افدرا

افدرا

بررسی اجمالی خواص افدرا


افدرا یک گیاه است. معمولا شاخه ها و سرشاخه ها برای ساخت دارو استفاده می شوند، اما می توان از ریشه یا کل گیاه نیز استفاده کرد. به دلیل نگرانی های امنیتی، افدرا در ایالات متحده ممنوع است.

چای مورمون (Mormon tea) و افدرا اغلب اشتباه گرفته می شوند. چای مورمون یا افدرای آمریکایی از Ephedra nevadensis  و افدرا یا Ma huang به طور عمده از Ephedra sinica به دست می آید. چای مورمون فاقد مواد شیمیایی (به ویژه افدرین) است که عامل ایجاد کننده اثرات و عوارض جانبی بالقوه هستند.

افدرا برای کاهش وزن و چاقی و افزایش عملکرد ورزشی استفاده می شود. همچنین برای آلرژی و تب یونجه، گرفتگی بینی؛ و شرایط تنفسی مانند اسپاسم مجاری هوایی، آسم و برونشیت،برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آنفولانزای خوکی، تب، لرز، سردرد، عدم عرق کردن، درد مفصلی و استخوانی کاربرد دارد. به علاوه این گیاه به عنوان «قرص آب» جهت افزایش جریان ادرار در افرادی که دارای احتباس ادرار هستند، استفاده می شود.

بحث های زیادی در مورد ایمنی افدرا صورت گرفته است. در ماه ژوئن سال 1997، FDA محدودیت هایی را برای مقدار افدرین در مکمل های غذایی وضع کرد و برچسب های اخطار جدید برای محصولات حاوی مواد فعال افدرا در نظر گرفت؛ هم چنین ترکیب محصولات حاوی افدرا و سایر محرک های طبیعی مانند گوارانا و دانه کولا، که شامل مقدار قابل توجهی از کافئین هستند را ممنوع اعلام کرد. این موارد پس از اینکه دفتر حسابداری عمومی (GAO) و صنعت مکمل غذایی ارتباط بین استفاده از افدرا و بروز عوارض جانبی جدی را چالش قرار داد، کاهش یافت. با توجه به قانون مکمل های غذایی سالم و بهداشتی سال 1994، FDA باید قبل از اینکه مکملی بتواند از بازار خارج شود، اثبات کند که این فرآورده خطرناک است. FDA گزارشات مربوط به رویدادهای نادرست شامل محصولات حاوی افدرا را مورد بررسی قرار داد و 140 گزارش از بازبینی بالینی عمیق توسط خود FDA و کارشناسان بیرونی دریافت کرد. یافته های کارشناسان خارج از FDA از یافته اولیه FDA حمایت کرد و افدرا احتمالا باعث ایجاد بسیاری از رویدادهای ذکر شده در گزارش بود.

در تاریخ 30 دسامبر 2003، FDA اعلام کرد که ممنوعیت محصولات افدرا در ایالات متحده از ماه آوریل سال 2004 میلادی قابل اجرا است. در ماه آوریل سال 2005، صنعت مکمل های غذایی با موفقیت به ممنوعیت افدرا توسط FDA را به چالش کشیدند. یک سال پس از شروع ممنوعیت افدرا، یک قاضی فدرال در یوتا اقدام FDA را متوقف کرد و بیان نمود که FDA مضر بودندوزهای پایین افدرا را اثبات نکرده است. در ماه اوت سال 2006، یک دادگاه تجدید نظر تصمیم گیری قاضی یوتا را رد کرد و مجوز FDA برای ممنوعیت مکمل های غذایی حاوی افدرا را تأیید نمود.

استفاده از افدرا توسط انجمن ملی کالج المپیک، کمیته بین المللی المپیک و لیگ ملی فوتبال ممنوع است.

افدرا گاهی جهت ایجاد سرخوشی مورد سوء استفاده قرار می گیرد. FDA اعلام کرده است که محصولات دارای افدرا که به عنوان داروهای تفریحی به فروش می رسند تایید نشده است و مقامات می توانند آن را اضبط کنند.

چگونه عمل می کنند؟

افدرا حاوی یک ماده شیمیایی به نام افدرین است. افدرین قلب، ریه ها و سیستم عصبی را تحریک می کند.

موارد استفاده افدرا


احتمالا موثر است:

 • چاقی. در صورت ورزش کردن و استفاده از رژیم غذایی کم چرب، افدرا می تواند کاهش وزن اندکی ایجاد کند، اما می تواند حتی در افراد سالم که  دوز مصرفی توصیه شده را دنبال می کنند، عوارض جانبی جدی ایجاد کند. به نظر می رسد مصرف افدرا به مدت 6 ماه، باعث کاهش وزن حدود 0.9 کیلوگرم (حدود 2 پوند) در ماه می شود. معلوم نیست که کاهش وزن پس از 6 ماه نیز ادامه پیدا کند یا اینکه بعد از اینکه افدرا قطع شود وزن کاهش یافته باز نگردد.
  کافئین ممکن است کاهش وزن بیشتری را ایجاد کند. ترکیبی از افدرا، دانه کولا و پوست بید می تواند باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد در افرادی که ورزش میکنند و رژیم غذایی کم چرب دارند، مصرف فرمولاسیونی خاص شامل افدرا، گوارانا، و  17 ویتامین دیگر، مواد معدنی و مکمل ها (Metabolife 356) ممکن است در طول 8 هفته، کاهش وزنی در حدود 2،7 کیلوگرم (حدود 6 پوند) ایجاد کند. به نظر می رسد مصرف 90 میلیگرم افدرا همراه با کافئین حاصل از 192 میلیگرم دانه کولا به صورت روزانه برای شش ماه، باعث کاهش متوسط در مقدار وزن ​​(5.3 کیلوگرم یا حدود 12 پوند) در افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 40 می شود.
 • چربی خون. به نظر می رسد این ترکیب، همراه با محدود کردن مصرف چربی تا 30 درصد و تمرین متوسط، بتواند باعث کاهش چربی بدن، کاهش LDL (کلسترول بد) و افزایش HDL (کلسترول خوب) شود.

با این حال، به نظر می رسد حتی در بزرگسالان سالم و تحت شرایط کنترل شده، ترکیبات افدرا می تواند تغییرات کوچک در فشار خون و ضربان قلب ایجاد کند. نگرانی های جدی در مورد ایمنی این محصولات وجود دارد، چراکه این محصولات حاوی مقدار قابل ملاحظه ای از افدرا و کافئین هستند و اغلب بدون نظارت بر عوارض جانبی مصرف می شوند.

امکان دارد غیر مؤثر باشد:

 • عملکرد ورزشی. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف افدرا با کافئین از مصرف کافئین به تنهایی برای بهبود عملکرد ورزشی مؤثرتر نیست.

شواهد ناکافی:

 • آلرژی
 • آسم و سایر اختلالات تنفسی
 • گرفتگی بینی
 • سرماخوردگی
 • سرفه
 • تب.
 • سایر شرایط

شواهد بیشتر برای ارزیابی اثربخشی افدرا برای این استفاده ها مورد نیاز است.

عوارض جانبی افدرا


از مصرف محصولاتی که حاوی افدرا یا مواد فعال آن هستند، اجتناب کنید. افدرا برای بزرگسالان و کودکان احتمالا خطرناک است. افدرا در بعضی از افراد منجر به ایجاد شرایط ناتوان کننده و تهدیدکننده حیات می شود. افدرا با  عوارضی مانند افزایش فشار خون، حمله قلبی، اختلالات ماهیچه ای، تشنج، سکته، نامنظم بودن ضربان قلب، کاهش هوشیاری و مرگ در ارتباط است. این عوارض جانبی در صورت مصرف افدرا با دوزهای بالا یا طولانی مدت محتمل تر هستند. دوزهای بیشتر از 32 میلیگرم احتمال بروز خونریزی مغزی را تا بیش از 3 برابر افزایش می دهند. خطر بروز عوارض جانبی جدی به نظر می رسد و بر مزایای بالقوه این ماده غالب است. افدرا در ایالات متحده ممنوع است.

 علاوه بر این، افدرا می تواند عوارض جانبی جدی تری از جمله سرگیجه، بی قراری، اضطراب، تحریک پذیری، تپش قلب، سردرد، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ و دیگر موارد را نیز ایجاد کند.

از مصرف افدرا با سایر محرک ها مانند کافئین اجتناب کنید. این همزمانی ممکن است احتمال عوارض جانبی، از جمله عوارض تهدیدکننده زندگی را افزایش دهد. منابع کافئین عبارتند از قهوه، چای، دانه کولا، گوارانا و ماته.

هشدارهای خاص و توصیه های مصرف:

بارداری و شیردهی: افدرا احتمالا خطرناک است. افدرا با چندین مورد از عوارض جانبی شدید مرتبط است. از مصرف آن اجتناب کنید.

درد قفسه سینه (آنژین صدری): افدرامی تواند قلب را تحریک کند و این می تواند درد قفسه سینه را بدتر کند. از مصرف آن اجتناب کنید.

ضربان قلب نامنظم یا سندرم طولانی مدت شدن QT: افدرا می تواند قلب را تحریک کند و ممکن است ضربان قلب نامنظم بدتر شود. از مصرف آن اجتناب کنید.

اضطراب: دوزهای بالای افدرا ممکن است اضطراب را بدتر کنند. از مصرف آن اجتناب کنید.

دیابت: افدرا ممکن است در روند کنترل کردن قند خون اختلال ایجاد کند و می تواند منجر بهافزایش فشار خونو افزایش مشکلات گردش خون در افراد مبتلا به دیابت را شود. از مصرف آن اجتناب کنید.

اختلال حرکتی لرزشی: افدرا ممکن است لرزش را بدتر کند. از مصرف آن اجتناب کنید.

فشار خون بالا: افدرا ممکن است فشار خون بالا را بدتر کند. از مصرف آن اجتناب کنید.

تیروئید بیش از حد فعال و شرایط مرتبط: افدرا ممکن است باعث تحریک تیروئید و بدتر شدن علائم تیروئید بیش از حد فعال شود. از مصرف آن اجتناب کنید.

سنگ کلیه: افدرا و ماده فعال آن افدرین، می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. از مصرف افدرا و افدرین اجتناب کنید.

گلوکوم با زاویه محدود: افدرا ممکن است این وضعیت را بدتر کند. از مصرف آن اجتناب کنید.

تومور غده فوق کلیوی (فئوکروموسیتوما): افدرا ممکن است علائم این بیماری را بدتر کند. از مصرف آن اجتناب کنید.

اختلالات تشنج: افدرا ممکن است باعث تشنج شود یا باعث بروز تشنج شدید در برخی از افراد مستعد تشنج شود. از 33 مورد تشنج مرتبط با مکملهای غذایی که به FDA در طی 7 سال گزارش شده بود، در27 مورد افدرا دخیل بوده است.

تداخلات افدرا


تداخلات جدی. این داروها را همزمان مصرف نکنید.

 • داروهایی که باعث ایجاد بی نظمی در ضربان قلب می شوند. (داروهایی که منجر به طولانی شئن فاصله QT می شوند.) افدرا می تواند سرعت ضربان قلب را افزایش دهد. مصرف افدرا همراه با داروهایی که می توانند منجر به ضربان قلب نامنظم شوند ممکن است عوارض جانبی جدی مانند حمله قلبی را ایجاد کند.
 • Methylxanthines
  افدرا می تواند باعث تحریک بدن شود. متیل زانتیها نیزبدن را تحريک مي کنند. مصرف افدرا همراه با متیل زانتین ممکن است باعث بروز عوارض جانبی مانند برافروختگی، تند شدن ضربان قلب، فشار خون بالا و اضطراب شود..
  متیل زانتینها شامل آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین هستند.

 • داروهای محرک
  داروهای محرک باعث سرعت بخشیدن به سیستم عصبی می شوند در نتیجه احتمال بروز برافروختگی و افزایش ضربان قلب بالا می رود. مصرف افدرا همراه با داروهای محرک ممکن است باعث بروز مشکلات جدی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا شود. از مصرف همزمان داروهای محرک همراه با افدرا اجتناب کنید.

تداخلات جزئی. در صورت مصرف همزمان مراقب باشید.

 • دگزامتازون (Decadron)
  بدن برای دفع دگزامتازون (Decadron) آن را تجزیه می کند. افدرا سرعت تجزیه شدن دگزامتازون توسط بدن را افزایش می دهد. مصرف افدرا همراه با دگزامتازون (Decadron) ممکن است اثر بخشی دگزامتازون (Decadron) را کاهش دهد.
 • مشتقات Ergot
  افدرا می تواند فشار خون را افزایش دهد. مشتقات ارگوت نیز می توانند منجر به افزایش فشار خون شوند. استفاده همزمان از افدرا و مشتقات ارگوت ممکن است فشار خون را بیش از حد افزایش یابد.
 • داروهای افسردگی (MAOIs)
  افدرا شامل مواد شیمیایی است که بدن را تحریک می کند. برخی از داروهای مورد استفاده برای افسردگی می توانند این مواد شیمیایی را افزایش دهند.  استفاده همزمان این ماده و این داروهای افسردگی ممکن است عوارض جانبی جدی مانند افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون بالا، تشنج، برافروختگی و دیگر موارد ایجاد کند.
 • داروهای ضد دیابت
  افدرا ممکن است قند خون را افزایش دهد. داروهای دیابتی برای کاهش قند خون استفاده می شود. با افزایش قند خون، افدرا ممکن است اثربخشی داروهای دیابت را کاهش دهد. قند خون خود را دقیقا کنترل کنید. ممکن است نیاز باشد دوز داروهای دیابتی را تنظیم کرد.
 • داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج (Anticonvulsants)
  داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج بر روی مواد شیمیایی در مغز تاثیر می گذارد. افدرا همچنین ممکن است بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز تاثیر بگذارد. با تأثیر مواد شیمیایی در مغز، افدرا ممکن است اثر داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج را کاهش دهد.

مقدار مصرفی مجاز افدرا


جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
دکتر درنا دوانی
دکتر درنا دوانی