رازیانه

رازیانه

بررسی اجمالی خواص رازیانه


رازیانه یک گیاه چند ساله با بوی مطبوع و گل های زرد می باشد. این گیاه بومی نواحی مدیترانه ای می باشد اما در کل دنیا نیز یافت می شود. دانه رازیانه خشک شده به عنوان ادویه استفاده می شود. رازیانه را با انیسون اشتباه نگیرید، با وجود اینکه طعم و مزه آنها مشابه است، مشابه نیستند. دانه خشک شده رازیانه و روغن آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

رازیانه جهت مشکلات گوارشی مختلفی از قبیل سوزش معده، نفخ، کاهش اشتها، قولنج در نوزادان استفاده می شود. همچنین جهت مشکلات سیستم تنفسی فوقانی مثل سرفه، برونشیت، وبا، کمردرد، شب ادراری، و مشکلات بینایی استفاده می شود. 

برخی از زنان رازیانه را جهت افزایش شیردهی، تحریک خون ریزی، تسهیل زایمان، افزایش میل جنسی استفاده می کنند. 

رازیانه به عنوان ضماد جهت گزش حشره استفاده می شود. 

در غذا و نوشیدنی، رازیانه به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. 

چگونه عمل می کند؟

رازیانه ممکن است بتواند روده ها را آرام کند و ترشحات مجاری تنفسی را کاهش دهد. 

موارد استفاده رازیانه


امکان دارد موثر باشد

قولنج یا کولیک در نوزاد شیر خوار: تحقیقات نشان می دهد که روغن دانه رازیانه کولیک را در نوزادان ۲-۱۲ هفته برطرف می کند. همچنین نوزاد شیرخواری که فرآورده ترکیبی رازیانه، بادرنجبویه، بابونه آلمانی به نام ColiMil دریافت کرده است، برای مدت زمان کمتری گریه کرده است. بعلاوه چای مخصوص حاوی رازیانه، بابونه، سنبل الطیب، شیرین بیان و بادرنجبویه (Calma-Bebi, Bonomelli)، شدت کولیک را در نوزادان کاهش داده است. 

اطلاعات ناکافی برای

تورم روده ها: تجقیقات اولیه نشان می دهد که فرآورده ترکیبی حاوی رازیانه، قاصدک، هوفاریقون، بادرنجبویه و گل همیشه بهار می تواند درد روده بزرگ را در افراد مبتلا به تورم روده کاهش دهد. 

یبوست: تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن روزانه چای گیاهی حاوی رازیانه، انیسون، آقطی سیاه و سنا به مدت ۵ روز یبوست را کاهش می دهد. همچنین نوشیدن چای حاوی رازیانه، سنا، شیرین بیان، پوست پرتقال، دارچین، گیشنیز و زنجبیل (smooth move) به مدت ۱ ماه، یبوست را در افراد مسن کاهش می دهد. 

قاعدگی دردناک: برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۴ بار در روز عصاره رازیانه با آغاز قاعدگی، درد را در دختران و بانوان جوان که قاعدگی دردناک دارند، کاهش می دهد. البته نتایج سایر تحقیقات متناقض است. 

پرمویی (رویش موی زاید در خانم ها): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف کرم رازیانه به مدت ۱۲ هفته رویش موی زاید در خانم ها را کاهش می دهد. 

آفتاب سوختگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف رازیانه بر روی پوست قبل از تماس با نور خورشید، آفتاب سوختگی را کاهش می دهد. 

مدارک بیشتری مورد نیاز است تا اثربخشی رازیانه در موارد اشاره شده اثبات گردد. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

  • ناراحتی معده و سوهاضمه
  • تورم مجاری هوایی
  • برونشیت
  • سرفه
  • اسپاسم ملایم معده و روده
  • نعخ
  • عفونت مجاری تنفسی فوقانی

عوارض جانبی رازیانه


مصرف خوراکی رازیانه در مقادیر خوراکی احتمالا بی خطر باشد. اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف آن در مقادیر دارویی در بزرگسالان موجود نیست. 

برخی از مردم واکنش های حساستی پوستی به رازیانه نشان می دهند. افراد حساس به گیاهانی مثل کرفس، هویج، برنجاسف، بیشتر در معرض حساسیت به رازیانه هستند. رازیانه همچنین نسبت به نور خورشید حساسیت ایجاد می کند و احتمال آفتاب سوختگی را افزایش می دهد. در صورتی که پوست شما روشن است، لباس محافظ نور خورشید بپوشید. 

توصیه ها و هشدارهای مخصوص

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف رازیانه در دوران بارداری موجود نیست. بهتر است از مصرف آن اجتناب شود. 

مصرف رازیانه در دوران شیردهی ممکن است خطرناک باشد. دو گزارش مبنی بر آسیب عصبی دو نوزاد شیرخوار پس از اینکه مادران آنها چای گیاهی حاوی رازیانه نوشیده اند، موجود است. 

کودکان: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف رازیانه در مقادیر دارویی در کودکان موجود نیست. البته تحقیقات نشان داده اند که ترکیب دارویی ColiMil (که حاوی رازیانه، بادرنجبویه و بابونه آلمانی می باشد)، بدون خطر در نوزادان به مدت ۱ هفته استفاده شده است. 

حساسیت به کرفس، هویج، برنجاسف: رازیانه ممکن است سبب بروز واکنش های حساسیتی در افراد حساس به این گیاهان شود. 

اختلالات خون ریزی دهنده: رازیانه ممکن است سرعت انعقاد خون را کم کند. مصرف رازیانه در افراد مبتلا به اختلالات خون ریزی دهنده، خطر خون ریزی و کبودی را افزایش می دهد. 

بیماری های وابسته به هورمون مثل سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز، فیبرویید رحم: رازیانه مشابه استروژن عمل می کند. در صورت ابتلا به این شرایط که با تماس استروژن بدتر می شوند، از مصرف رازیانه اجتناب کنید. 

تداخلات رازیانه


تداخلات حد متوسط: در خصوص این ترکیب دارویی هوشیار باشید: 

داروهای ضد بارداری: برخی از داروهای ضد بارداری حاوی استروژن هستند. رازیانه نیز دارای اثرات مشابه استروژن می باشد. اما اثر رازیانه به اندازه اثر استروژن داروهای ضد بارداری قوی نیست. مصرف رازیانه به همراه داروهای ضد بارداری ممکن است سبب کاهش اثربخشی داروهای ضد بارداری شود. در صورت مصرف این داروها به همراه رازیانه، از یک روش دیگر جلوگیری مثل کاندوم استفاده کنید. 

سیپروفلوکساسین: سیپروفلوکساسین یک آنتی بیوتیک است. رازیانه ممکن است سبب کاهش جذب سیپروفلوکساسین شود. بنابرین مصرف همزمان رازیانه و سیپروفلوکساسین، ممکن است سبب کاهش اثربخشی سیپروفلوکساسین شود. جهت اجتناب از این تداخل، رازیانه را حداقل ۱ ساعت بعد از سیپروفلوکساسین مصرف کنید. 

استروژن: مقادیر زیاد رازیانه ممکن است اثرات مشابه استروژن داشته باشد. اما رازیانه به اندازه داروهای استروژنی قوی نیست. مصرف همزمان رازیانه و قرص های استروژنی ممکن است سبب کاهش اثربخشی داروی استروژنی شود. 

تاموکسیفن: برخی از انواع سرطان ها تحت تاثیر هورمون های بدن هستند. سرطان های حساس به استروژن، سرطان هایی هستند که از سطح استروژن بدن تاثیر می گیرند. تاموکسیفن جهت درمان و پیشگیری از این سرطان ها استفاده می شود. به نظر می رسد، رازیانه سطح استروژن بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. مصرف همزمان رازیانه و تاموکسیفن، ممکن است سبب کاهش اثربخشی تاموکسیفن شود. در صورت مصرف تاموکسیفن، از مصرف رازیانه اجتناب کنید.

مقدار مصرفی مجاز رازیانه


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر هاجر اوجی
دکتر هاجر اوجی