اکالیپتوس

اکالیپتوس

اکالیپتوس یک درخت است. از برگ خشک آن و روغن آن جهت تهیه دارو استفاده می شود. 

مردم اکالیپتوس را در شرایط مختلفی از قبیل آسم، برونشیت، التهاب لثه و تشکیل پلاک دندانی، شپش سر، قارچ ناخن انگشت پا و شرایط دیگر استفاده می شود. البته هیچ مدرک علمی جهت اثبات اثربخشی آن در این موارد وجود ندارد. 

چگونه کار می کند؟

برگ اکالیپتوس حاوی مواد شیمیایی می باشد که ممکن است به کنترل قند خون کمک کند. همچنین حاوی مواد شیمیایی می باشد که ممکن است اثرات ضد باکتری و ضد قارچی داشته باشند. روغن اکالیپتوس حاوی موادی است که به کنترل درد و التهاب کمک می کند. همچنین ممکن است مواد شیمیایی را که آسم ایجاد می کنند، مهار کند. 

شواهد کافی جهت اثبات اثربخشی اکالیپتوس در موارد زیر موجود نیست و نیاز به مدارک بیشتری جهت اثبات اثربخشی آن در موارد زیر می باشد: 

آسم: تحقیقات اولیه نشان داده اند که اکالیپتول، ماده شیمیایی موجود در اکالیپتوس، ممکن است بتواند موکوز را در افراد مبتلا به آسم تجزیه کند. برخی از افراد مبتلا به آسم شدید، قادر بودند دز داروهای استروئیدی خود را با مصرف اکالیپتول کمتر کنند. اما بدون تجویز پزشک خود و پایش توسط او، از انجام چنین تغییری اجتناب کنید. 

برونشیت: برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف خوراکی فرآورده مخصوص حاوی اکالیپتول(ماده شیمیایی موجود در اکالیپتوس) و عصاره کاج و لیمو به مدت حداقل ۲ هفته علایم برونشیت را کمتر می کند و احتمال شدت یافتن بیماری را کمتر می کند. 

پلاک دندانی: تحقیقات اولیه نشان داده اند که جویدن آدامس حاوی ۰/۳% تا ۰/۶% عصاره اکالیپتوس احتمال تشکیل پلاک دندانی را در برخی از افراد کاهش داده است. 

التهاب لثه: تحقیقات اولیه نشان داده اند که جویدن آدامس حاوی ۰/۴% تا ۰/۶% عصاره اکالیپتوس می تواند التهاب لثه را کمتر کند. 

بوی بد دهان: تحقیقات اولیه نشان داده اند که جویدن آدامس حاوی ۰/۴% تا ۰/۶% عصاره اکالیپتوس می تواند بوی بد دهان را کمتر کند. 

شپش سر: تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای به اندازه مصرف روغن درخت چای، روغن اسطوخدوس، بنزیل الکل، روغن معدنی و تری اتانول آمین در رفع شپش سر موثر نمی باشد. 

سردرد: تحقیقات اولیه نشان داده اند که مصرف فرآورده ترکیبی حاوی روغن اکالیپتوس، روغن نعنا و اتانول بر سر درد را در افراد دارای سردرد کاهش نمی دهد. البته این فرآورده ممکن است به این افراد کمک کند که آرام تر باشند و بهتر فکر کنند. 

سایر مواردی که نیاز به مدارک بیشتر جهت اثبات اثربخشی دارند: 

خشک شدن و گرفتگی بینی، زخم، سوختگی، جوش، خون ریزی لثه، بیماری مثانه، دیابت، تب، آنفولانزا، مشکلات کبد و کیسه صفرا، کاهش اشتها. 

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر هاجر اوجی