آسرولا

آسرولا

بررسی اجمالی خواص آسرولا


آسرولا یک نوع میوه، غنی از ویتامین سی و حاوی ویتامین آ، تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین می باشد. مردم از این میوه برای خواص دارویی آن استفاده می کنند.

آسرولا برای درمان یا جلوگیری از اسکوروی، بیماری که به دلیل کمبود ویتامین سی در بدن ایجاد می گردد، استفاده می شود. این میوه همچنین در جلوگیری از بیماری های قلبی، سخت شدن سرخرگ (تصلب شرایین)، لخته شدن خون و سرطان کاربرد دارد.

بعضی از مردم برای درمان سرماخوردگی های رایج، زخم های تنفسی، خونریزی در چشم (retinal hemorrhages)، پوسیدگی دندان ها، عفونت لثه، افسردگی، حساسیت فصلی (تب یونجه) و اختلالات کلاژن از این میوه استفاده می کنند. ورزشکاران میوه آسرولا را برای ارتقای استقامت فیزیکی مصرف می کنند.

 

چگونه عمل می کند؟

مزایای مفید این میوه به دلیل وجود ویتامین سی در آن می باشد.

موارد استفاده آسرولا


احتمالا موثر برای:

  • به عنوان منبعی از ویتامین سی برای جلوگیری از اسکوروی.

اطلاعات ناکافی برای:

  • جلوگیری از بیماری های قلبی
  • درمان سرماخورگی های رایج
  • جلوگیری از سرطان
  • پوسیدگی دندان
  • افسردگی
  • سایر شرایط

مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان این میوه را برای موارد استفاده ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی آسرولا


آسرولا برای بیشتر بزرگسالان امکان دارد بی خطر باشد. البته ممکن است عوارض جانبی مختلفی مانند حالت تهوع، گرفتگی معده (دلپیجه)، خواب آلودگی و بی خوابی ایجاد کند. در دوزهای بالا می تواند باعث بروز اسهال شود.

توصیه های خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد مصرف این میوه در هنگام بارداری و شیردهی وجود ندارد. محض اطمینان از مصرف آن در شرایط ذکر شده خودداری کنید.

نقرس: ویتامین سی موجود در این میوه ممکن است باعث افزایش سطح اوریک اسید شده و باعث بدتر شدن نقرس گردد.

سنگ کلیه (nephrolithiasis): میوه آسرولا در دوزهای بالا ممکن است باعث افزایش خطر بروز سنگ کلیه شود. که علت آن وجود ویتامین سی در این میوه می باشد.

تداخلات آسرولا


تداخلات حد متوسط (درصورت مصرف همزمان هوشیار باشید):

  • تداخل با فلوفنازین (پرولیکسین):

آسرولا حاوی ویتامین سی می باشد. مقادیر بالای ویتامین سی ممکن است باعث کاهش فلوفنازین (پرولیکسین) در بدن گردد که در نتیجه باعث کاهش اثر این دارو می شود.

  • تداخل با وارفارین (کومادین):

وارفارین (کومادین) برای کاهش سرعت لخته شدن (انعقاد) خون استفاده می شود. آسرولا حاوی ویتامین سی است. مقادیر بالای ویتامین سی ممکن است باعث کاهش اثر وارفارین (کومادین) شود. با کاهش اثر این دارو، خطر لخته شدن خون افزایش می باید. مطمئن شوید که خون شما دائما در حال کنترل باشد. دوز مصرفی داروی وارفارینتان ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

تداخلات جزئی (در صورت مصرف همزمان مراقب باشید):

  • تداخل با استروژن: 

میوه آسرولا حاوی مقادیر بالای ویتامین سی می باشد. ویتامین سی می تواند باعث افزایش مقدار جذبی استروژن به بدن شده که در نتیجه باعث افزایش اثر و عوارض جانبی استروژن می گردد.

مقدار مصرفی مجاز آسرولا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
سیدمحمود حیدری
سیدمحمود حیدری