سیر

سیر

سیر گیاهی است که در سراسر دنیا رشد می کند ودر دسته پیاز، تره فرنگی و موسیر قرار می گیرد.

حدس زده می شود که سیر بومی سیبیریه می باشد اما در طول 5000 هزار سال گذشته به بقیه نقاط دنیا نیز گسترش یافته است. 

سیر مصارف گوناگونی در سیستم قلبی عروقی دارد مثلا : فشارخون بالا، فشار خون پایین، بالا بودن کلسترول، بالا بودن کلسترول ارثی،بیماری های عروق کرونر قلب، حمله قلبی، کاهش جریان خون درمویرگ ها به دلیل سخت شن دیواره عروق( آرترواسکلروزیس)

برخی از مردم از سیر برای جلوگیری از سرطان کلون، سرطان مقعد، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات، ام اس ، سرطان ریه و سرطان مثانه استفاده می کنند.

از سیر برای درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات، فیبروز کیستیک، دیابت، ورم مفاصل، تب یونجه، اسهال مسافرتی، بالاب ودن فشار ون در ماه های آخر بارداری، عفونت های قارچی، آنفولانزا و آنفولانزای خوکی نیز امتحان شده است.

همچنین از این گیاه برا ی جلوگیری از گزش حشرات ،سرماخورگی و برای جلوگیری و درمان عفونت های باکتریایی و قارچی استفاده می شود.

سیر همچنین برای گوش درد، خستگی مفرط، بهم ریختگی قاعدگی، مقدار غیر طبیعی کلسترول به دلیل مصرف داروهای درمانHIV، التهاب کبد، نفس تنگی به دلیل بیماری کبدی، زخم معده به دلیل باکتری اچ- پایلوری، عملکرد بهتر ورزشی، درد ماهیچه به دلیل ورزش کردن، در شرایطی که توده هایی در سینه دیده می شود که کیست فیروزیس سینه نام دارد، یم بیماری پوستی به نام تصلی پوست و مسمویت با سرب نیز استفاده می شود.

از مصارف دیگر آن درمان تب، سرفه، سر درد، دل درد، احتقان سینوس ها، نقرس، درد مفاصل، هموروئید، اسم، التهاب مجاری تنفسی، تنگی نفس، پایین بودن قند خون،مارگزیدگی، اسهال و اسهال خونی، سل، ادرار خونی، عفونت جدی گلو و بینی که دفتیری نامیده می شود، سیاه سرفه، حساسیت دندان ها، التهاب معده( ورم معده)، کرم حلقه ای جمجمه و بیماری که از طریق جنسی منتقل می شوند عفونت نرکموناسی واژن و همچنین برای مقابله با استرس و خستگی است.

برخی از مردم از سیر به صورت موضعی برای درمان عفونت های قارچی پوست و ناخن، زگیل و میخچه، ریزش مو و برفک استفاده می کنند.

از این گیاه در قسمت واژن برای درمان عفونت های قارچی نیز استفاده می کنند.

سیر به صورت تزریقی برای درد قفسه سینه استفده می شود.

در غذا و نوشیدنی ها از سیر تازه، پودر سیر و روغن سیر به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

چگونه عمل می کند؟

سیر ماده ای تولید می کند به نام آلیسین که ماده موثره ی آن است و بوی سیر نیز از آن منشا می گیرد.

برخی فراورده های سیر بدون بو هستند که در این فراورده ها سیر پژمرده( مانده) شده است و  البته از تاثیرات آن کاسته شده است.

پیشنهاد می شود که مکمل های سیر را به صورت (انتریک کوت ) تولید کنند که به جای معده در روده حل شوند.

احتمالا موثر است برای:

 • سخت شدن دیواره عروق(آرترو اسکلروزیس):

 با بالا رفتن سن، رگ ها تمایل به از دست دادن حالت کشسانی و انعطاف پذیری خود دارند؛ به نظر می رسد که سیر این باعث کاهش این اتفاق شود؛ مصرف نوع خاصی از مکمل سیر((Allicor, INAT-Farma, Moscow, Russia 2 بار در روز برای مدت 24 ماه باعث کاهش پیشرفت سخت شدن رگ ها می شود. مصرف دوز بالاتر این فراورده   در مدت 4 سال فواید بیشتری برای خانم ها نسبت به آقایان دارد. مصرف سایر محصولات حاوی سیر به همراه بقیه اجزا(Kyolic, Total Heart Health, Formula 108, Wakunga)) همچنین فوایدی را نشان داده اند.

 •  سرطان کولون ، سرطان مقعد:

 بررسی ها نشان می دهد که خوردن سیر ی تواند باعث کاهش پیشرفت سرطان کولون و مقعد شود. همچنین در افرادی که نوع خاصی از سرطان کولون  یا تومور مقعد دارند دوز بالای عصاره سیر پژمرده( قدیمی) به صورت روزانه و برای 12 ماه می تواند جلوی تشکیل تومورهای جدید را بگیرد. باید در نظر داشت که سایر فراورده های سیر چنین اثری را ندارند.

 •  بالا بودن فشار خون:

برخی از مطالعاتنشان میدهد که مصرف خوراکی شیر می تواند باعث کاه 7% یا 8% فشار خون در این بیماران با پرفشاری خون شود. در بیشتر طالعات از نوع خاصی از پودر سیر(Kwai, from Lichtwer Pharma) استفاده شده است.

 •  سرطان پروستات:

مردان چینی که به صورات روزانه 1 حبه سیر می خورند 50% کمتر در معرض ریسک سرطان پروستات هستند؛ همچنین مطالعات جمعیتی نشان می دهد که خوردن سیر می تواند باعث کاهش ریسک پیشرفت سرطان پروستات شود. اما مطالعات دیگری هم نشان می دهد که مصرف سیر تاثیری بر روی سرطان پروستات در مردان ایرانی ندارد. مطالعات اولیه آزمایشگاهی نشان می دهد که مصرف مکمل پودر سیر ممکن است باعث کاهش ریسک سرطان پروستات و یا کاهش علایم آن شود.

 • گزش کنه:

 افرادی که مقدار زیادی سیر را برای مدت 8 هفته استفاده کردند شاهد کاهش تعداد گزش کنه بودند. اما هنوز کاملا مشخص نیست چقدر سیر در مقایسه با نمونه های تجاری دردفع کنه موثر است.

 • کرم حلقه ای:

استفاده از ژل 0.6% ajoene( نوعی ماده موثره سیر) برای 2بار در روز برای یک هفته می تواند اثر ضد قارچی مناسبی برای درمان کرم حلقه ای.

 • خارش جوک( خارش ناحیه تناسلی، کشاله را و باشن در ورزشکاران):

استفاده از ژل 0.6% ajoene( نوعی ماده موثره سیر) برای 2بار در روز برای یک هفته می تواند اثر ضد قارچی مناسبی برای درمان جوک باشد.

 • خارش پای ورزشکاران:

استفاده از ژل 1% ajoene( نوعی ماده موثره سیر) برای 2بار در روز برای یک هفته می تواند موثر باشد  به نظر می رسد که مصرف  ژل 1% ajoene( نوعی ماده موثره سیر) به اندازه درمان با لامیسیل (Lamisil) موثر است.

امکان دارد موثر باشد:

 • سرطان سینه:

به نظر نمی رسد که مصرف سیر باعث کاهش احتمال پیشرفت سرطان سینه شد.

 • سیستیک فیبروزیس:

مطالعات نشان می دهد مصرف روغن ماسرات (macerate) سیر به صورت روزانه برای 8 هفته باعث بهبود عملکرد، علایم و یا نیاز به آنتی بیوتیک  در کودکان با سیستیک فیروزیس و یا عفونت ریه  نمی شود.

 •  دیابت:

برخی از بررسی ها نشان می دهد که مصرف محصول خاصی از سیر(Allicor, INAT-Farma, Moscow, Russia) به همراه سایر درمان های دیابت برای مدت 12-24 هفته می تواند باعث کاهش قند خون، کلسترول، تریگلیسرید در این بیماران شود. هرچند آنالیز داده ها نشان می دهد که مصرف سیر تاثیری بر روی قند خون و کلسترول در افراد دیابت و یا بدون دیابت ندارد.

 •  بالا بودن ارثی کلسترول:

در کودکان که میزان لیپو پروتئین با دانسیته پایین(LDL) یا کلسترول بد بالا ست، مصرف خوراکی پودر عصاره سیر باعث بهبود سطح کلسترول و فشارخون نمی شود.

 • عفونت های ناشی ازباکتری (H.pylori):

مصرف خوراکی سیر برای درمان اچ-پایلوری با توجه  به نتایج آزمایشگاهی امید بخش به نظر می آید زیرا شواهد نشان می دهد که سیر پتانسیل زیادی علیه این باکتری دارد, هرچند زمانی که حبه سیر، پدر یا روغن ان در انسان بررسی شده کمکمی به بیماران مبتلا به این باکتری نکرده است

 • بالا بودن کلسترول:

تحقیقات بر روی تاثیر سیر، بر کلسترول و تریگلیسرید نتایج متناقضی دارد، برخی از نتیج نشان می دهد که سیر می تواند تاثیرات مثبت در کوتاه مدت داشته باشد, با این حال پس از مصرف سیر به مدت 6 ماه موثر نبود, همچنین مطالعات پیشرفته نشان می دهد که مصرف سیر هیچ تاثیری بر روی پایین آمدن کلسترول و تریگلیسیرید ندارد.

 • سرطان ریه:

مصرف خوراکی سیر به نظر نمی رسد باعث کاهش ریسک پیشرفت سرطان ریه شود.

 • دفع حشرات:

مصرف سیر به صورت خوراکی به نظر نمی آید که باعث دفع حشرات شود

 • پا درد به دلیل جریان ضعیف خون در پا(peripheral arterial disease PAD):

مصرف خوراکی سیر به مدت 12 هفته تاثیری بر کاهش درد پا به دلیل جریان ضعیف خون در پاها نداشت.

 •  فشارخون بالا در دوران بارداری(pre-eclampsia):

بررسی های اولیه نشان می دهد که مصرف نوع خاصی سیر(گارلت) به صورت روزانه و در 3 ماه سوم بارداری باعث کاهش فشار خون در زنانی که معرش ریسک بالایی برای پرفشارخون هستند یا زنانی که اولین بار است حامله هستند ندارد.

 اطلاعات نا کافی:

 •  ریزش مو( کچلی منطقه ای):

مشاهدات اولیه نشان می دهد که مصرف ژل 5% سیر به همراه استروئید های موضعی برای مدت 3 ماه باعث افزایش رشد مو در افرادی می شود که مشکل ریزش مو دارند.

 •  درد قفسه سینه( آنژین):

 مشاهدات اولیه نشان می دهد که مصرف سیر به صورت درون سیاهرگی(IV) برای 10 روز باعث کاهش درد قفسینه بیشتری می شود نسبت به نیتروگلیسرید (IV )

 • بزرگ شدن خوش خیم پروستات:

بررسی های اولیه حاکی از آن است که مصرف سیر مایع برای 1ماه  می تواند باعث کاهش توده های پروستات و تکرر ادرار شود، اما صحت این مطالعه مورد سوال است.

 • سرما خوردگی:

تحقیقات نشان می دهد مصرف این گیاه به صورت پیشگیری می تواند باعث کاهش دفعات و تعداد سرماخوردگی ها شود.

 • مسدود شدن رگ ها( بیماری های عروق کرونری قلب):

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف نوع خاصی از فراورد های سیر(Allicor, INAT-Farma, Moscow, Russia) برای مدت 12 ماه باعث کاهش احتمال مرگ ناگهانی و یا حمله های قلبی در بیمارانی که در معرض ریسک پیشرفت گرفتگی عروق هستند میشود. در مطالعه ی دیگری گفته شده است که مصرف سیر پژمرده(Kyolic, Total Heart Health, Formula 108, Wakunga) ممکن است باعث جلوگیری از بدترشدن گرفتگی عروق شود.

 • میخچه:

مطالعات ابتدایی نشان می دهد که مصرف نوع خاصی عصاره سیر 2 بار دز روز بر روی میخچه پا باعث بهبود آن می شود. نوع خاصی از عصاره سیر که در چربی حل می شود بعد از 10 تا 20 روز از شروع درمان باعث بهبودی می شود.

 • سرطان مری:

مطالعات اولیه بر روز سیر در مورد سرطان مری نتایج متناقضی دارد؛ برخی مدعی هستند که مصرف سیر می تواند باعث جلوگیری از پیشرفت سرطان مری نمی شود اما گروهی دیگر معتقدند که مصرف سیر به صورت هفتگی باعث جلوگیری از سرطان مری می شود.

 • درد ماهیچه ها بعد از ورزش کردن:

برخی بررسی ها نشان می دهد که مصرف آلیسین که اجزای سیر است  برات مدت 14 روز می تواند باعث کاهش درد ماهیچه ها بعد از ورزش شود.

 • عملکرد ورزشی:

مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف 900 میلی گرم سیر قبل از ورزش به صورت روزانه می تواند باعث افزایش استقامت ورزشکاران جوان شود

 • توده ای( نا صاف)شدن بافت سینه( بیماری کیست فیبروزی سینه):

بررسی های اولیه حاکی از آن است که مصرف فراورده() که حاوی سیر، بتا کاروتن، ویتامین ای، و ویتامین سی است دو بار در روز برای 6 ماه می تواند باعث کاهش درد سینه، علایم قبل از قاعدگی و توده ای( نا صاف)شدن بافت سینه( بیماری کیست فیبروزی سینه) شود.

 • سرطان معده:

تحقیقات ابتدایی نشان می دهد که مصرف سیر می تواند باعث کاهش احتمال پیشرفت سرطان معده شود، اما مصرف نوع خاصی سیر پژمرده(Karinat, INAT-Farma, Moscow Russia) 2 بار در روز برای 6 ماه باعث بهبود هضم ، جلوگیری از از رشد اچ-پایلوری و کاهش احتمال سرطان در بیمارانی که التهاب معده دارند میشود؛ هرچند تاثیرمصرف به تنهایی سیر هنوز مشخص نیست.

 • هپاتیت:

مطالعات اولیه پیشنهاد می دهد که مصرف هم زمان روغن سیر به همراه دی فنیل- دی میل- دی کبوکسیلیت باعث بهبود عملکرد کبد در بیماران هپاتیتی می شود؛ هرچند تاثیر سیر به تنهایی هنوز کاملا مشخص نیست.

 • تنگی نفس و پایین بود سطح اکسیژن در افراد با بیماری های کبدی ( سندروم هپاتوپولمونری ):

بررسی های اولیه نشان می دهد مصرف روغن سیر برای مدت 9 تا 18 ماه  در بیماران سندروم هپاتوپولمونر باعث بهبود سطح اکسیژن می شود.

 • مسمومیت با سرب:

مطالعات اولیه نشان ی دهد که مصرف 3بار در روز این گیاه برای مدت 4 هفته باعث کاهش غلظت سرب در خون می شود هر چند تاثیر آن از دی-پنسیل آمین بیشتر نمی باشد.

 • نوع خاصی از سرطان مغز استوان( مالتیپل مایلوما):

 مطالعات اولیه حاکی از آن است که مصرف سیر می تواند باعث کاهش ریسک پیشرفت  سرطان سلول های پلاسمایی در مغز استخوان شود.

 • برفک( کاندیدیا دهانی):

بررسی های اولیه نشان می دهد که مصرف خمیر سیر بر روی محل برفک در دهان باعث افزایش میزان بهبودی در این بیماران می شود

 • زخم های دهانی( التهاب دهان):

مطالعات اولیه نشان می دهد که مصرف سیر به صورت دهان شویه 3 بار در روز برای 4 هفته باعث بهبود قرمزی در افراد با زخم های دهانی میشود. به نظر می رسد که مردم بیشتر از نیستاتین از سیر رضایت دارند، هرچند تاثیر کمتری دارد.

 •  سخت شدن و چسبیدن پوست و بافت های پیوندی (اسکلرو درما):

مطالعات نشان می دهد که مصرف سیر به صورت روزانه و برای 7 روز بر روی اسکلرودرما تاثیری ندارد.

 • عفونت های قارچی واژن:

تحقیقات اولیه نشان می دهد که کرم های واژینالی که حاوی سیرو  آویشن هستند درصورت مصرف هر شب برای مدت 1 هفته به اندازه  کرم کلوتریمازول برای درمان قارچ موثر است؛ اما در تحقیقات دیگری نشان داده شده است که مصرف 2بار در روز سیر(Garlicin, Nature's Way) برای مدت 14 روز باعث بهبود علایم زگیل نمی شود.

مشاهدات اولیه نشان میدهد استفاده عصاره سیر محلول در چربی 2بار در روز برای مدت 1 تا 2 هفته می تواند باعث از بین رفتن زگیل های دست شود، همچنین استفاده از عصاره محلول در آب سیر نیز می تواند باعث بهبود نسبی آن بعد از 30 تا 40 روز درمان  شود.

 • کاهش وزن:

مطالعلت اولیه پیشنهاد می دهد که مصرف فراورده های ترکیبی(Prograde Metabolism) که حاوی عصاره های مختلفی به همراه عصاره ریشه سیر هستند 2 بار در روز  برای مدت 8 هفته  به همراه رژیم و ورزش میتواند باعث کاهش وزن بدن، توده چربی و کم شدن دور کمر و لگن شود.

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان سیر را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر رويا مدرسى