افدرا

افدرا

افدرا یک گیاه است. معمولا شاخه ها و سرشاخه ها برای ساخت دارو استفاده می شوند، اما می توان از ریشه یا کل گیاه نیز استفاده کرد. به دلیل نگرانی های امنیتی، افدرا در ایالات متحده ممنوع است.

چای مورمون (Mormon tea) و افدرا اغلب اشتباه گرفته می شوند. چای مورمون یا افدرای آمریکایی از Ephedra nevadensis  و افدرا یا Ma huang به طور عمده از Ephedra sinica به دست می آید. چای مورمون فاقد مواد شیمیایی (به ویژه افدرین) است که عامل ایجاد کننده اثرات و عوارض جانبی بالقوه هستند.

افدرا برای کاهش وزن و چاقی و افزایش عملکرد ورزشی استفاده می شود. همچنین برای آلرژی و تب یونجه، گرفتگی بینی؛ و شرایط تنفسی مانند اسپاسم مجاری هوایی، آسم و برونشیت،برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آنفولانزای خوکی، تب، لرز، سردرد، عدم عرق کردن، درد مفصلی و استخوانی کاربرد دارد. به علاوه این گیاه به عنوان «قرص آب» جهت افزایش جریان ادرار در افرادی که دارای احتباس ادرار هستند، استفاده می شود.

بحث های زیادی در مورد ایمنی افدرا صورت گرفته است. در ماه ژوئن سال 1997، FDA محدودیت هایی را برای مقدار افدرین در مکمل های غذایی وضع کرد و برچسب های اخطار جدید برای محصولات حاوی مواد فعال افدرا در نظر گرفت؛ هم چنین ترکیب محصولات حاوی افدرا و سایر محرک های طبیعی مانند گوارانا و دانه کولا، که شامل مقدار قابل توجهی از کافئین هستند را ممنوع اعلام کرد. این موارد پس از اینکه دفتر حسابداری عمومی (GAO) و صنعت مکمل غذایی ارتباط بین استفاده از افدرا و بروز عوارض جانبی جدی را چالش قرار داد، کاهش یافت. با توجه به قانون مکمل های غذایی سالم و بهداشتی سال 1994، FDA باید قبل از اینکه مکملی بتواند از بازار خارج شود، اثبات کند که این فرآورده خطرناک است. FDA گزارشات مربوط به رویدادهای نادرست شامل محصولات حاوی افدرا را مورد بررسی قرار داد و 140 گزارش از بازبینی بالینی عمیق توسط خود FDA و کارشناسان بیرونی دریافت کرد. یافته های کارشناسان خارج از FDA از یافته اولیه FDA حمایت کرد و افدرا احتمالا باعث ایجاد بسیاری از رویدادهای ذکر شده در گزارش بود.

در تاریخ 30 دسامبر 2003، FDA اعلام کرد که ممنوعیت محصولات افدرا در ایالات متحده از ماه آوریل سال 2004 میلادی قابل اجرا است. در ماه آوریل سال 2005، صنعت مکمل های غذایی با موفقیت به ممنوعیت افدرا توسط FDA را به چالش کشیدند. یک سال پس از شروع ممنوعیت افدرا، یک قاضی فدرال در یوتا اقدام FDA را متوقف کرد و بیان نمود که FDA مضر بودندوزهای پایین افدرا را اثبات نکرده است. در ماه اوت سال 2006، یک دادگاه تجدید نظر تصمیم گیری قاضی یوتا را رد کرد و مجوز FDA برای ممنوعیت مکمل های غذایی حاوی افدرا را تأیید نمود.

استفاده از افدرا توسط انجمن ملی کالج المپیک، کمیته بین المللی المپیک و لیگ ملی فوتبال ممنوع است.

افدرا گاهی جهت ایجاد سرخوشی مورد سوء استفاده قرار می گیرد. FDA اعلام کرده است که محصولات دارای افدرا که به عنوان داروهای تفریحی به فروش می رسند تایید نشده است و مقامات می توانند آن را اضبط کنند.

چگونه عمل می کنند؟

افدرا حاوی یک ماده شیمیایی به نام افدرین است. افدرین قلب، ریه ها و سیستم عصبی را تحریک می کند.

احتمالا موثر است:

 • چاقی. در صورت ورزش کردن و استفاده از رژیم غذایی کم چرب، افدرا می تواند کاهش وزن اندکی ایجاد کند، اما می تواند حتی در افراد سالم که  دوز مصرفی توصیه شده را دنبال می کنند، عوارض جانبی جدی ایجاد کند. به نظر می رسد مصرف افدرا به مدت 6 ماه، باعث کاهش وزن حدود 0.9 کیلوگرم (حدود 2 پوند) در ماه می شود. معلوم نیست که کاهش وزن پس از 6 ماه نیز ادامه پیدا کند یا اینکه بعد از اینکه افدرا قطع شود وزن کاهش یافته باز نگردد.
  کافئین ممکن است کاهش وزن بیشتری را ایجاد کند. ترکیبی از افدرا، دانه کولا و پوست بید می تواند باعث کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد در افرادی که ورزش میکنند و رژیم غذایی کم چرب دارند، مصرف فرمولاسیونی خاص شامل افدرا، گوارانا، و  17 ویتامین دیگر، مواد معدنی و مکمل ها (Metabolife 356) ممکن است در طول 8 هفته، کاهش وزنی در حدود 2،7 کیلوگرم (حدود 6 پوند) ایجاد کند. به نظر می رسد مصرف 90 میلیگرم افدرا همراه با کافئین حاصل از 192 میلیگرم دانه کولا به صورت روزانه برای شش ماه، باعث کاهش متوسط در مقدار وزن ​​(5.3 کیلوگرم یا حدود 12 پوند) در افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 40 می شود.
 • چربی خون. به نظر می رسد این ترکیب، همراه با محدود کردن مصرف چربی تا 30 درصد و تمرین متوسط، بتواند باعث کاهش چربی بدن، کاهش LDL (کلسترول بد) و افزایش HDL (کلسترول خوب) شود.

با این حال، به نظر می رسد حتی در بزرگسالان سالم و تحت شرایط کنترل شده، ترکیبات افدرا می تواند تغییرات کوچک در فشار خون و ضربان قلب ایجاد کند. نگرانی های جدی در مورد ایمنی این محصولات وجود دارد، چراکه این محصولات حاوی مقدار قابل ملاحظه ای از افدرا و کافئین هستند و اغلب بدون نظارت بر عوارض جانبی مصرف می شوند.

امکان دارد غیر مؤثر باشد:

 • عملکرد ورزشی. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف افدرا با کافئین از مصرف کافئین به تنهایی برای بهبود عملکرد ورزشی مؤثرتر نیست.

شواهد ناکافی:

 • آلرژی
 • آسم و سایر اختلالات تنفسی
 • گرفتگی بینی
 • سرماخوردگی
 • سرفه
 • تب.
 • سایر شرایط

شواهد بیشتر برای ارزیابی اثربخشی افدرا برای این استفاده ها مورد نیاز است.

جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
جهت مشاهده این قسمت به قسمت کاربری وارد شوید
به اشتراک بگذارید
آواتار کاربر
دکتر درنا دوانی