انجیر

انجیر

بررسی اجمالی خواص انجیر


انجیر یک درخت است که میوه‌ی آن به طور معمول استفاده میشود. میوه و برگ‌ها برای ساخت دارو استفاده می‌شوند.

میوه‌ی انجیر به عنوان یک ملین برای درمان یبوست استفاده می‌شود. 

برگ انجیر برای دیابت، کلسترول بالا و مشکلات پوستی مثل اگزما، سوریازیس و ویتیلیگو (پیسی) استفاده می‌شود. 

برخی افراد عصاره‌ی شیری (لاتکس) به دست آمده از درخت را برای درمان تومورهای پوستی و زگیل به طور مستقیم روی پوست به کار می‌برند. 

-چگونه اثر میکند؟

برگ انجیر حاوی مواد شیمیایی‌ای است که میتواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کند انسولین را به طور موثرتری استفاده کنند.

موارد استفاده انجیر


اطلاعات ناکافی برای:

  • دیابت. تحقیقات اولیه پیشنهاد میکنند که چای ساخته شده از برگ‌های انجیر می‌تواند نیاز به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کاهش دهد. همچنین بنظر میرسد که سطح قند خون را بعد از غذا خوردن کاهش می‌دهد.
  • یبوست. 
  • سایر شرایط. مدارک بیشتری نیاز است تا بتوان انجیر را برای موارد استفاده‌ی ذکر شده موثر شمرد.

عوارض جانبی انجیر


مصرف میوه تازه یا خشک شده‌ی انجیر در مقادیر غذایی احتمالا بی‌خطر است.

مصرف خوراکی برگ انجیر به عنوان دارو برای اکثر افراد تا یک ماه ممکن است بی‌خطر باشد. با این وجود در دوزهای بالا لاتکس انجیر (شیره‌ی درخت)، میتواند باعث خونریزی در مجاری گوارشی برخی افراد شود.

به کار بردن برگ انجیر روی پوست ممکن است خطرناک باشد و میتواند باعث حساسیت بیش از حد پوست به نور خورشید شود. در صورت به کار بردن برگ انجیر روی پوست، از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی بپرهیزید. در محیط بیرون، لباس‌های محافظت کننده از آفتاب بپوشید، مخصوصا اگر پوست روشنی دارید. غیر محتمل است که میوه‌ی انجیر باعث حساسیت به آفتاب شود.

تماس پوستی با برگ‌ها یا میوه‌ی انجیر میتواند باعث ایجاد دانه‌های پوستی در افراد حساس شود.

احتیاطات خاص و هشدارهای مصرف:

بارداری و شیردهی: مصرف میوه‌ی تازه یا خشک شده در مقادیر غذایی احتمالا بی‌خطر است، اما اطلاعات کافی درباره ایمنی مصرف آن در مقادیر بزرگتر و دارویی وجود ندارد.

آلرژی: افرادی که به توت، شیره رزین طبیعی یا انجیر مجنون (فیکوس بنجامین) حساسیت دارند، ممکن است به انجیر واکنش حساسیتی بدهند.

دیابت: انجیر میتواند قند خون را پایین بیاورد. در صورتی که به دیابت مبتلا هستید و انجیر را به صورت خوراکی مصرف میکنید، سطح قند خون خود را به دقت پایش کنید.

جراحی: انجیر میتواند سطح قند خون را کاهش دهد و این نگرانی وجود دارد که این عمل موجب تداخل با کنترل قند خون طی عمل جراحی و بعد از آن شود. بنابراین مصرف انجیر به عنوان دارو را حداقل 2 هفته قبل از یک عمل جراحی از پیش تعیین شده قطع کنید.

تداخلات انجیر


تداخلات حد متوسط، در صورت مصرف همزمان هوشیار باشید:

  • انسولین. برگ انجیر میتواند قند خون را کاهش دهد. انسولین نیز برای کاهش قند خون استفاده میشود. بنابراین مصرف برگ انجیر همراه با انسولین میتواند باعث کاهش زیاد قند خون شود. قند خون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است دوز انسولین شما نیاز به تغییر داشته باشد.
  • داروهای ضد دیابت. بنظر میرسد مکمل‌های حاوی برگ انجیر قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش میدهند. داروهای ضد دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده میشوند. بنابراین مصرف همزمان برگ انجیر و داروهای ضد دیابت میتواند سطح قند خون را به شدت کاهش دهد. قند خون خود را به دقت پایش کنید. ممکن است دوز داروهای ضد دیابت شما نیاز به تغییر داشته باشد. برخی داروهایی که برای دیابت استفاده میشوند شامل: گلیمپیرید، گلیبوراید، انسولین، پیوگلیتازون،روزیگلیتازون، کلرپروپامید، گلیپیزید، تولبوتامید و ... میشوند.

مقدار مصرفی مجاز انجیر


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر زهره عمرانی
دکتر زهره عمرانی