شنبلیله

شنبلیله

شنبلیله یک گیاه مشابه شبدر و بومی نواحی مدیترانه ای، جنوب اروپا و نواحی غربی آسیا می باشد. دانه های آن جهت پخت و پز، تهیه دارو و طعم پوشی دارو استفاده می شود. دانه های شنبلیله بو و طعم مشابه شربت افرا دارد. برگ های شنبلیله در هند به عنوان سبزی استفاده می شود. 

شنبلیله بصورت خوراکی جهت مشکلات گوارشی مثل کاهش اشتها، ناراحتی معده، یبوست، التهاب معده استفاده می شود. شنبلیله همچنین جهت دیابت، قاعدگی دردناک، سندروم تخمدان پلی کیستیک و چاقی استفاده می شود. جهت مشکلات قلبی-عروقی مثل سخت شدن جداره عروق و بالا رفتن چربی خون شامل کلسترول و تری گلیسرید نیز استفاده می شود. 

شنبلیله در موارد زیر نیز استفاده می شود: 

مشکلات کلیوی، نوعی بیماری کمبود ویتامین به نام بری بری، زخم دهانی، کورک، برونشیت، عفونت بافت زیر سطح پوست (سلولیت)، سل، سرفه مزمن، قاش خوردگی لب، کچلی، سرطان، بیماری پارکینسون، کارایی ورزشی. 

برخی از مردان شنبلیله را جهت فتق، اختلال نعوظ، ناباروری و سایر مشکلات استفاده می کنند. 

زنان شیرده شنبلیله را جهت افزایش شیردهی استفاده می‌کنند. 

شنبلیله گاهی اوقات بصورت ضماد استفاده می شود. این گیاه در پارچه پیچیده می شود، گرم می شود و بطور مستقیم بر روی پوست جهت درمان درد و التهاب موضعی، درد عضلانی، درد و تورم غدد لنفاوی، درد انگشتان پا (نقرس)، جراحت، زخم پا و اگزما استفاده می شود. 

شنبلیله به عنوان طعم دهنده در غذا، نوشیدنی ها و دخانیات استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

شنبلیله جذب قند را در دستگاه گوارش آهسته می کند و محرک انسولین می باشد. این اثرات به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند. 

شنبلیله ممکن است در موارد زیر موثر باشد: 

دیابت: برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف دانه شنبلیله به همراه غذا، قند خون پس از غذا را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می دهد. البته به نظر می رسد دز موثر دانه شنبلیله ۵ تا ۵۰ گرم در روز باشد و دزهای کمتر از ۲/۵ گرم موثر نباشد. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، مصرف دو بار در روز ۵۰ گرم پودر دانه شنبلیله، مقدار قند را در ادرار این افراد کاهش می دهد. 

قاعدگی دردناک: مصرف پودر دانه شنبلیله بصورت ذیل درد قاعدگی را کاهش می دهد: ۱۸۰۰-۲۷۰۰ میلی گرم سه بار در روز در ۳ روز اول قاعدگی و ۹۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز جهت باقی مانده دوران قاعدگی. مصرف شنبلیله در این دوران نیاز به داروی مسکن را کاهش داده است. 

شواهد کافی جهت مصرف شنبلیله در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک کافی جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد می باشد

کارایی ورزشی: شواهد متناقضی در خصوص اثر شنبلیله بر کارایی ورزشی موجود است. برخی از تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم مکمل شنبلیله (Indus Biotech, India) به مدت ۸ هفته چربی بدن را کاهش می دهد و موجب افزایش سطح تستسترون می شود، اما اثری بر قدرت عضلانی یا توان جسمانی در مردان ندارد. البته سایر تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله (Torabolic, Indus Biotech) به مدت ۸ هفته چربی بدن را کاهش می دهد و باعث افزایش توان پا در گروه مردان جوان با ویژگی های مشابه می شود. 

سوزش معده: تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک فرآورده مخصوص شنبلیله (FenuLife, Frutarom Belgium) نیم ساعت قبل از نهار و شام، علایم سوزش معده را کاهش می دهد. 

بالا بودن کلسترول: شواهد متناقضی در خصوص اثر شنبلیله در کاهش کلسترول موجود است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف دانه شنبلیله کلسترول تام و LDL را کاهش می دهد. اما نتایج تحقیقات در مورد اثر شنبلیله بر HDL و تری گلیسیرید متنافض است. 

شیرافزا: گزارش های متعددی در مورد اثر پودر دانه شنبلیله جهت افزایش شیر در خانم های شیرده موجود است. اما مدارک اثبات کننده این اثر محدود است. برخی از تحقیقات اولیه نشان می دهد  که مصرف دم نوش حاوی شنبلیله و سایر اجزا حجم شیر را افزایش می دهد. اما سایر تحقیقات نشان می دهد که مصرف کپسول حاوی شنبلیله، ۳ بار در روز و به مدت ۲۱ روز که ۵ روز پس از زایمان شروع شود، تاثیری بر میزان شیر تولیدی ندارد. 

ناباروری مردان: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف خوراکی روغن دانه شنبلیله، ۳ بار در روز و به مدت ۴ ماه، تعداد اسپرم را در مردان نابارور افزایش می دهد. اما به نظر نمی رسد مصرف سایر بخش های شنبلیله چنین اثری داشته باشد.

کاهش وزن: تحقیقات اولیه نشان می دهد که عصاره دانه شنبلیله  به میزان ۳۹۲ میلی گرم سه بار در روز و به مدت ۲-۶ هفته،  مصرف چربی روزانه را در مردان دارای اضافه وزن کاهش می دهد. اما مصرف دزهای پایین تر چنین اثری نشان نمی دهد. هیچ کدام از دزها اثری بر وزن، اشتها و احساس سیری ندارد. به نظر می رسد اضافه کردن ۴-۸ گرم فیبر شنبلیله به صبحانه احساس سیری را افزایش دهد و احساس گرسنگی را در هنگام نهار کاهش دهد. اما مشخص نیست که آیا این اثر، وزن را کاهش می دهد یا نه. 

بیماری پارکینسون: تحقیقات نشان می دهد که مصرف دانه شنبلیله(Indus Biotech Private Limited, Pune)   دو بار در روز و به مدت ۶ ماه اثری بر علایم پارکینسون ندارد. 

سندروم تخمدان پلی کیستیک: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه عصاره دانه شنبلیله (محصول شرکت گل دارو) به مدت ۸ هفته اثری بر علایم سندروم تخمدان پلی کیستیک ندارد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی شنبلیله دارند: 

ناراحتی معده، یبوست، سخت شدن جداره عروق، بیماری کلیوی، فتق، زخم دهانی، سرف مزمن، ترک خوردگی لب، سرطان، اگزما، نقرس، مشکلات جنسی، تب، کچلی.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی