بابونه گاوی

بابونه گاوی

بررسی اجمالی خواص بابونه گاوی


بابونه گاوی گیاهی است که بومی آسیا و بالکان است ولی امروزه در سراسر جهان می باشد. برگ های  خشک شده ی بابونه گاوی به صورت معمول مصرف دارویی دارند. برگ های تازه و عصاره آن هم استفاده می شوند.

مردم بابونه گاوی را به صورت خوراکی برای تب، قاعدگی های نامنظم ،آرتریت،مشکلات پوستی به نام پسوریازیس ،آسم ،وزوز گوش ،گیجی و تهوع و استفراغ استفاده می کنند.

برخی افراد بابونه گاوی را به صورت خوراکی برای مشکل در باردار شدن یا ناباروری استفاده می کنند.

هم چنین این گیاه به صورت خوراکی برای خسته خونی (آنمی)،سرطان،سرماخوردگی معمولی، گوش درد،بیماری های کبدی ،جلوگیری از سقط جنین، کشش ماهیچه ،مشکلات استخوان ،تورم پا،اسهال، ناراحتی های معده و نفخ شکم استفاده می شود.

بابونه گاوی برخی اوقات مستقیما روی لثه ها برای دندان درد یا روی پوست برای کشتن میکروب ها استفاده می شود.هم چنین روی پوست برای خارش و جلوگیری از نیش حشرات استفاده می شود.

برخی افراد بابونه گاوی را به عنوان تحریک کننده ی عمومی برای انگل های دستگاه گوارش  استفاده می کنند.

چگونه عمل می کند؟

برگ های بابونه گاوی حاوی مواد شیمیایی متفاوت زیادی  مانند پاراتنولید می باشد.پاراتنولید یا دیگر مواد شیمیایی فاکتور هایی که در بدن باعث سردرد های میگرنی می شوند را کاهش می دهند.

موارد استفاده بابونه گاوی


احتمالا موثر برای:

 • پیشگیری از سردرد های میگرنی:برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از محصولات مختلف بابونه گاوی نشان داده است که استفاده ی خوراکی بابونه گاوی می تواند شدت سردرد های میگرنی را کاهش دهد و هم چنین درد ،تهوع،استفراغ و حساسیت به نور و صدا را کاهش می دهد.

            بابونه گاوی ممکن است در افرادی که حمله های پرشدت                     میگرنی دارند موثرتر باشد.اما تحقیقاتی هم نشان داده است که             بابونه گاوی برای میگرن موثر نیست.این تفاوت در نتایج تفاوت               در محصولات بابونه گاوی را نشان می دهد.

          دولت کانادا به تولید کننده ها اجازه ی تولید فرمولاسیون                      مشخصبابونه گاوی (حاوی 0.2% موادشیمیایی به نام پاراتنولید)            برای ادعای اینکه محصولشان می تواند برای جلوگیری از میگرن             استفاده شود را  داده است.

احتمالا برای موارد زیر موثر نیست:

 • خارش:تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از کرم حاوی بابونه گاوی ( کرم آوونو) روی پوست ،خارش پوست را  درافراد با مشکلات پوستی (ضایعات نودولاریس) بهبود می بخشد.
 • آلرژی
 • آسم
 • مشکلات استخوانی
 • سرطان
 • سرماخوردگی معمولی
 • گیجی
 • گوش درد
 • تب
 • انگل های دستگاه گوارش
 • بیماری های کبدی
 • نامنظمی های قاعدگی
 • جلوگیری از سقط جنین
 • کشش ماهیچه
 • تهوع
 • پسوریازیس
 • وزوز گوش
 • تورم پا
 • دندان درد
 • ناراحتی معده
 • استفراغ

شواهد بیشتری نیاز است تا از بابونه گاوی در موارد بالا استفاده شوود.

عوارض جانبی بابونه گاوی


بابونه گاوی وقتی به صورت خوراکی در کوتاه مدت (تا 4 ماه)استفاده شود احتمالا ایمن می باشد.

عوارض جانبی احتمالا شامل:ناراحتی معده،آسیب قلبی،اسهال،یبوست، نفخ شکم،تهوع و استفراغ می باشد.

دیگر عوارض جانبی گزارش شده شامل:عصبی شدن ،گیجی،سردرد ،سختی در به خواب رفتن ، سختی مفاصل،خستگی،تغییرات قاعدگی،راش، تپش قلب و اضافه وزن می باشد.

ایمنی بابونه گاوی برای استفاده تا 4 ماه مطالعه نشده است.

بابونه گاوی احتمالا وقتی برگ تازه اش جویده می شود خطرناک است.جویدن پردازش نشده ی برگ های تازه بابونه گاوی می تواند باعث زخم های دهان،تورم دهان و زبان و لب ها و از دست دادن قدرت چشایی شود.

ملاحظات و هشدار ها:

 • بارداری و شیردهی:بابونه گاوی احتمالا وقتی به صورت خوراکی در دوران بارداری مصرف شود خطرناک است. این نگرانی وجود دارد که باعث انقباضات زودرس و سقط جنین شود.اگر باردار هستید از استفاده ی آن خودداری کنید.

اطلاعات قابل اعتماد درباره ی ایمنی استفاده از بابونه گاوی در دوران شیردهی وجود ندارد بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

 • مشکلات خونریزی:بابونه گاوی ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. به صورت تئوری استفاده از باونه گاوی می تواند ریسک خونریزی را  در برخی افراد افزایش دهد. تا به دست آوردن اطلاعات دیگر از مصرف بابونه گاوی اگر مشکلات خونریزی دارید پرهیز کنید.
 • آلرژی به گیاه پیرگیاه و دیگر گیاهان مشابه:بابونه گاوی ممکن است باعث  واکنش های آلرژیک در افرادی که حساس به خانواده کاسنی هستند ،شود.اعضای این خانواده مانند پیرگیاه ، گل داوودی، گلبرگ،سبزیجات و ...

اگر شما مشکل آلرژی دارید مطمئن شوید با پزشک خود قبل از مصرف بابونه گاوی مشورت کرده اید.

 • عمل جراحی:بابونه گاوی ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد که ممکن است باعث خونریزی در حین یا بعد از عمل جراحی شود.حداقل 2 هفته قبل از عمل مصرف بابونه گاوی را متوقف کنید.

تداخلات بابونه گاوی


تداخلات متوسط(هنگام استفاده همزمان هوشیار باشید):

داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند(زیرمجموعه CYP1A2):برخی داروها توسط کبد تخریب یا تغییر می کنند. بابونه گاوی ممکن است باعث کاهش سرعت تخریب برخی داروها توسط کبد شود.استفاده همزمان بابونه گاوی با این داروهایی که توسط کبد تخریب می شوند می تواند باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی برخی داروها شود.قبل از استفاده از بابونه گاوی اگر از هرگونه دارویی که توسط کبد تخریب می شود استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید .

**برخی داروهایی که توسط کبد تخریب می شوند شامل:آمی تریپتیلین،هالوپیریدول،اندانسترون،پروپرانول،تئوفیلین،وراپامیل و...

 داروهایی که توسط کبدتغییر داده می شوند (زیرمجموعه ی CYP2C19):برخی داروها توسط کبد تخریب یا تغییر می کنند. بابونه گاوی ممکن است باعث کاهش سرعت تخریب برخی داروها توسط کبد شود.استفاده همزمان بابونه گاوی با این داروهایی که توسط کبد تخریب می شوند می تواند باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی برخی داروها شود.قبل از استفاده از بابونه گاوی اگر از هرگونه دارویی که توسط کبد تخریب می شود استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید .

**برخی داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند شامل:امپرازول،لانسوپرازول،پانتوپرازول،دیازپام،کاریسوپرودول،نلفیناویر و...

داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند (زیرمجموعه ی CYP2C9):برخی داروها توسط کبد تخریب یا تغییر می کنند. بابونه گاوی ممکن است باعث کاهش سرعت تخریب برخی داروها توسط کبد شود.استفاده همزمان بابونه گاوی با این داروهایی که توسط کبد تخریب می شوند می تواند باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی برخی داروها شود.قبل از استفاده از بابونه گاوی اگر از هرگونه دارویی که توسط کبد تخریب می شود استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید .

**برخی داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند شامل:دیکلوفناک،ایبوپروفن،ملوکسیکام،پیروکسیکام،سلکوکسیب،،آمی تریپتیلین،وارفارین،گلیپیزاید،لوزارتان و...

داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند (زیرمجموعه ی CYP3A4):

برخی داروها توسط کبد تخریب یا تغییر می کنند. بابونه گاوی ممکن است باعث کاهش سرعت تخریب برخی داروها توسط کبد شود.استفاده همزمان بابونه گاوی با این داروهایی که توسط کبد تخریب می شوند می تواند باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی برخی داروها شود.قبل از استفاده از بابونه گاوی اگر از هرگونه دارویی که توسط کبد تخریب می شود استفاده می کنید با پزشک خود مشورت کنید .

**برخی داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند شامل:لوووستاتین،کتوکنازول،ایتراکنازول،فکسوفنادین،تریازولام و...

داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند:(ضدانعقاد خون)بابونه گاوی ممکن است سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد.استفاده همزمان داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند شانس کبودی و خونریزی را افزایش می دهد.

**برخی داروهایی که سرعت لخته شدن خون را کاهش می دهند شامل:آسپیرین،کلوپیدوگرول،دیکلوفناک،ایبوپروفن،ناپروکسن،دالتپارین،انوکساپارین،هپارین،وارفارین و...

 

مقدار مصرفی مجاز بابونه گاوی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .