فو-تی

فو-تی

بررسی اجمالی خواص فو-تی


بررسی اجمالی:

فو-تی یک گیاه است. ریشه فرآوری شده این گیاه به عنوان دارو استفاده می شود.

فو-تی در درمان سلی که به غدد لنفاوی منتشر شده، سرطان، التهاب پروستات (پروستاتایتیس) و یبوست کاربرد دارد.

این گیاه همچنین در موارد تقویت کلیه و کبد، تقویت ماهیچه ها، تاندون هاو استخوان ها به کار می رود.

فو-تی برای کلسترول بالا و سایر چربی های خون بالا، بی خوابی، بی حسی اندام ها، ضف و درد زانو و کمر، سفید شدن زودرس، ریزش مو و نیز گیجی همراه با وزوز گوش استفاده می شود.

مصرف مستقیم این گیاه بر روی پوست با هدف بهبود زخم، تاول، جوش و خارش انجام می شود.

در صنعت از عصاره فو-تی به عنوان یک جزء در فراورده های مراقبت از پوست و مو استفاده می کنند.

فو-تی را با محصول تجاری Fo-ti Teng که فاقد فو-تی است اشتباه نگیرید.

چگونه اثر می کند؟

ریشه این گیاه می تواند بر سطح بسیاری از ترکیبات شیمیایی موجود در بدن اثر بگذارد و سبب اثرات ضدپیری شود.

موارد استفاده فو-تی


موارد استفاده:

شواهد ناکافی برای: مشکلات حافظه در ارتباط با افزایش سن. تحقیقات اخیر نشان می دهد مصرف ریشه فو-تی همراه با جینسنگ می تواند سبب بهبود حافظه در سالمندان شود. مشکلات کلیوی و کبدی. کلسترول بالا. بی خوابی. درد زانو و پشت. سفید شدن زودرس. گیجی. سایر شرایط.

به منظور ارزیابی اثربخشی این گیاه برای این موارد مصرف به مستندات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی فو-تی


عوارض جانبی:

مصرف خوراکی فو-تی به علت ایجاد آسیب کبدی در کودکان و بزرگسالان، امکان دارد خطرناک باشد.

مصرف این گیاه در گزارشات زیادی از قبیل یک کیس در کودک 5 ساله، با آسیب کبدی در ارتباط است.

در رابطه با ایمنی مصرف پوستی این گیاه اطلاعات کافی در دست نیست.

احتیاط و هشدارهای ویژه:

کودکان: مصرف خوراکی فو-تی توسط کودکان به خاطر نگرانی درباره ایجاد آسیب کبدی امکان دارد خطرناک باشد. حداقل یک مورد از آسیب کبدی با مصرف این گیاه در یک کودک 5 ساله گزارش شده است.

بارداری و شیردهی: مصرف فو-تی در دوران بارداری امکان دارد خطرناک باشد. این گیاه شامل ترکیبات شیمیایی است که می توانند مانند یک ملین قوی عمل کنند. این ترکیبات شیمیایی توسط تحریک روده عمل می کنند. ملین های بالک در بارداری انتخاب ایمن تری هستند.

مصرف این گیاه در دوران شیردهی نیز امکان دارد خطرناک باشد. ترکیبات شیمیایی موجود در آن که اثرات ملینی دارند می توانند وارد شیر شوند و در برخی شیرخواران اسهال ایجاد کنند.

در مورد ایمنی مصرف پوستی این گیاه در دوران شیردهی و بارداری اطلاعات کافی در دست نیست. بهتر است از مصرف آن اجتناب شود.

دیابت: فو-تی می تواند در افراد مبتلا به دیابت بر سطح قند خون اثر بگذارد.  اگر دیابت دارید و این گیاه را مصرف می کنید مراقب علائم افت قند خون (هایپوگلایسمی) باشید و قند خون خود را زود به زود چک نمایید.

شرایطی که هورمون ها حساسند مثل سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروم رحم: عصاره فو-تی می تواند مانند استروژن عمل کند. اگر شرایطی دارید که ممکن است با قرارگیری در معرض استروژن تشدید شود از مصرف این گیاه خودداری کنید.

بیماری های کبدی: مصرف فو-تی به کیس های آسیب کبدی زیادی مانند هپاتیت ارتباط داده شده. نگرانی هایی وجود دارد که این گیاه می تواند بیماری های کبدی را تشدید کند.

جراحی: فو-تی می تواند بر سطح قند خون اثر بگذارد بنابراین نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است این گیاه با کنترل قند خون در حین جراحی و پس از آن تداخل کند. حداقل دو هفته قبل از زمان جراحی از مصرف این مکمل خودداری کنید.

 

 

 

 

تداخلات فو-تی


تداخلات:

تداخلات حد متوسط: مراقب تداخل دیگوکسین (لانوکسین) با این گیاه در مصرف همزمان باشید.

فو-تی یک ملین محرک است. ملین های محرک می توانند سبب کاهش سطح پتاسیم در بدن شوند. سطح پایین پتاسیم می تواند باعث افزایش ریسک بروز عوارض دیگوکسین شود.

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند (سوبستراهای سیتوکروم پی 450 و 1A2) با فو-تی تداخل دارند. برخی داروها تغییر می کنند و توسط کبد شکسته می شوند. این گیاه می تواند سرعت شکسته شدن برخی داروها توسط کبد را کاهش دهد. مصرف همزمان فو-تی با داروهایی که توسط کبد شکسته می شوندمی تواند اثرات و عوارض این داروها را افزایش دهد. اگر دارویی مصرف می کنید که توسط کبد متابولیزه می شود، قبل از مصرف فو-تی با متخصص خود مشورت نمایید.

برخی داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارت اند از: امپرازول، لانزوپرازول و پنتوپرازول ؛ دیازپام؛ کاریزوپرودول؛ نلفیناویر و داروهای دیگر.

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند (سوبستراهای سیتوکروم پی 450 و 2C9) با فو-تی تداخل دارند. برخی داروها تغییر می کنند و توسط کبد شکسته می شوند. این گیاه می تواند سرعت شکسته شدن برخی داروها توسط کبد را کاهش دهد. مصرف همزمان فو-تی با داروهایی که توسط کبد شکسته می شوندمی تواند اثرات و عوارض این داروها را افزایش دهد. اگر دارویی مصرف می کنید که توسط کبد متابولیزه می شود، قبل از مصرف فو-تی با متخصص خود مشورت نمایید.

برخی داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارت اند از: دیکلوفناک، آیبوپروفن، ملوکسیکام و پیروکسیکام؛  سلکوکسیب؛ آمی تریپتیلین؛ وارفارین؛ گلیپیزاید؛ لوزارتان؛ و داروهای دیگر.

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند (سوبستراهای سیتوکروم پی 450 و 3A4) با فو-تی تداخل دارند. برخی داروها تغییر می کنند و توسط کبد شکسته می شوند. این گیاه می تواند سرعت شکسته شدن برخی داروها توسط کبد را کاهش دهد. مصرف همزمان فو-تی با داروهایی که توسط کبد شکسته می شوندمی تواند اثرات و عوارض این داروها را افزایش دهد. اگر دارویی مصرف می کنید که توسط کبد متابولیزه می شود، قبل از مصرف فو-تی با متخصص خود مشورت نمایید.

برخی داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارت اند از: لواستاتین، کتوکونازول، ایتراکونازول، فکسوفنادین، تریازولام و داروهای دیگر.

داروهای ضد دیابت با فو-تی تداخل دارند.

این گیاه می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. داروهای ضد دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می شوند. مصرف همزمان فو-تی با داروهای ضد دیابت می تواند سبب افت شدید قند خون شود. قند خون را مرتبا چک کنید. دوز داروهای ضد دیابت نیز ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

برخی داروهای ضد دیابت شامل گلیمپیراید، گلیبوراید، انسولین، پیوگلیتازون،  رزیگلیتازون، کلرپروپاماید، گلیپیزاید،تولبوتاماید و داروهای دیگر می باشند.

داروهایی که می توانند آسیب کبدی ایجاد کنند (داروهای هپاتوتوکسیک) با فو-تی تداخل دارند. فو-تی می تواند به کبد آسیب بزند. مصرف این گیاه با این داروها می تواند سبب افزایش ریسک آسیب کبدی شود. اگر داروهایی مصرف می کنید که به کبد آسیب می زنند از مصرف فو-تی بپرهیزید.

برخی از داروهایی که به کبد آسیب می زنند عبارت اند از: استامینوفن، آمیودارون، کاربامازپین، ایزونیازید، متوترکسیت، متیل دوپا، فلوکونازول، ایتراکونازول، اریترومایسین، فنی توئین، لواستاتین، پراواستاتین، سیمواستاتین و خیلی از داروهای دیگر.

ملین های محرک با فو-تی تداخل دارند. این گیاه یک ملین محرک است. ملین های محرک حرکات روده را تسریع می کنند. مصرف فو-تی با ملین های محرک می تواند حرکات روده را بیش از حد سرعت بخشد و سبب از دست رفتن آب بدن و مواد معدنی موجود در بدن شود.

برخی ملین های محرک شامل بیزاکودیل، کاسکارا، روغن کرچک، سنا و سایر موارد می باشد.

وارفارین (کومادین) با فو-تی تداخل دارد. این گیاه به صورت یک ملین عمل می کند. در برخی افراد فو-تی می تواند سبب اسهال شود. اسهال می تواند باعث افزایش اثرات وارفارین و ریسک عارضه خونریزی شود. اگر وارفارین مصرف می کنید مقادیر اضافی از فو-تی مصرف ننمایید.

داروهای دیورتیک با فو-تی تداخل دارند. این گیاه یک ملین است. برخی ملین ها می توانند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهند. داروهای ادرار آور نیز می توانند سبب کاهش پتاسیم بدن شوند. مصرف فو-تی با قرص های دیورتیک می تواند منجر به کاهش شدید پتاسیم شود.

برخی از داروهای دیورتیک که می توانند باعث کاهش پتاسیم شوند عبارت اند از: کلرتیازید، کلرتالیدون، فوروزماید، هیدروکلرتیازید و سایر موارد.

مقدار مصرفی مجاز فو-تی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي