زرشک اروپایی

زرشک اروپایی

بررسی اجمالی خواص زرشک اروپایی


بررسی اجمالی:

زرشک اروپایی یک گیاه است. میوه، پوست و ریشه های آن به منظور تولید دارو استفاده می شوند.

میوه زرشک اروپایی از قدیم بیشتر در ناراحتی های گوارشی شامل سوزش معده، کرامپ های شکمی، یبوست و بی اشتهایی کاربرد داشته است.

در غذاها، میوه این گیاه در تهیه مربا، ژله و شراب کاربرد دارد.

در صنعت، شربت میوه آن به منظور پوشش طعم داروها به کار می رود.

چگونه اثر می کند؟

این گیاه شامل ترکیبات شیمیایی است که می توانند سبب بهبود ضربان قلب شوند. زرشک اروپایی همچنین می تواند باعث کاهش التهاب و اسید معده شود.

موارد استفاده زرشک اروپایی


موارد استفاده:

مدارک ناکافی برای: آکنه .تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف کپسول زرشک اروپایی به مدت 4 هفته سبب بهبود آکنه در بزرگسالان می شود. عفونت واژینال که واژینوز باکتریایی نام دارد. به نظر می رسد که مصرف کرم حاوی زرشک اروپایی و مترونیدازول از عفونت مجدد واژینوز باکتریایی پیشگیری می کند.  پلاک دندانی. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مسواک زدن دندان ها با ژل حاوی عصاره زرشک اروپایی به مدت سه هفته سبب کاهش پلاک دندانی می شود. به نظر می رسد اثرات این گیاه با خمیردندان تجاری (colgate) مشابه است. دیابت. تحقیقات اخیر نشان می دهد که خوردن این گیاه به مدت 8 هفته در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 سبب کنترل قند خون نمی شود. تورم لثه (gingivitis : ورم لثه) . تحقیقات اخیر نشان می دهد که مسواک زدن دندان با ژل حاوی عصاره زرشک اروپایی به مدت سه هفته سبب کاهش ورم لثه می شود. آرتروز. مشکلات مثانه. یبوست. اسهال. تب. نقرس. مشکلات قلبی عروقی. سوزش معده. مشکلات کلیوی. مشکلات کبدی. مشکلات ریوی. مشکلات طحال. کرامپ های شکمی. سایر شرایط . به منظور ارزیابی اثربخشی زرشک اروپایی در این موارد به مستندات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی زرشک اروپایی


عوارض جانبی:

مصرف میوه زرشک اروپایی در مقادیر غذا احتمالا بی خطر است. عصاره این گیاه در مصارف پوستی امکان دارد بی خطر باشد. اطلاعات کافی برای بی خطر بودن این مکمل در مقادیر دارویی در دست نیست.        

احتیاط و هشدارهای ویژه:

کودکان: خوردن زرشک اروپایی توسط نوجوانان 12 تا 17 سال به مدت بیش از چهار هفته می تواند بی خطر باشد. مصرف خوراکی این گیاه در نوزادان احتمالا خطرناک است. این گیاه حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام بربرین می باشد که می تواند سبب تخریب مغز به ویژه در کودکان نارس مبتلا به یرقان شود. یرقان شرایطی است که باعث افزایش شدید بیلی روبین در سیستم اطفال می شود. بیلی روبین از شکستن طبیعی گلبول های قرمز خون تولید می شود. یرقان باعث زردی پوست و چشمان کودکان می شود. کودکان را در معرض استفاده از زرشک اروپایی قرار ندهید.

بارداری و شیردهی: اگر باردار یا شیرده هستید از خوردن این گیاه پرهیز کنید چراکه احتمالا برای کودک شما خطرناک است. بربرین موجود در زرشک اروپایی قادر است از طریق جفت از بدن مادر به جنین انتقال یابد. در نوزادانی که در معرض این گیاه باشند تخریب مغز رخ می دهد. همینطور، بربرین نیز مانند مواد شیمیایی خطرناک دیگر در زرشک اروپایی قادر است از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود و تخریب مغز ایجاد کند.

مشکلات مربوط به خونریزی: این گیاه حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام بربرین است. بربرین می تواند فرآیند تشکیل لخته را آهسته کند و ریسک خونریزی را افزایش دهد. به صورت تئوری زرشک اروپایی قادر است مشکلات خونریزی را تشدید نماید.

دیابت: این گیاه حاوی بربرین است و بربرین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد. اگر به دیابت مبتلا هستید و این مکمل را در مقادیر بیش از مقدار نرمال موجود در غذا مصرف می کنید به علائم افت قند خون (هایپوگلایسمی) توجه کرده و سطح قند خون را به دقت کنترل نمایید.

افت فشار خون: زرشک اروپایی حاوی بربرین است و بربرین می تواند فشار خون را کاهش دهد. به صورت تئوری، مصرف این گیاه در افرادی که فشار خون پایینی دارند می تواند منجر به افت شدید فشار خون شود.

جراحی: این گیاه حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام بربرین است. در مورد بربرین موجود در زرشک اروپایی یک نگرانی وجود دارد که ممکن است مدت زمان خونریزی را افزایش دهد، سیستم عصبی مرکزی را کند نماید و با کنترل قند خون در حین و پس از جراحی تداخل کند. حداقل دو هفته قبل از زمان جراحی از مصرف این مکمل خودداری کنید.

تداخلات زرشک اروپایی


تداخلات:

تداخل جدی: از مصرف همزمان سیکلوسپورین (نئورال، سندایمیون) با زرشک اروپایی بپرهیزید. بدن سیکلوسپورین را می شکند تا از آسیب آن در امان بماند. این گیاه می تواند سبب کاهش سرعت شکستن سیکلوسپورین و تجمع آن در بدن شود. به این ترتیب عوارض سیکلوسپورین افزایش می یابد.

تداخل حدمتوسط: مراقب مصرف همزمان زرشک اروپایی با داروهایی که توسط کبد (سیتوکروم پی 450 و 3A4) متابولیزه می شوند، باشید. برخی از داروها توسط کبد متابولیزه می شوند.

این گیاه می تواد سبب کاهش سرعت متابولیزه کردن داروها توسط کبد شود. مصرف زرشک اروپایی با داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند می تواند اثر و عوارض این داروها را افزایش دهد. در صورتی که دارویی مصرف می کنید که توسط کبد متابولیزه می شود، قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت نمایید.

برخی از داروهایی که توسط کبد متابولیزه می شوند عبارت اند از: سیکلوسپورین (نئورال، سندایمیون)، لواستاتین (مواکور)، کلاریترومایسین (بیاکسین)، ایندیناویر، سیلدنافیل (ویاگرا)، تریازولام و خیلی از داوهای دیگر.

مقدار مصرفی مجاز زرشک اروپایی


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر مائده براتي
دکتر مائده براتي