد. 

ژلاتین می تواند طعم نامناسب، احساس پری معده، نفخ، احساس سوزش معده، آروغ ایجاد کند. ژلاتین در برخی از افراد واکنش های حساسیتی ایجاد می کند. 

از آنجا که ژلاتین از منبع حیوانی به دست می آید، در خصوص ایمنی آن نگرانی وجود دارد. برخی از مردم نگران هستند که عدم احتیاط در فرآیند تهیه ژلاتین باعث آلودگی آن با بافت حیوانی و احتمالا انتقال برخی از بیماری حیوانی (انسفالوپتی گاوی) می شود. با وجود اینکه احتمال این خطر اندک می باشد، بسیاری از متخصصین مخالف مصرف ژلاتین با منشا حیوانی هستند. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص مصرف ژلاتین در مقادیر دارویی در دوران شیردهی و بارداری وجود ندارد. احتیاط لازم کنید و از مصرف آن اجتناب کنید. 

تداخلات ژلاتین


در حال حاضر اطلاعات کافی در خصوص تداخل ژلاتین وجود ندارد. 

مقدار مصرفی مجاز ژلاتین


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی