گل عینک

گل عینک

بررسی اجمالی خواص گل عینک


بررسی اجمالی:

گل عینک یک گیاه است. بخش هایی از گیاه که روی زمین می رویند به عنوان دارو استفاده می شوند.

مصرف خوراکی این گیاه برای درمان التهاب و تورم بینی، آلرژی، تب یونجه، سرماخوردگی، مشکلات مربوط به نایژه ها و التهاب سینوس (سینوزیت) به کار می رود.

گل عینک همچنین برای سرطان، سرفه، قرمزی ملتحمه چشم، گوش درد، صرع، سر درد، خشونت صدا، التهاب، یرقان، آبریزش بینی، بیماری ها پوستی و گلو درد استفاده می شود.

برخلاف ریسک جدی عفونت، برخی افراد این گیاه را به صورت لوسیون، ضماد یا حمام چشم  در انواع شرایط شامل التهاب ملتحمه چشم، التهاب پلک ها (بلفاریت)، خستگی چشم، التهاب رگ های خونی، التهاب پلک و ملتحمه، چشمان چسبنده یا ملتهب، مستقیما وارد چشم می کنند.

این گیاه همچنین برای جلوگیری از التهاب غشاء مخاطی چشم هم استفاده می شود.

در غذاها به عنوان طعم دهنده به کار می رود.

از قدیم گل عینک به عنوان تنباکوی گیاهی انگلیسی در موارد سرماخوردگی و مشکلات ریوی به صورت سیگار استفاده می شده است.

چگونه اثر می کند؟

ترکیبات شیمیایی موجو در گیاه به عنوان قابض و از بین برنده باکتری ها عمل می کنند.

 

موارد استفاده گل عینک


موارد استفاده:

مدارک ناکافی برای: التهاب ملتحمه. تحقیقات اخیر پیشنهاد می کند مصرف یک قطره از فرآورده قطره چشمی این گیاه

( WALA Heilmittel GmbH, Eck-walkden/Bad Boll ) تا به صورت 5 بار در روز، به مدت 2 هفته به افزایش سرعت بهبودی التهاب و قرمزی ملتحمه کمک می کند. التهاب مسیر بینی. التهاب سینوس ها (سینوزیت). سرماخوردگی. آلرژی. سرفه. گوش درد. سر درد. سایر شرایط.

به منظور ارزیابی اثربخشی این گیاه در این موارد به مستندات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی گل عینک


عوارض جانبی:

گل عینک امکان دارد برای بیشتر افراد در مصرف خوراکی بی خطر باشد. اما مصرف چشمی این گیاه امکان دارد خطرناک باشد و پیشنهاد نمی شود چراکه می تواند الودگی ایجاد نماید و سبب عفونت چشمی شود. عوارض تنتور گل عینک  شامل گیجی، سر درد، ریزش اشک، خارش، قرمزی، مشکلات بینایی، عطسه، تهوع، دندان درد، یبوست، سرفه، مشکلات تنفسی، بی خوابی، تعریق و سایر موارد می باشد.

توصیه ها و هشدارهای مخصوص:

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در خصوص ایمنی مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی موجود نیست. بهتر است احتیاط شود و از مصرف آن اجتناب شود.

دیابت: گل عینک در برخی افراد می تواند قند خون را کاهش دهد. مراقب علائم افت قند خون (هایپوگلایسمی) باشید و اگر به دیابت مبتلا هستید به دقت قند خون را کنترل نمایید.

جراحی: این گیاه می تواند قند خون را در برخی افراد کاش دهد. به صورت تئوری، گل عینک می تواند در کنترل قندخون در حین و پس از جراحی مداخله کند. حداقل ۲ هفته قبل از جراحی از مصرف این مکمل اجتناب کنید.

 

تداخلات گل عینک


تداخلات:

در حال حاضر در مورد تداخلات این گیاه اطلاعاتی در دست نیست.

مقدار مصرفی مجاز گل عینک


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي