عصاره گندم غنی شده

عصاره گندم غنی شده

بررسی اجمالی خواص عصاره گندم غنی شده


عصاره گندم غنی شده توسط عصاره گیری از هسته گندم به همراه مخمر به وجود می آید.

مردم از عصاره گندم غنی شده به صورت خوراکی برای سرطان کولون و رکتوم،آرتریت،سرطان پوست، اختلال خودایمنی لوپوس و کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی استفاده می کنند.

مردم هم چنین عصاره گندم غنی شده را روی پوست برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده می کنند.

چگونه عمل می کند؟

عصاره گندم غنی شده ممکن است از سرطان و پیشرفت آن توسط کاهش سلول های سرطانی پیشگیری کند.هم چنین باعث تحریک سیستم ایمنی می شود و اثر آنتی اکسیدانی دارد.

موارد استفاده عصاره گندم غنی شده


شواهد ناکافی برای:

  • عوارض جانبی شیمی درمانی:تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از یک عصاره گندم غنی شده خاص (آومار)به صورت نوشیدنی ،2مرتبه در روز در حالیکه در حال انجام شیمی درمانی می باشید از تب و کاهش گلبول های سفید در کودکان در مقایسه با شیمی درمانی تنها جلوگیری می کند.
  • سرطان کولون و رکتوم:تحقیقات اخیر نشان داده اند که استفاده از یک عصاره گندم غنی شده خاص (آومار)به صورت نوشیدنی 1یا 2 بار در روز حداقل به مدت 6 ماه همزمان با شیمی درمانی ریسک مرگ را کاهش داده و از بدتر شدن سرطان و گسنرش آن در مقایسه با حالت شیمیدرمانی تنها جلوگیری می کند.
  • سرطان پوست:تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از یک عصاره گندم غنی شده خاص (آومار)به صورت نوشیدنی 1 بار در روز به مدت 12 ماه همزمان با شیمی درمانی احتمال زنده ماندن را در مقایسه با شیمی درمانی تنها  در افراد با نوع خاصی از سرطان پوست به نام ملانوما افزایش می دهد.
  • آرتریت: تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از یک عصاره گندم غنی شده خاص (آومار)به صورت نوشیدنی 2 بار در روز به مدت 12 ماه همزمان با استروئید و دیگر داروهایی که برای آرتریت استفاده می شود کمک می کند تا خشکی صبحگاهی را کاهش دهد و نیاز به استروئید را در افرادی که آرتریت دارند کاهش دهد.
  • بیماری خودایمنی لوپوس
  • پیشگیری از آفتاب سوختگی

شواهد بیشتری نیاز است تا از عصاره گندم غنی شده برای موارد بالا استفاده شود.

عوارض جانبی عصاره گندم غنی شده


عصاره گندم غنی شده وقتی به صورت خوراکی در مقادیر دارویی استفاده شود احتمالا بی خطر است.دوز 8.5 تا 9 گرم 1یا 2 بار در روز تا 12 ماه بی خطر است.

این مکمل ممکن است وقتی به صورت خوراکی مصرف شود باعث سیری ،اسهال ،تهوع ،نفخ،یبوست یا مدفوع آبکی شود.

اطلاعات قابل اطمینانی درباره ی بی خطر بودن عصاره گندم غنی شده وقتی روی پوست استفاده  شود وجود ندارد.

ملاحظات و هشدارها:

  • بارداری و شیردهی:اطلاعات قابل اطمینان درباره ی بی خطر بودن استفاده از عصاره گندم غنی شده به عنوان دارو در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد.از مصرف آن خودداری کنید .
  • کودکان:عصاره گندم غنی شده وقتی به صورت خوراکی در مقادیر دارویی استفاده شود احتمالا بی خطر است.دوز 6 گرم ، 2 بار در روز تا29ماه بی خطر است.
  • گیرنده های عضو اهدایی:عصاره گندم غنی شده احتمالا باعث افزایش عملکرد سیستم ایمنی می شود که می تواند باعث افزایش ریسک رد پیوند شود.اگر شما عضوی را پیوند زده اید از مصرف این مکمل خودداری کنید.

تداخلات عصاره گندم غنی شده


تا کنون اطلاعاتی از تداخلات عصاره گندم غنی شده در دسترس نداریم.

مقدار مصرفی مجاز عصاره گندم غنی شده


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر سپیده صالحی
دکتر سپیده صالحی

من سپیده صالحی مدیر بخش محتوای علمی سیبویه و دانشجوی سال آخر داروسازی هستم حدود دوسال با سیبویه در زمینه تولید محتوا همکاری میکنم .