شاه تره

شاه تره

بررسی اجمالی خواص شاه تره


بررسی اجمالی:

شاه تره یک بوته کوچک با برگ های خاکستری است و از فاصله دور ظاهری شبیه دود دارد به همین دلیل به آن "دود زمین" هم گفته می شود. بخش هایی از گیاه که بیرون از زمین هستند به عنوان دارو استفاده می شوند.

این گیاه برای درمان اسپاسم های روده، سندروم روده تحریک پذیر(IBS) و برای شروع جریان صفرا (جریانی که برای هضم چربی ها اهمیت دارد و توسط کبد تولید می شود)کاربرد دارد.

شاه تره در مشکلات پوستی، التهاب چشم، مشکلات قلبی، احتباس مایع و یبوست کاربرد دارد.

چگونه عمل می کند؟

شاه تره شامل ترکیباتی است که اسپاسم مجرای صفرا و روده را کاهش می دهند.

موارد استفاده شاه تره


موارد استفاده:

امکان دارد غیر موثر باشد در: سندروم روده تحریک پذیر. برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف خوراکی شاه تره به مدت 18 هفته سبب بهبود علائم IBS نمی شود.

مدارک ناکافی برای: اختلالات صفرا. تحقیقات اخیر نشان می دهند که شاه تره ممکن است درد معده و سایر علائم مرتبط به مشکلات صفرا را کاهش دهد. اسپاسم روده. مشکلات پوستی. التهاب چشم. مشکلات قلبی. سایر شرایط.

به منظور ارزیابی اثربخشی این گیاه برای این موارد مصرف به مستندات بیشتری نیاز است.

 

عوارض جانبی شاه تره


عوارض جانبی:

مصرف خوراکی شاه تره برای بزرگسالان در یک دوره زمانی کوتاه و مقادیر کم امکان دارد بی خطر باشد. اما مصرف خوراکی مقادیر زیاد آن ممکن است خطرناک باشد و سبب لرزش، تشنج و مرگ شود.

از مصرف قطره های چشمی حاوی شاه تره که استریل نیستند خودداری نمایید چراکه در صورت حضور باکتری ها در آن، به عفونت چشم مبتلا خواهید شد.

توصیه ها و هشدارهای مخصوص:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی و معتبری در مورد ایمنی این گیاه در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بنابراین در این دوران از مصرف مکمل بپرهیزید.

 

تداخلات شاه تره


تداخلات:

در حال حاضر اطلاعاتی در مورد تداخلات این گیاه در دست نیست.

مقدار مصرفی مجاز شاه تره


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي